Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Belgia otrzymała pierwszy transportowy NH90

Belgowie otrzymali pierwszy śmigłowiec NH90 w wersji transportowej – fot. www.lentoposti.fi
Belgowie otrzymali pierwszy śmigłowiec NH90 w wersji transportowej – fot. www.lentoposti.fi

Pierwszy transportowy śmigłowiec NH90 o numerze rejestracyjnym RN-05 został dostarczony przez producenta – konsorcjum NH Industries do bazy belgijskich sił powietrznych w Beauvechain.

Jest to jeden z ośmiu zamówionych śmigłowców NH90. Tylko cztery z nich będą zabezpieczały zadania transportowe belgijskiej armii.

Cztery pozostałe będą przystosowane do wykonywania zadań poszukiwawczo ratowniczych na morzu (SAR). Będą one stacjonowały w bazie belgijskich sił powietrznych Koksijde, gdzie zastąpią wykorzystywane wcześniej śmigłowce Westland Sea Kings Mk48.

Pierwszy helikopter NH90 w wersji SAR (o numerze rejestracyjnym RN-01) był dostarczony do Belgii 1 sierpnia 2013 r. Drugi transportowy NH90 przechodzi właśnie testy we wchodzących w skład konsorcjum NHI zakładach koncernu Eurocopter w Marignane (koło Marsylii). Szkolona jest tam również belgijska załoga.

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    Na tym właśnie polega podstawowa, widoczna 'gołemokiem', różnica pomiędzy maszyną bojową jaką jest NH90. A jej ... surogatem, czyli AW149, wystawionym przez koncern AW, w przetargu na helikopter wielozadaniowy dla naszej armii. Stąd wydaje się, że wybór duetu BH+Chinook/AW101 byłby najlepszym rozwiązaniem. Skoro ani Eurocopter, ani AW nie są zainteresowane promocją modelu NH90 na naszym rynku.

Reklama