Przemysł Zbrojeniowy

Balt Military Expo 2014: Saab prezentuje Giraffe 4

Różnej wielkości anteny radarów: Giraffe 4, Sea Giraffe AMB i Sea Giraffe 1X szwedzkiej firmy Saab – fot. M.Dura
Różnej wielkości anteny radarów: Giraffe 4, Sea Giraffe AMB i Sea Giraffe 1X szwedzkiej firmy Saab – fot. M.Dura

Saab zaprezentował na targach Balt Military Expo 2014 swój najnowszy radar dalekiego zasięgu Giraffe 4.

Radar Giraffe 4 to zupełnie nowa generacja urządzeń radiolokacyjnych proponowanych przez Saab. Dotyczy to zarówno wykorzystywanego pasma (pasmo S) jak i konstrukcji samej anteny, która składa się z wielu sterowalnych programowo modułów nadawczo – odbiorczych. I to właśnie antena jest tym, co w stacji Giraffe 4 zasługuje na szczególną uwagę. Co więcej - pomimo, że mamy tu do czynienia z radarem dalekiego zasięgu to jednak zachowano możliwości i rozwiązania, jakie posiadają mniejsze radary Sea Giraffe 1X (na pasmo X) i Sea Giraffe AMB (na pasmo C).

Dotyczy to zarówno oprogramowania sterującego jak i np. kanału wykrywania celów nawodnych – a więc możliwości rzadko posiadanych przez radary dalekiego zasięgu. W radarze Giraffe 4 udało się również ograniczyć wymiary anteny, która jest mniejsza od swoich odpowiedników z innych firm (choć większa od stacji Sea Giraffe na pasma X i C). Dzięki tej „miniaturyzacji” antena może być umieszczana na topie masztu i obracać się z maksymalną prędkością 60 obrotów na minutę. Istnieje jednak możliwość przeszukiwania przestrzeni przy nieruchomej antenie oraz tzw. „cofania wiązki” jeżeli antena się obraca (np. do dokładniejszego sprawdzenia wybranego sektora).

Zachowano również możliwość wykrywania źródeł zakłóceń (do 100) oraz możliwość śledzenia pocisków artyleryjskich i moździerzowych ze wskazaniem stanowiska ogniowego. Szwedzcy inżynierowie skorzystali przy tym z rozwiązań wypracowanych w radarze artyleryjskim ARTHUR.

Komentarze