Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI

Amerykańskie samochody pancerne dla Kolumbii

Kolumbia otrzymała kolejną partię samochodów pancernych z USA.

M1117 (zdjęcie poglądowe).
M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Sgt. 1st Class Roy Henry/ Wikipedia

Armia Kolumbii do tej pory eksploatowała 145 samochodów opancerzonych M1117 ASV (Armored Security Vehicle) Guardian. Ostatnia dostawa liczyła 11 pojazdów, które zostały kupione, a także 33 przekazane w ramach donacji przez USA, co pozwoliło powiększyć flotę do 189 egzemplarzy. Pojazdy będą wspierać operacje armii kolumbijskiej, głównie w działaniach przeciwpartyzanckich.

Reklama

M1117 Guardian jest wyposażony w opancerzenie warstwowe składające się z zasadniczej skorupy wykonanej ze spawanych arkuszy stali pancernej, do której montowane są panele pancerza ceramicznego. Dno kadłuba uformowane jest w płytką literę „V”.

Bułgarski M1117 (zdjęcie poglądowe).
Bułgarski M1117 (zdjęcie poglądowe).
Autor. KGG1951/ Wikipedia

Taka osłona zapewnia ochronę przed amunicją broni strzeleckiej, a także wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Wewnątrz umieszczone są także wykładziny przeciwodłamkowe, ponadto wóz wyposażony jest w nadciśnieniowy system filtrowentylacji.

Uzbrojenie główne tego pojazdu jest, jak na tę klasę, stosunkowo ciężkie. W wieży UGWS (Up Gunned Weapon Station) zainstalowany jest wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kalibru 12,7 mm oraz granatnik maszynowy Mk19 Mod3 kalibru 40 mm.

Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army
Samochód opancerzony M1117.
Autor. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army

Wozy Guardian są już od kilku lat eksploatowane przez armię Kolumbii. Są wykorzystywane do eskortowania konwojów, patrolowania dróg, a także wspierania pododdziałów piechoty w trakcie operacji przeciwpartyzanckich i zwalczania przestępczości, w tym karteli narkotykowych.

Reklama

Zobacz również

WIDEO: Polska broń atomowa? Wschód NATO potrzebuje bomby | Skaner
Reklama