Przemysł Zbrojeniowy

Sukcesy z Libii i Syrii procentują. Turcja zarobi na bojowych dronach

Fot. Baykar Defence
Fot. Baykar Defence

Nie tylko rosyjski eksport broni korzysta z „reklamy” jaką stanowi użycie bojowego sprzętu podczas konfliktów na Bliskim Wschodzie. Minister obrony narodowej Azerbejdżanu Zakir Hasanov poinformował, że planuje pozyskanie tureckich bezzałogowców bojowych – „które pokazały swoją skuteczność w Syrii i Libii”. Tym samym Azerbejdżan może stać się kolejnym po Ukrainie i Katarze nabywcą maszyn Bayraktar TB2.

Deklaracja padła podczas wywiadu ministra obrony Zakira Hasanova dla azerskiej telewizji państwowej, w którym podkreślił on, iż prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu bezzałogowców bojowych w których „osiągnięto pewne rezultaty”. Nie jest wykluczone, że oznacza to wsparcie transakcji ze strony władz w Ankarze. Poinformował bowiem również, że Turcja udzieliła Azerbejdżanowi pomocy finansowej na cele militarne i uzyskała ona już wymaganą aprobatę parlamentu.

Nie padła żadna nazwa systemu, jednak najbardziej prawdopodobny zdaje się Bayraktar TB2, który stał się „gwiazdą” działań w Libii ale też wykazał się podczas operacji w Syrii i Iraku, w których maszyny tego typu są bojowo używane od 2015 roku. Zainteresowanie tureckimi bezzałogowcami Bayraktar TB2 wzrosło zdecydowanie w bieżącym roku, po ich szeroko komentowanych w mediach sukcesach. Potwierdzono kilka przypadków skutecznego ich użycia przeciw systemom przeciwlotniczym a także znaczny wkład w sukcesy libijskich sił rządowych.

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Co istotne maszyna Bayraktar TB2 może nie tylko podświetlać cele dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in.  kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz amunicję precyzyjną MAM-L 22,5 kg produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach. 

Obecnie użytkownikami taktycznych systemów bezzałogowych Baykar Bayraktar TB2 są oficjalnie siły zbrojne Turcji i Ukrainy a na dostawę systemów czeka Katar. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.