Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

20 śmigłowców Airbusa dla US Army

UH-72A Lakota w konfiguracji "security mission support" - fot. US Army
UH-72A Lakota w konfiguracji "security mission support" - fot. US Army
Autor. US Army

Fundusze w wysokości 171 mln dolarów na zakup i obsługę 20 śmigłowców UH-72A Lakota dla US Army i Gwardii Narodowej zostały zatwierdzone przez obie izby parlamentu USA i czekają na podpis prezydenta Baracka Obamy. Informacje na ten temat udostępnił przedstawiciel producenta - firma Airbus Helicopters. 

Zgodnie z pierwszą wersją tegorocznego budżetu amerykanie zamierzali kupić jedynie 10 spośród planowanych na 2014 roku 31 maszyn typu UH-72A Lakota. Poprawka, która obecnie czeka na podpis prezydenta podwaja tą liczbę. Maszyny mają być dostarczone w okresie od września 2014 do lipca 2015 roku. 

Dokumenty zakładają sumę 171 mln dolarów na tegoroczny program zakupów UH-72A Lakota, wraz z obsługą, szkoleniami, częściami zamiennymi i innymi wydatkami związanymi z dodatkowym wyposażeniem i eksploatacją. Śmigłowce trafią zarówno do jednostek US Army jak też US Army National Guard. 

Koszt pojedynczej maszyny w standardowej konfiguracji to około 5,5 miliona dolarów, ale jak podaje producent, dodatkowe wyposażenie potrafi podnieść go nawet o kilka milionów dolarów. Na przykład śmigłowce w konfiguracji "security mission support", wykorzystywane głównie przez Gwardię Narodową do wzmocnienia ochrony granicy amerykańsko-meksykańskiej. Wyposażone są bowiem w głowice elektrooptyczne działające również w podczerwieni oraz zaawansowane systemy śledzące i komunikacyjne.

UH-72A to wariant śmigłowca Eurocopter EC145 opracowany specjalnie na potrzeby programu Light Utility Helicopter (LUH), którego celem było wprowadzenie następcy maszyn UH-1 H/V Iroquois i OH-58 A/C Kiowa. Pierwsze maszyny UH-72A dostarczono do US Army w grudniu 2006 roku. Producentem tych śmigłowców są zakłady w Columbus, stan Mississippi, należące do Airbus Helicopters.

Reklama

Komentarze

    Reklama