Przemysł Zbrojeniowy

Amerykańskie Abramsy otrzymały system Trophy

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Amerykańska spółka Leonardo DRS i izraelski Rafael Advanced Defense Systems poinformowały o dostawie pierwszych aktywnych systemów ochrony pojazdów (ASOP) Trophy dla czołgów podstawowych M1 Abrams będących na uzbrojeniu łącznie czterech wybranych pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT) U.S. Army.

Największy z dotychczasowych kontraktów na dostawę systemów Trophy dla czołgów M1A2B Abrams używanych przez amerykańską armię o wartości 192,5 mln USD podpisano w czerwcu 2018 roku. Umowa obejmuje dostawy samych aktywnych systemów ochrony pojazdów, a także dodatkowych środków przeciwdziałania czy też systemów integracyjnych i pakietu wsparcia eksploatacji i serwisu tych systemów.

Realizacja tego kontraktu i ogłoszone właśnie rozpoczęcie dostaw jest jednym z kluczowych etapów wieloletniego programu modernizacji czołgów  Abrams używanych zarówno przez U.S. Army, jak i U.S. Marine Corps. Należy dodać, że pewną ilość Trophy dostarczono amerykańskim wojskom już wcześniej (czołgi wyposażone w ten system były obecne m.in. na ćwiczeniach Saber Strike 2018), a pierwszy kontrakt związany z integracją tego systemu sygnowano w 2017 roku. Pozyskanie i integracja ASOP Trophy pozwala na zdecydowane podniesienie zdolności bojowych czołgów podstawowych M1A2B Abrams w zakresie aktywnej ochrony przeciwko głowicom ręcznych granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Doświadczenia z ostatnich konfliktów zbrojnych w Jemenie, Libii, Syrii czy na wschodzie Ukrainy wskazują, że te systemy uzbrojenia są obecnie jednym z największych zagrożeń dla współczesnych czołgów podstawowych. Dziś najskuteczniejszym sposobem ochrony tych wozów jest właśnie instalacje tego typu systemów.

Zakup przez U.S. Army systemu Trophy przekłada się także na nawiązanie współpracy przemysłowej pomiędzy amerykańskim oddziałem koncernu Leonardo, czyli Leonardo DRS i izraelskim koncernem Rafael Advanced Defense Systems oraz wprowadzenie do USA kolejnej izraelskiej technologii obok niedawno zakupionych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Iron Dome.

Nasze wspólny zespół Leonardo DRS i Rafaela niestrudzenie pracował nad wprowadzeniem tej sprawdzonej w bitwie technologii do sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, jednocześnie ulepszając system w celu spełnienia rygorystycznych potrzeb i wymagań klienta

- prezes Leonardo DRS William J. Lynn

Inny izraelski system aktywnej ochrony, Elbit Systems Iron Fist, został wybrany do instalacji na części amerykańskich BWP Bradley. 

Trophy to system ochrony pojazdów opracowany przez koncern Rafael Advanced Defense Systems. System ten jest używany od 10 lat przez Sił Obronnych Izraela i stanowi wyposażenie czołgów podstawowych Merkawa Mk 3 i 4 oraz ciężkich transporterów opancerzonych Namer. Ma na swoim koncie skuteczne przechwycenia głowic bojowych ręcznych granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych, dzięki czemu załogi tych pojazdów nie zostały ranne ani zmuszone do opuszczenia swoich wozów w wyniku ich uszkodzenia. System ten oferowany przez Rafael jako dodatkowy element ochrony współczesnych czołgów podstawowych i innych pojazdów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.