Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amerykanie kupują łodzie przeprawowe

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Pentagon przyznał firmie Birdon America Inc. kontrakt o wartości blisko 197 mln USD, na mocy którego zakupione zostaną łodzie saperskie M30, środki ochrony załogi, narzędzia, wyposażenie techniczne, dokumentacja użytkowa i szkoleniowa, a także usługi szkoleniowe.

W ogłoszeniu poinformowano, że otrzymano jedną ofertę, złożoną przez firmę Birdon America Inc, amerykańską spółkę australijskiej firmy Birdon, która opracowała łodzie M30 BEB. Kontrakt ma charakter umowy o stałej cenie, w jej ramach zawierane będą dalsze podumowy. Przewidywany czas zakończenia dostaw to 12 sierpnia 2024 r.

M30 Bridge Erection Boat, bo tak brzmi pełna nazwa kupowanego sprzętu, to łodzie saperskie przeznaczone do wykorzystywania podczas stawiania mostów pływających i w trakcie operacji przeprawowych. Znajdują się one na wyposażeniu wielozadaniowych kompanii mostowych armii USA. Są używane m.in. we współpracy z mostami M3/IRB.

Łódź M30 przewozi do 15 żołnierzy, jest obsługiwana przez dwuosobową załogę i posiada prędkość maksymalną 24 w. W porównaniu do wcześniej wykorzystywanych łodzi saperskich MKII, nowe łodzie są mniejsze i zdecydowanie bardziej manewrowe, dysponując jednocześnie większą mocą.

Reklama

Komentarze

    Reklama