Przemysł Zbrojeniowy

1,5 miliarda koron na czeskie T-72

T-72M4CZ. Fot. Maulincio/CC BY-SA 4.0
T-72M4CZ. Fot. Maulincio/CC BY-SA 4.0

Jak podają czeskie media, Armáda České republiky zmodernizuje czołgi podstawowe T-72M4CZ poprzez wymianę przestarzałych radiostacji. Dodatkowo planowany jest w najbliższych latach zakup ok. 40 nowych czołgów podstawowych, które zastąpią używane obecnie wozy.

Łączna kwota umowy ma opiewać na 1,5 mld koron czeskich (ok. 59 milionów euro). Celem tej modernizacji jest poprawa łączności, a co za tym idzie zwiększenie kompatybilności w tym zakresie z wozami bojowymi innych państw NATO.

"To stalowa pięść naszej armii, więc jesteśmy rozwinięci do wykrycia i zniszczenia silniejszego przeciwnika" - scharakteryzował swoją jednostkę, dowódca 73 batalionu pancernego płk Vít Ducháček. 

"Czołg pozostaje kluczową bronią w obecnych konfliktach. Żadna armia nie może się bez niego obejść. To stalowe bestie królowie pola bitwy. Czołg, który jako pierwszy wykryje przeciwnika i otworzy ogień, wygrywa" - powiedział zastępca dowódcy 73 batalionu pancernego Josef Světlík.

Obecny zakres modernizacji tych czołgów, a raczej modyfikacji jest w praktyce symboliczny Pierwotny plany, o których mówiło się jeszcze rok temu, zakładały nieco głębszy zakres modernizacji, głównie w zakresie siły ognia. W planach tych znajdowało się m.in. unowocześnienie systemu kierowania ogniem TURMS-T, a konkretnie wymiany przestarzałej kamery termowizyjnej Attila na nowoczesny odpowiednik. Wymiana radiostacji świadczy o rezygnacji nawet z płytkiej modernizacji na rzecz kosmetycznej poprawy jakości systemów łączności przed ich niechybnym wycofaniem ze służby.

W celu zastąpienia starzejące się T-72M4CZ, które zbliżają się do kresu swojej eksploatacji, czeska armia planuje zamówić 40 nowych czołgów podstawowych. Z tego powodu czeski Wojskowy Instytut Techniczny rozpoczął analizę rynku pod kątem pozyskania nowych czołgów, których koszt pozyskania nie może według szacunków przekroczyć 15 miliardów koron czeskich (ok. 590 mld euro), które mają być przeznaczone na ten cel.

Jeśli wycofanie T-72M4CZ ma nastąpić w 2025 roku, czyli w momencie planowanego wyczerpania się resursu tych czołgów, to zakup nowych czołgów musi zostać dokonany w ciągu kilku lat w trybie pilnym. Obecnie najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ich następcę są używane czołgi podstawowe Leopard 2 pochodzące z nadwyżek z któregoś z państw członkowskich NATO lub zapasów ich producenta.

Obecnie czeskie wojsk lądowe eksploatują 30 czołgów podstawowych T-72M4CZ w 73 batalionie czołgów w Přáslavicach wchodzącego w skład 7 Brygady Zmechanizowanej z Hranic. Jest to obecnie jedyny batalionów czołgów składzie czeskiej armii. Dodatkowo 83 czołgi podstawowe T-72M1 znajdują się w rezerwie, gdzie są zakonserwowane i zmagazynowane.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.