Protest odrzucony. Saudyjczycy otrzymają amerykańskie uzbrojenie

22 września 2016, 13:05
fot. US Army/FLICR
Reklama

Amerykański senat odrzucił w środę 21 września br. propozycję zablokowania sprzedaży do Arabii Saudyjskiej uzbrojenia za ponad 1,15 miliarda dolarów, za zbrodnie wojenne rzekomo popełnione przez Saudyjczyków w Jemenie.

Senatorowie przegłosowali zgodę na realizację saudyjskich kontraktów stosunkiem głosów 71 do 27. Oznacza to m.in. możliwość sprzedaży Saudyjczykom czołgów oraz związanego z nimi wyposażenia. Na nic więc zdały się głosy opozycji alarmującej, że amerykańska broń może być użyta w misjach, w których będą ginąć osoby cywilne i które wywołają kolejna klęskę humanitarną.

Zwolennicy podtrzymywania współpracy wskazywali, że Arabia Saudyjska jest bardzo silnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i tylko ona może zagwarantować tam stabilność. W rzeczywistości chodzi po prostu o wielki biznes związany z handlem bronią.

Równolegle ze zgodą na sprzedaż uzbrojenia w amerykańskim senacie dyskutowana jest inna ustawa dotycząca Saudyjczyków. Ma ona dać możliwość rodzinom ofiar z 11 września pozwania o odszkodowania Arabii Saudyjskiej, jako kraju skąd „sponsoruje się terrorystów”. W tym przypadku prezydent Obama już zapowiedział, że zawetuje taką ustawę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
panzerfaust39
piątek, 23 września 2016, 08:23

Saudowie chcieli kupić w Niemczech ale lewactwo zaczęło wrzeszczeć więc zarobią Amerykanie

kj1981
piątek, 23 września 2016, 10:12

Za to prawactwo nie ma skrupułów ze sprzedawaniem broni wykorzystywanej przeciw cywilom. Co za obłuda.

Riddler
czwartek, 22 września 2016, 15:23

Business is Business

kopljiuhQWE
czwartek, 22 września 2016, 17:07

Dokładnie, tak działa ten świat, z drugiej strony, Arabia Saudyjska sporo sprzętu straciła walcząc w Jemenie. - 20 Ambarasów - kilka Patton Więcej bojownicy Houthis walczą o miasto Najran, nie wygląda to dobrze dla Arabii Saudyjskiej.

lis
czwartek, 22 września 2016, 13:34

W takim razie Syryjska armia też mam prawo bombardować ludność cywilną. Mordercy.

yaro
czwartek, 22 września 2016, 18:40

"W takim razie Syryjska armia też mam prawo bombardować ludność cywilną. Mordercy" Assad, ma nawet większe prawo mordować Syryjczyków, bo to jego naród! I może z nim robic co chce!

asdf
czwartek, 22 września 2016, 13:16

Co za różnica jaką bronią będą zabijać cywili? Tak czy siak będą to robić, to przynajmniej można trochę kasy zarobić. Jak chcą już być tacy akuratni to niech poczęstują ich tridentami. Wtedy nie będą mieć ochoty ani czasu na atakowanie innych.

Gall Anonim
piątek, 23 września 2016, 07:34

No nie do końca. Chyba już lepiej "dostać kulkę" lub zginąć w eksplozji niż być zarąbanym maczetą albo przybitym widłami do drzwi stodoły. Moim zdaniem nie powinno być żadnego embarga na handel konwencjonalną bronią, która zabija szybko i mało boleśnie.

RedNose
czwartek, 22 września 2016, 20:28

USA wspierają reżim Saudów niczym Rosja Assada. Wniosek? Ręce mogą sobie podać. Siebie są warci

Tweets Defence24