Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Sukcesy z Libii i Syrii procentują. Turcja zarobi na bojowych dronach

Fot. Baykar Defence
Fot. Baykar Defence

Nie tylko rosyjski eksport broni korzysta z „reklamy” jaką stanowi użycie bojowego sprzętu podczas konfliktów na Bliskim Wschodzie. Minister obrony narodowej Azerbejdżanu Zakir Hasanov poinformował, że planuje pozyskanie tureckich bezzałogowców bojowych – „które pokazały swoją skuteczność w Syrii i Libii”. Tym samym Azerbejdżan może stać się kolejnym po Ukrainie i Katarze nabywcą maszyn Bayraktar TB2.

Deklaracja padła podczas wywiadu ministra obrony Zakira Hasanova dla azerskiej telewizji państwowej, w którym podkreślił on, iż prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu bezzałogowców bojowych w których „osiągnięto pewne rezultaty”. Nie jest wykluczone, że oznacza to wsparcie transakcji ze strony władz w Ankarze. Poinformował bowiem również, że Turcja udzieliła Azerbejdżanowi pomocy finansowej na cele militarne i uzyskała ona już wymaganą aprobatę parlamentu.

Nie padła żadna nazwa systemu, jednak najbardziej prawdopodobny zdaje się Bayraktar TB2, który stał się „gwiazdą” działań w Libii ale też wykazał się podczas operacji w Syrii i Iraku, w których maszyny tego typu są bojowo używane od 2015 roku. Zainteresowanie tureckimi bezzałogowcami Bayraktar TB2 wzrosło zdecydowanie w bieżącym roku, po ich szeroko komentowanych w mediach sukcesach. Potwierdzono kilka przypadków skutecznego ich użycia przeciw systemom przeciwlotniczym a także znaczny wkład w sukcesy libijskich sił rządowych.

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Co istotne maszyna Bayraktar TB2 może nie tylko podświetlać cele dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in.  kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz amunicję precyzyjną MAM-L 22,5 kg produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach. 

Obecnie użytkownikami taktycznych systemów bezzałogowych Baykar Bayraktar TB2 są oficjalnie siły zbrojne Turcji i Ukrainy a na dostawę systemów czeka Katar. 

Reklama

Komentarze (11)

 1. Bulgari

  PGZ eksport? Nawet Bułgar ma,rpg7

 2. Leon zawodowiec

  Masa ładunku za małą na masę drona Szybkość przy tym ladunku bardzo niska

  1. Bumarowiec

   Kolego czy PGZ o tym wie? Bo distali 230mln pln na DRONY

  2. Gnom

   A jaka jest właściwa i do jakich zadań - Kolega ocenia i mówi jak moim ulubieńcy z IC MON - wszystko jest złe gdy krajowe, ale gdy zapytasz j jakie to ma być , to odpowiedzią jest jedno słowo - właściwe (stara kobieca logika odpowiedzi na pytanie swego chłopa: "o co ci chodzi" - "domyśl się").

 3. Trelek

  Przecież to Rosja kosi te drobny, po co oni je kupują? Jakie sukcesy?

  1. złośliwy

   Faktycznie, przez chwilę na Idlib Rosjanie urządzali sobie polowania ale potem Turcja ostrzegawczo zestrzeliła 2 syryjskie samoloty. Rosjanie zrozumieli ostrzeżenie i wycofali lotnictwo.

  2. y

   Tak "kosi" ale tylko w swojej propagandzie. Bo w rzeczywistości to jest odwrotnie...

  3. Góry

   Jak wkurzyli Turków, to wysłali jednocześnie kilkanaście sztuk i rozwalili i syryjskie czołgi i Pancyra s1.

