Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Austeyr EF88. Zmodernizowana broń australijskich żołnierzy

EF88 Austeyr w rękach żołnierza australijskiego. Fot. http://www.army.gov.au/
EF88 Austeyr w rękach żołnierza australijskiego. Fot. http://www.army.gov.au/

Rząd australijski wyraził zgodę na wdrożenie fazy 3C projektu LAND 125 o nazwie Soldier Enhancement Version 2 – Lethality. Dzięki temu armia tego państwa otrzyma nowy karabin Austeyr F88 wraz z urządzeniami dodatkowymi, pozwalającymi na zwiększenie skuteczności w walce na małe odległości.

Historia służby karabinu Steyr F88 w armii Australii sięga końca lat 80. minionego wieku. Broń była w tym czasie kilkakrotnie modernizowana. Najnowsza, zatwierdzona właśnie modernizacja ma ulepszyć wyważenie i zwiększyć jej ergonomię. Częścią planu modernizacyjnego jest także zwiększenie możliwości montażu sprzętu dodatkowego, w rodzaju celowników optycznych, laserowych wskaźników celu lub granatników.

Modernizacja, o której mowa, wymagać będzie daleko posuniętych ingerencji w broń. Pozwoli utrzymać linie produkcyjne Thales Australia w fabryce w Lithgow, zatrudniającej obecnie 140 pracowników.

Wartość fazy 3C projektu LAND 125 wyceniana jest na ok. 467 mln USD, z czego kontrakt na modernizację karabinu F88 ma szacunkową wartość 100 mln USD.

Zmodernizowany karabin F88, noszący oznaczenie EF88 (Enhanced F88) wprowadzono od czerwca tego roku na wyposażenie 1. batalionu 1 Royal Australian Regiment. Broń jest wyposażona w ulepszony celownik dzienny i chwyt przedni, część karabinów posiada też zamontowane granatniki. Część żołnierzy służących w 1 RAR miała już okazję zapoznać się z EF88 w czasie pierwszych testów karabinu. Ich zdaniem nowa broń jest bardzo celna, niezawodna  i ergonomiczna.

Doświadczenia zebrane z eksploatacji broni przez żołnierzy 1 RAR posłużą do wprowadzenia ulepszeń przed rozpoczęciem przekazywania nowej broni pozostałym oddziałom armii australijskiej, co ma nastąpić od przyszłego roku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Observer

    Powinniśmy postarać się sprzedać Australijczykom nasze granatniki podwieszane zaprojektowane dla MSBS. Są genialne - lekkie i kompaktowe, właściwie niewiele większe niż przedni chwyt skośny.

Reklama