Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

1,5 miliarda koron na czeskie T-72

T-72M4CZ. Fot. Maulincio/CC BY-SA 4.0
T-72M4CZ. Fot. Maulincio/CC BY-SA 4.0

Jak podają czeskie media, Armáda České republiky zmodernizuje czołgi podstawowe T-72M4CZ poprzez wymianę przestarzałych radiostacji. Dodatkowo planowany jest w najbliższych latach zakup ok. 40 nowych czołgów podstawowych, które zastąpią używane obecnie wozy.

Łączna kwota umowy ma opiewać na 1,5 mld koron czeskich (ok. 59 milionów euro). Celem tej modernizacji jest poprawa łączności, a co za tym idzie zwiększenie kompatybilności w tym zakresie z wozami bojowymi innych państw NATO.

"To stalowa pięść naszej armii, więc jesteśmy rozwinięci do wykrycia i zniszczenia silniejszego przeciwnika" - scharakteryzował swoją jednostkę, dowódca 73 batalionu pancernego płk Vít Ducháček. 

"Czołg pozostaje kluczową bronią w obecnych konfliktach. Żadna armia nie może się bez niego obejść. To stalowe bestie królowie pola bitwy. Czołg, który jako pierwszy wykryje przeciwnika i otworzy ogień, wygrywa" - powiedział zastępca dowódcy 73 batalionu pancernego Josef Světlík.

Obecny zakres modernizacji tych czołgów, a raczej modyfikacji jest w praktyce symboliczny Pierwotny plany, o których mówiło się jeszcze rok temu, zakładały nieco głębszy zakres modernizacji, głównie w zakresie siły ognia. W planach tych znajdowało się m.in. unowocześnienie systemu kierowania ogniem TURMS-T, a konkretnie wymiany przestarzałej kamery termowizyjnej Attila na nowoczesny odpowiednik. Wymiana radiostacji świadczy o rezygnacji nawet z płytkiej modernizacji na rzecz kosmetycznej poprawy jakości systemów łączności przed ich niechybnym wycofaniem ze służby.

W celu zastąpienia starzejące się T-72M4CZ, które zbliżają się do kresu swojej eksploatacji, czeska armia planuje zamówić 40 nowych czołgów podstawowych. Z tego powodu czeski Wojskowy Instytut Techniczny rozpoczął analizę rynku pod kątem pozyskania nowych czołgów, których koszt pozyskania nie może według szacunków przekroczyć 15 miliardów koron czeskich (ok. 590 mld euro), które mają być przeznaczone na ten cel.

Jeśli wycofanie T-72M4CZ ma nastąpić w 2025 roku, czyli w momencie planowanego wyczerpania się resursu tych czołgów, to zakup nowych czołgów musi zostać dokonany w ciągu kilku lat w trybie pilnym. Obecnie najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ich następcę są używane czołgi podstawowe Leopard 2 pochodzące z nadwyżek z któregoś z państw członkowskich NATO lub zapasów ich producenta.

Obecnie czeskie wojsk lądowe eksploatują 30 czołgów podstawowych T-72M4CZ w 73 batalionie czołgów w Přáslavicach wchodzącego w skład 7 Brygady Zmechanizowanej z Hranic. Jest to obecnie jedyny batalionów czołgów składzie czeskiej armii. Dodatkowo 83 czołgi podstawowe T-72M1 znajdują się w rezerwie, gdzie są zakonserwowane i zmagazynowane.

Reklama

Komentarze (17)

 1. k230

  Powinniśmy od nich odkupić te 40 sztuk jak już je zastąpią nowa maszyną, to podniesie skowo wartość naszych wojsk pancernych. A kto wie może za dekadę zmodernizujemy nasze pozostałe 7dwujki do tego standardu :-)

 2. pancerny

  Pod koniec lat 90-ych Czesi podjęli decyzję o rezygnacji z modernizacji 300 T-72 i ograniczyli ją do 30 szt. Dziś kontynuują plan wymiany czołgów.Nasz to niestety nic przemyślanego nie prezentuje i tak od lat. Żenada!!!

 3. fg

  Ojojoj. No patrzcie, Czesi modernizują, chociaż mają je zastąpić. A my co, nie możemy?

  1. Ceska Meska

   Nasza nowa brygada bedzie bronić pas taktyczny Zaolzie Żeby się nie powtórzyło

  2. Danisz

   T-72 w czeskiej wersji T-72M4CZ ma system stabilizacji działa, pancerz reaktywny, system samoosłony, izraelski powerpack o mocy 1000 KM, nowoczesny system ochrony przed bronią ABC, system przeciwpożarowy, zabezpieczający przed wybuchem miny i w razie potrzeby trały przeciwminowe kilku typów oraz bardzo przyzwoitą amunicję APFSDS-T zdolną pokonać 540 mm RHA z dystansu 2 km. Systemy łączności i termowizja Attila rzeczywiście mogą być poprawione, ale w przeciwieństwie do polskich T-72M1 te czołgi nie są złomami i niewielkim nakładam sił i środków można utrzymywać ich relatywnie wysoką wartość bojową, natomiast dodawanie noktowizji do T-72M1 podobnie jak dodawanie jej do T-34 nie zmieni faktu, że oba te czołgi to antyki.

