Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

50 mln dolarów na granatniki AT4 dla US Army

Fot. US Army
Fot. US Army

Koncern Saab poinformował o zamówieniu przez US Army kolejnej partii jednorazowych granatników AT4CS RS za sumę 50 mln dolarów. Dostawa będzie realizowana w ramach opcji zawartej w wartej 13,4 mln dolarów umowie z 2017 roku. Liczba zamówionych granatników nie została upubliczniona.

Zamówienie to świadczy o nieustającym silnym przekonaniu klienta o skuteczności systemu AT4 - powiedział Görgen Johansson, starszy wiceprezes i szef jednostki biznesowej Dynamics w Saab. Od pierwszej dostawy w 1987 roku do US Army trafiło juz ponad 600 tys. granatników AT4 różnych wersji, noszących wojskowe oznaczenie M136.

Obecnie dostarczany warinat AT4CS RS jest granatnikiem jednorazowego użytku, dostosowanym do strzelania z wnętrza budynków. Jego masa całkowita nie przekracza 8 kg, a zasięg skuteczny to od 20 do 300 m. Specjalnie zaprojektowana głowica kumulacyjna charakteryzujące się zwiększoną zdolnością do rażenia celu po przebiciu pancerza.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    A u nas jak zwykle od 3 lat - ZERO wydatków na pozyskanie jakiegokolwiek choćby granatnika 1 lub wielorazowego dla WP/WOT. Kolejny MON uważa, że ok 250 sprawnych CLU(wyrzutni) Spike-LR całkowicie wystarcza w kwestii obrony ppanc i wsparcia na szczeblu druzyny/plutonu/kompanii. Jeszcze głupota, czy juz coś więcej ?

Reklama