Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

A400M desantuje 80 spadochroniarzy

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Firma Airbus poinformowała o zakończeniu kolejnych testów w locie transportowca Airbus A400M. Próby wynikały z konieczności potwierdzenia zdolności maszyny do jednoczesnego zrzutu metodą „na linę” przez drzwi znajdujące się w obu burtach 80 spadochroniarzy (40+40) wraz z pełnym wyposażeniem w trakcie jednego przelotu. Testy zorganizowano we współpracy z francuską Dyrekcją Generalną do Spraw Uzbrojenia (DGA) oraz siłami zbrojnymi Francji i Belgii.

Zakończona sukcesem seria testów, wykonana nad zrzutowiskiem Ger Azet w południowej Francji w warunkach dziennych, wynikała także z obowiązku certyfikacji samolotu do zrzutu 58 skoczków przez drzwi desantowe w jednej, wybranej burcie. 58 to maksymalna liczba żołnierzy, których można desantować metodą “na linę” przez jedne drzwi A400M.

Wspomniane sprawdziany kończą fazę testów certyfikujących zdolności desantowe A400M. Producent oczekuje teraz na finał formalności certyfikacyjnych w pierwszej połowie 2020 r.

Przeprowadzone próby w locie torują również drogę do jednoczesnego zrzucania do 116 spadochroniarzy w jednym nalocie oraz uzyskania certyfikatu uprawniającego do wykonywania zrzutów w konfiguracjach mieszanych.

Wykonanie 9 lotów i 564 skoków zakończyło zarazem złożone ćwiczenie zaplanowane z siłami zbrojnymi państw-użytkowników A400M, służące umacnianiu zaufania do samolotu i potwierdzaniu spełniania przez tę maszynę najwyższych standardów bezpieczeństwa.

image
Fot. Airbus

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. 320

    I to jest samolot dla nas, a nie ten pustynny złom c130.

    1. Rafal

      To nie ta sama klasa samolotow, dla C-130 odpowiednikiem jest KC-390

Reklama