  3. Paweł

   Co się nie powtórzylo? Piszesz o zajęciu Zaolzia w 1919r przez CS gdy Polska walczyła z Ruskimi?

 4. Pirat

  To ile tych radiostacji wymienią za 1.5mld?

  1. Cyborg

   Chca 44 z Radmoru Ale Inspektorat WSPARCIA zabronił export u

  2. Nesher

   1,5 miliarda CZK to nie tylko koszt radiostacji, ale także koszt naprawy ogólnej i zmiany niektórych innych części. Informacje te zostały przejęte z czeskiej telewizji i nie są całkowicie dokładne, niektóre szczegóły zostały utracone w tłumaczeniu.

  3. Nesher

   Nawet przez pomyłkę. Z wielkim prawdopodobieństwem, granicząc z pewnością, będzie to Harris, główny dostawca stacji radiowej dla AČR w ostatnim czasie. Generalnie, z całego portfolio polskiego przemysłu zbrojeniowego Czesi mogą być zainteresowani dwoma, trzema systemami (system kontroli ognia dla artylerii i niektórych dronów). Niestety Polskie firmy zajmujące się bronią w Czechach prawie nie rozwijają działań marketingowych np. Na tegorocznej wystawie IDET udział Polski był prawie niewidoczny.

 5. Kosma

  "nie może według szacunków przekroczyć 15 miliardów koron czeskich (ok. 590 mld euro)" - kurczę, nie wiedziałem że czeska waluta jest taka mocna :)

  1. Ja

   Przeczytaj raz jeszcze artykuł. Może zrozumiesz.

  2. Kosma

   Skusiłem się i przeczytałem ponownie. Niestety, z artykułu nadal wynika, że CZK jest czterdziestokrotnie mocniejsza od EUR, podczas gdy w kantorze jest jakby dwudziestopięciokrotnie słabsza. Ale to nic, zaledwie tysiąckrotny błąd.

 6. Trefniś

  40 czołgów za 590 mln Euro to jakieś 14,75 mln za sztukę. Ciekawe czy Ceglorz z polonizowaną K2 był by w stanie wystawić własną ofertę mieszcząc się w cenie. Czy te patałachy z MON będą nim zainteresowane to nie wiadomo, ale na rynki europejskie w kooperacji z Koreańczykami już powinni próbować wchodzić. Biznes is biznes!

 7. sopel

  590 mld euro..... na bogato chcą kupić te 50 czołgów:)

  1. Śliwka Wegierka

   Witamy w klubie 2A7

 8. Ceska Meska

  Nie oddamy nikomu naszych KONSERW

 9. Wizjoner

  Kupią nowe Leopardy tak jak Węgrzy (zakładając, że to prawdziwy program, nie propaganda pod ich politykę jak u nas) i znowu lobbyści poradzieckich zakładów pracy "specjalnie chronionej" twierdzący od kilkunastu lat "nie ma żadnych dostępnych Leopardów" się przynajmniej na chwilę pochowają w swoich norach.

  1. Chris

   Prawdziwy wizjoner! Poczekamy co kupią Czesi i wtedy porozmawiamy, zobaczymy kto się schowa do nory.

  2. Ok bajdur

   Polskę stać na zakup 10-20 leopardów A7 rocznie. 11 dywizja potrzebuje dwóch batalionów. 18 kolejnych 2-3 batalionów. To ok. 200 szt. Wystarczy dogadać, że będą składane w Poznaniu bo bumar nie daje rady. To rozwiązanie zapewni zaplecze remontowo serwisowe.

 10. ktos

  15 miliardów koron czeskich (ok. 590 mld euro) - droga redakcjo... chyba mln nie mld. To delikatna roznica.

 11. Aaa

  Dlaczego tu nikt nie krytykuje czeskiejgo rządu za modyfikację T 72 a nasz się krytykuje za nasze T 72

  1. kj1981

   Ale tu mowa o wymianie radiostacji nie w bazowych T-72, ale w T-72M4CZ (czeskim odpowiedniku "Twardego"), czyli czołgu de facto zmodernizowanego i nowocześniejszego o jakieś 30 lat od modelu bazowego.

  2. Uzo

   Bo to problem Czechów nie masz

  3. Bo to jest typowe dla co poniektórych.

 12. dk.

  Sprawa nie warta stawania się tematem artykułu.

 13. Czołgista

  30 w lini i 90 zakonserwowanych. A w jakim standardzie. Pancerna piąstka niemowlaka. Mogą serial o pancernych kręcić. Polacy się wycofają swoimi czołgami i wraz z czołgami czeskimi nastąpi okrążenie przeciwnika. Brak słów.

 14. i tyle

  warto zauwazyc ze ta kwota jest podobna do przeznaczonej na modyfikacje naszych T72... ok 6mln zlotych na jedynie ulepszenie czolgu - obled. Czolgi w dzisiejszych czasach to odpowiednik rycerzy na koniach w erze muszkietu... Za cene jednego nowego czolgu mozna kupic kilka wyrzutni PPK i kilkanascie rakieto do nich... wynik starcia moze byc tylko jeden.

 15. Krokus

  "(ok. 590 mld euro)" - mają rozmach Czesi :-))))

 16. Paplatin

  Jak przeznaczą 590 mld euro to będą najpotężniejszą armią pancerną świata he, he

 17. WoW

  590 mld euro? rly?

Reklama