Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

150 mln dolarów na wsparcie Super Sidewinderów. Także dla Polski

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Koncern Raytheon Missile Systems otrzymał kontrakt związany ze wsparciem logistycznym i naprawami pocisków AIM-9X Block II i II+. Wartość umowy wynosi nieco ponad 151,5 mln USD, wynagrodzenie ma charakter niezależny od rzeczywiście ponoszonych kosztów i obejmuje świadczenie usług do maja 2022.

Umowa obejmuje wsparcie logistyczne i naprawy pocisków AIM-9X Block II i II+ amerykańskiej marynarki wojennej i sił powietrznych, jak również usługi tego rodzaju dla pocisków tego typu sprzedanych lub sprzedawanych do Australii, Belgii, Danii, Finlandii, Izraela, Japonii, Korei, Kuwejtu, Omanu, Malezji, Maroka, Holandii, Rumunii, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji i Polski w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS).

W chwili podpisania umowy nie przekazano żadnych funduszy, te każdorazowo będę przelewane na rachunek koncernu dopiero w przypadku zaistnienia konieczności świadczenia usług określonych w kontrakcie.

Reklama

Komentarze (2)

 1. behapowiec

  Panowie na zdjęciu tak nez rękawiczek ochronnych? Gdyby tak spocone palce nie utrzymały rakiety?

  1. Davien

   To spadnie i bedzie trochę hałasu i to wszystko.

  2. sceptyk

   Nie wiem jak teraz, ale kiedyś nie nie pozwalano używać rękawic przy ładowaniu pocisków i amunicji artyleryjskiej chyba że były w skrzyniach.

 2. Marek1

  Dotychczasowe tempo dostarczania zakupionego uzbrojenia dla polskich F-16 jest(pisząc b. delikatnie) BARDZO kiepskie. Np. reszta(ok. 10 szt) z zakupionych w 2015r 40 szt.(bojowych) JASSM(AGM -158A) będzie dostarczona wg. ustaleń dopiero w br., czyli w 5 lat po ich zakupie w USA. W ub. roku USA zakończyło całkowicie produkcje tego typu efektora, kontynuując produkcję wersji AGM-158B o zwiększonym(z 370 km do ok 1000km)zasięgiem. Jeśli dotychczasowe tempo dostaw pozostanie niezmienione, to zakupione przez RP w 2016r AGM-158B dotrą w komplecie(70 szt. bojowych)do Polski w okolicach 2021-22r. O ile pozwolenie na sprzedaż/dostawy NIE zostanie cofnięte ...

  1. Autor Artur

   Ma to sens, bo a) płatności są rozłożone w czasie; b) kończenie resursów też będzie rozłożone w czasie; c) opłaty za przedłużanie resursów będą rozłożone w czasie.

  2. Dd

   Panie Marek umowa jest podpisana i dostawy zaczną się we właściwym terminie. Nie snój pan teorii spiskowych.

  3. Wojciech

   No cóż. Brak własnych zdolności.

Reklama