Przeciwpancerne pociski TOW dla Maroka

21 listopada 2015, 10:48
raytheon tow
Fot. raytheon.com
Reklama

Amerykański Departament Stanu poinformował Kongres o prośbie rządu marokańskiego, który chce nabyć od Stanów Zjednoczonych wyrzutnie kierowanych pocisków TOW 2A.

W wiadomości skierowanej do amerykańskiego Kongresu Departament Stanu poinformował o prośbie rządu marokańskiego, który chce nabyć od Stanów Zjednoczonych wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW 2A. Ewentualna sprzedaż, na którą zgodę musi wyrazić Kongres, realizowana ma być w ramach programu Foreign Military Sales. Transakcja otrzymała pozytywną ocenę Departamentu Stanu.

Propozycja umowy zawiera wyszczególnienie uzbrojenia, jakim zainteresowane jest Maroko - chodzi o 600 pocisków TOW 2A sterowanych radiowo (BGM-71E-4B-RF), siedem identycznych pocisków przeznaczonych do prób przed sfinalizowaniem transakcji oraz trzysta wyrzutni M220A2 TOW.

Dodatkowo, umową objęte zostałoby wyposażenie techniczne konieczne do obsługi uzbrojenia, dokumentacja techniczna, części zapasowe, narzędzia i usługi związane ze szkoleniem, jak też wynagrodzenie za pracę instruktorów i inżynierów ze Stanów, którzy na miejscu zajmą się szkoleniem personelu pochodzącego z kraju-nabywcy.

Maksymalna wartość umowy szacowana jest na 157 mln dolarów, wartość części dotyczącej bezpośrednio uzbrojenia to 96 mln USD. Beneficjentem umowy ze strony amerykańskiej byłaby firma Raytheon Missile Systems. Z realizacją kontraktu nie byłyby powiązane żadne zobowiązania offsetowe.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Stanu sprzedaż wyrzutni TOW 2A nie zmieni równowagi sił w regionie, przyczyni się natomiast do wzmocnienia zdolności obronnych wojsk lądowych Maroka, zwalczających terrorystów współpracujących z tzw. Państwem Islamskim.

TOW 2 RF to sterowany radiowo pocisk rakietowy, mogący być wyposażony w głowice przeznaczone do zwalczania celów opancerzonych lub niszczenia bunkrów. Ma zasięg 3750 m. Wyrzutnie, jakie Maroko chce nabyć wraz z pociskami, mogą być zamontowane na pojazdach. W wariancie BGM-71E TOW 2A dysponuje tandemową głowicą kumulacyjną.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
zez
niedziela, 22 listopada 2015, 12:36

Czy ktos zna rzeczowe analizy kto/co wg wladz Maroka jest obecnie dla nim najwiekszym zagrozeniem i potencjalnym wrogiem? Wg mojej wiedzy nie bardzo lubia sie z Algieria ale nie jestem pewny na ile te niesnaski sa wciaz aktualne?

Ciekawy
niedziela, 22 listopada 2015, 22:02

A jak to się ma do Spików naszych cenowo i ilościowo? Bo cyba mamy ich bardzo mało jak na nasze potrzeby.....

vvv
poniedziałek, 23 listopada 2015, 08:13

to zupelnie innej klasy rakieta a najblizszym odpowiednikiem jest tow2b z 2x top attack. nasze to są lżeszją platformą ale: 1. sterowane przez swiatłowód wiec nie do zagłuszenia 2. atakująca od góry a nie w poziomie czyli "top attack" 3. masz możliwosć strzelania za choryzont 4. nie opromieniowujesz celu ale masz podgląd z glowicy i możesz zmieniać wybrany cel lub atakować go za przeszkodą 5. nasza plaftofma jest lżeszja i ma mniejszą penetrację ale atakuje od góry wiec żaden wspolczesny czołg nie wytrzyma takiego uderzenia

ryszard56
niedziela, 22 listopada 2015, 17:45

a kiedy my takie???

vvv
poniedziałek, 23 listopada 2015, 08:14

my ich nie potrzebujemy. spike jest lepsza rakieta

Tweets Defence24