Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Austria odebrała gąsienicowe transportery opancerzone BvS 10

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

BAE Systems dostarczyło Austriackim Siłom Zbrojnym pierwsze cztery transportery opancerzone BvS 10. W ramach kontraktu z 2016 r., Austriacy pozyskają w sumie 32 pojazdy w wersji transportera opancerzonego (APC).

Uroczyste przekazanie gąsienicowych transporterów opancerzonych odbyło się 21 lutego w Tyrolu i dzień później w Salzburgu. W obydwu wydarzeniach wziął udział austriacki minister obrony Mario Kunasek. Obecni byli także przedstawiciele szwedzkiego rządu i firmy BAE Systems Hägglunds – producenta BvS10. Pierwsza transza pojazdów będzie eksploatowana przez 24. batalion 6. Brygady Piechoty Górskiej Austriackich Sił Zbrojnych, który odgrywa wiodącą rolę w inicjatywie szkolenia jednostek górskich Unii Europejskiej (UE MTI), a także przez 2. batalion inżynieryjny, który może zapewnić wsparcie bojowe w terenie górzystym. "Oczekujemy, że ostatnie wozy zostaną dostarczone jeszcze w tym roku” – zadeklarował Peter Nygren, wiceprezes BAE Systems Hägglunds ds. rozwoju biznesu.

Austriackie BvS10 w wersji transportera opancerzonego są wyposażone w szereg urządzeń, w tym system obserwacji dookólnej obejmujący sześć kamer telewizyjnych / termowizyjnych i wyświetlacze w przedniej i tylnej części kabiny polepszające świadomość sytuacyjną. Posiadają też zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, który może być obsługiwany zarówno przez strzelca, jak i dowódcę, i można go też chować do wnętrza pojazdu, aby umożliwić szybkie przemieszczanie w terenie. 

Wóz Hägglundsa to pierwszy pojazd bojowy dla austriackiej piechoty górskiej, który umożliwi chroniony transport żołnierzy podczas operacji alpejskich i w trudnym terenie. Pomoże nam skoncentrować się na naszych podstawowych zadaniach obronnych.

austriacki minister obrony Mario Kunasek

Jak informuje jego producent firma BAE Systems BvS 10 jest wysokomanewrowym pojazdem opancerzonym o doskonałych osiągach służącym do operacji w trudnym terenie, używanym do transportu personelu lub ładunków podczas działań bojowych oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych. Został zaprojektowany jako elastyczna platforma, umożliwiająca adaptację do zmieniających się wymagań misji. Zgodnie z komunikatem BAE Systems wóz jest przystosowany do wdrożenia zaawansowanych rozwiązań służących do zarządzania polem walki oraz dowodzenia i kierowania.

Zdolność do poruszania się po terenie górzystym ma natomiast szczególne znaczenie dla austriackich sił zbrojnych i odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu skuteczności bojowej w ramach inicjatywy EU MTI.

Transporter opancerzony został sprawdzony w operacjach w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Austria staje się piątym użytkownikiem BvS 10, dołączając do Francji, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. BvS 10 jest częścią rodziny wozów terenowych BV BAE Systems Hägglunds, których sprzedano na świecie już ponad 12 000.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Podbipieta

    Kilkadziesiąt takich wozów dla baonu wysokogórskiego a nie jakies Pegazy.

  2. Rzyt

    Coś takiego dla nas i wessel i każdemu ppk, granatniki, km, wkm, opl, i kto co tam wymarzy...idealne vwszedzie

Reklama