 4. easyrider

  Dał nam przykład Turek, jak zarabiać mamy. Tu nie trzeba wielkiej filozofii. Pokazać UE środkowy palec, pozostać pod parasolem NATO, tak długo jak to możliwe, skrócić smycz miłośnikom fałszywie pojmowanych tzw. wolności obywatelskich i zacząć w końcu budować solidną gospodarkę z silnym przemysłem zbrojeniowym. Klient się znajdzie.

  1. AR

   A widziałeś Ty kolego jakikolwiek dobry produkt naszego państwowego przemysłu?

  2. Matołusz

   już pięć lat budujemy silny przemysł zbrojeniowy, jakie mamy eksportowe hity?

  3. Dudley

   To UE zabrania nam eksportować? Chyba trzeba o tym powiedzieć Niemcom i Francuzom bo chyba o tym nie wiedzą. Lepiej sprawdź czyje naciski sprawiły że wycofaliśmy się z handlu uzbrojeniem w Azji Południowo-wschodniej, na Bliskim Wschodzie i Afryce choć kraje te nie były na żadnej czarnej liście i to było 20 lat temu. A jak tobie podoba się krótka smycz, to polecam przedłużone wakacje w KRLD, ja tam wolę pozostać przy wolnościach obywatelskich, o które walczyli moi rodzice. Solidne wyroby sam znajda klienta, byle komuchowaty rząd który che kontrolować wszystkie aspekty naszego życia nie przeszkadzał. Masz przykład w firmie WB- fonet w amerykańsich JLTV, system kontroli prędkości na Cyprze, eksport Flyeye i Warmate. Ale nasze doskonałe Raki, Kraby, Rosomaki, radary Liwiec, TRS15, Soła a nawet MSBS itd przebić się nie mogą, pomimo pakowania kasy w państwowy przemysł

 5. Turecki

  Wygląda na to ze Turcja szykuje nową ofensywę w Libii Daje stowke że dojdą do bengazi

  1. Bolko z Gliwic

   Po benghazi zostaje tylko twierdza Tobruk o dobrze zaminowana pustynia

  2. Bumarowiec

   Bardzo prosze mozna przetestować BAOBAB

 6. Kopara

  Bayraktar w ilości 200 sztuk dałby rade ruskiej brygadzie pancernej idacej na,Suwałki

  1. Leon zawodowiec

   Najbliższa ruska dywizja pancerna jest we Pskowie i ta ma się,przebić przez Bałtów do KALININGRADU Takze drony sa potrzebne Litwinom i Estończykom

  2. olaboga

   Na Suwałki?Po Biedronki?

  3. Maciek

   Absurdalny pomysł. Teren tragiczny do natarć pancernych, o czym sowieci już raz się przekonali. GA Północ broniła się tam do końca wojny. Sowieci pójdą wprost na Warszawę, jak zawsze od 200 lat. To jedyny logiczny i sensowny plan.

 7. Alu Gator

  Nareszcie Katar sie obudził Pole gazowe PARS2,musi BYĆ pilnowanie 24x7

  1. Derwisz

   Przypominam że pole gazowe jest wspólne z Iran em i on nie zaatakuje Ale Arabia Saudyjska to CO innego

  2. złośliwy

   Akurat w tym stadku każdy może być agresorem. Iran po rewolucji wszczął wojnę o tankowce a teraz sponsoruje ataki na sąsiadów.

 8. Turecki

  Polska Turcja od 1773

 9. ziuuuum

  lepsze rozwiązanie tanie i skuteczne (dron), niż drogie i nieskuteczne (S-400, Pancyr)

 10. Turecki

  Azerbejdżan i Turkmenistan nie sa,zaproszone do ZBÓJA Ruski od dawna,szantażowal oba,kraje Ale ropa,i gaz znalazły klientów

 11. Wprjj

  Jak to skuteczne? To Turcja też ma z Rosją podpisaną umowę jak Izrael? Widzę, że co konflikt to Rosja dostaje bęcki ale też podpisuje z drugą stroną porozumienia, że można sojusznika bombardowac bo s400 i Pancyry są wyłączone...

Reklama