Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Airbus sprzedaje udziały producenta myśliwców Rafale

Fot. DoD USA
Fot. DoD USA

Grupa Airbus planuje zmniejszyć udziały we francuskim koncernie lotniczym Dassault  Aviation, produkującym m. in. myśliwce Rafale współpracującym przy maszynach Eurofighter Typhoon. Obecnie analizowana jest możliwość sprzedaży 10% udziałów spośród 46,3% jakie posiada Airbus.

Sygnalizowane plany transakcyjne stanowią element szerszego programu restrukturyzacji grupy kapitałowej Airbus. W ubiegłym miesiącu prezes Airbus Tom Enders informował, że grupę opuści około dziesięciu firm które, jak to ujęto w oficjalnym komunikacie, „będą miały większe szanse na rozwój i sukces marketingowy w innych strukturach własnościowych".

Jedną z takich firm jest jak się wydaje Dassault Aviation, francuski koncern lotniczy, który posiada na rynku ustaloną pozycje i wypracowaną markę. Około 30% jego dochodów pochodzi ze sprzedaży maszyn cywilnych, przede wszystkim dyspozycyjnych i bizjetów, takich jak rodzina odrzutowców Dassault Falcon. Firma jest też uczestnikiem programu Eurofighter Typhoon i producentem myśliwców Rafale, które sukcesywnie zastępują we francuskim lotnictwie samoloty Dassault Mirage różnych generacji.

Airbus Group planuje najprawdopodobniej sukcesywnie pozbyć się udziałów we francuskim koncernie, którego produkty mogłyby nie być równie atrakcyjne i rozpoznawalne pod wspólną marką. Dassault Aviation nie zyskał wiele na współpracy z Airbusem a prognozowane ożywienie na rynku prywatnych odrzutowców w USA daje firmie perspektywy na wzrost sprzedaży.

Wartość 10% udziałów których plan sprzedaży ogłosił Airbus jest szacowana na około 2 mld euro. Udziałowcy firmy Dassault Aviation we wrześniu bieżącego roku przegłosowali wykup i umorzenie 10% akcji, jednak nie wyznaczono żadnego terminu tej transakcji. Ponad 55% udziałów w koncernie posiada Dassault Group znajdująca się pod zarządem rodzinnym. Jak podaje Bloomberg, koncern Airbus zatrudnił  Bank of America Corp., Goldman Sachs Group Inc. oraz Rothschild aby asystowały przy realizacji sprzedaży akcji Dassault Aviation.

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. bubu

  chciałęm się zapytać, co to jest ta pozioma deska przy czubku ogona na tym Rafale z foto ?

  1. Legion

   Ta "belka" to radar warning receiver RWR który ostrzega przed opromieniowaniem radarem(pilot wie ze ktoś go namierza oraz jeśli RWR jest wystarczająco dobre jak w tym przypadku potrafi nawet zlokalizować z dokładnością do 1 stopnia w azymucie i elewacji pozycję samolotu wroga co wystarczy aby odpalić pociski(to wszystko bez użycia własnego radaru). 2gi system który tam jest to DDM który ostrzega przed zbliżającymi się pociskami. Takich jak to mówisz "belek" jest kilka aby zapewnić pilotowi 360 stopniowa świadomość sytuacyjną.

  2. Adam

   Jeden z elementów systemu SPECTRA. http://rafalefan.e-monsite.com/medias/images/spectra.jpg http://rafalefan.e-monsite.com/medias/images/img-0337.jpg http://rafalefan.e-monsite.com/medias/images/cigare.jpg?fx=r_550_550 http://rafalefan.e-monsite.com/pages/dossier-rafale-avionique/spectra-systeme-de-protection-et-evitement-des-conduites-de-tir-du-rafale.html

 2. GSGPoint

  Zanim pojawia sie pierwsze komentarze tzw. Januszow odnosnie kupowania wszystkiego co jest na sprzedaz przypomne ze posiadanie 10% akcji nie rowna sie mozliwosci pozyskania technologi i przeniesienia do Polskiego sektora wojskowego....

  1. Moshe Schwantz

   A kto w taki sposób by skomentował? Najciekawsze info, to to że "manipulatorzy" sprzed około 6 lat będą asystować przy sprzedaży - nie ma innych banków?

  2. Cezex

   Nawet jakby to było i 90% udziałów i byłaby taka możliwość realnego pozyskania technologii to i tak (zakładając że mamy takie pieniądze na kupno) nie doszłoby do transakcji....lata analiz, porównań, dialogów etc etc :)

Reklama