Przemysł Zbrojeniowy

Arabia Saudyjska kupuje transportery opancerzone z Kanady za 13 mld dol

Arabia Saudyjska kupiła od General Dynamics Land System - Canada transportery LAV za 13 miliardów dolarów – fot. Canadian Forces Image
Arabia Saudyjska kupiła od General Dynamics Land System - Canada transportery LAV za 13 miliardów dolarów – fot. Canadian Forces Image

Arabia Saudyjska zawarła kontrakt z firmą General Dynamics Land System - Canada (GDC) na dostawę lekkich transporterów opancerzonych LAV (light armoured vehicles) 8x8 za około 13 miliardów dolarów.

Liczba zamówionych przez Arabię Saudyjską pojazdów nie została ujawniona. Wiadomo jednak, że pierwszy z nich ma zostać dostarczony w 2016 r a kontrakt jest wyceniony na 10-13 miliardów dolarów. Ilość pojazdów można jednak oszacować biorąc pod uwagę kontrakt zawarty w zeszłym roku przez General Dynamics z Kolumbią za 65,3 miliona dolarów na zakup 24 LAV. Przypomnijmy, że firma GDC jest częścią koncernu General Dynamics United States, ale ma siedzibę w Kanadzie.

Wielomiliardowa umowa została objęta gwarancją rządu kanadyjskiego, dlatego o jej zawarciu powiadomił osobiście minister handlu zagranicznego Kanady Ed Fast.

Kołowy transporter opancerzony LAV jest od wielu lat wykorzystywany w kanadyjskiej armii. Kontrakt na dostarczenie 240 takich pojazdów w wersji LAV-III 8x8 za 552 miliony dolarów został zawarty przez ministerstwo obrony Kanady w styczniu 1997 r. Mogą one przewozić do 8 żołnierzy i są wyposażone w wieżą dwuosobową, uzbrojoną w armatę M242 kalibru 25 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy C-6 kalibru 7,62 mm. Dodatkowo na dachu wieży jest ruchomy karabin maszynowy C9 kalibru 5,56 mm do obrony przeciwlotniczej i lokalnej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.