Prezentacja australijskiego Boxera

29 marca 2019, 15:21
D20NYYLX4AAdS1k
Fot. Rheinmetall
Reklama

Pierwszy pojazd Boxer MPV przeznaczony dla sił zbrojnych Australii zaprezentowano na terenie zakładów koncernu Rheinmetall w Kassel.

Pierwszy egzemplarz przeznaczonego dla Australii pojazdu Boxer Multi-Purpose Vehicle pokazano w trakcie uroczystości w zakładach koncernu Rheinmetall w Kassel w Niemczech. W prezentacji udział wzięli pani ambasador Australii w Niemczech i przedstawiciele australijskich sił zbrojnych. Pojazdy Boxer MPV trafią do australijskiej armii w ramach drugiej fazy programu Land 400. Umowę na ich dostawę podpisano w sierpniu 2018 r., zgodnie z nią producent dostarczy ogółem 211 egzemplarzy tego wozu. Pierwsze z nich trafią do służby już pod koniec tego roku - początkowo posłużą do opracowania programu szkoleniowego dla żołnierzy w bazach w Townsville, Adelaide i Brisbane.

Do Australii trafią Boxery w siedmiu wersjach - rozpoznawczej (133 egzemplarze, uzbrojone w wieżę systemu Lance i armatę automatyczną 30 mm z wyrzutniami rakiet Spike-LR2), dowodzenia, kontroli ognia, obserwacyjnej, wielozadaniowe, naprawcze i ewakuacyjno-ratownicze. Wyprodukowane w Niemczech pojazdy po dostawie do Australii zostaną na miejscu wyposażone w systemy produkcji krajowej - chodzi głównie o sprzęt łączności i wyposażenie informatyczne, zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie - i pomalowane zgodnie ze specyfikacją odbiorcy.

Boxer CRV został wybrany po serii rygorystycznych prób prowadzonych pod wytycznymi i nadzorem australijskich sił zbrojnych. W ramach australijskiej procedury selekcji, Boxer został dopuszczony w 2016 roku do finalnej fazy oceny, gdzie konkurował z pojazdem Armoured Modular Vehicle (AMV35) proponowanym przez BAE Systems Australia w partnerstwie z fińskim producentem wozów bojowych, Patria. Przy finalnej ocenie brano pod uwagę kryteria wytrzymałości, mobilności, siły ognia i dowodzenia i kontroli.

Znaczna część przemysłowej wartości dodanej podczas produkcji Boxera będzie udziałem australijskich zakładów i podwykonawców. W programie uwzględniono udział ponad lokalnych 40 firm w procesie produkcji i obsługi serwisowej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
sża
sobota, 30 marca 2019, 19:54

Co z tego, że to doskonały KTO jak nie pływa :-[

mobilny
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 07:00

Mamy całkiem dobry. Pływa. Nazywa się Rosomak. Niebawem dostanie wieżę bezzałogową ZSSW-30 poziom 2 STANAG a po jej dopancerzeniu 4. Zintegrowana z ppk Spike. Możliwość również manualnej obsługi. Sam KTO zapewnia ochronę poziomu 3 a z przodu 4 STANAG. Istnieje wiele wersji w tym moździerz RAK. Żołnierze bardzo go sobie chwalą. Sprawdzony w Afganie. Coś jeszcze głupiego chcesz palnąć?

sża
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 11:16

Sorry, ale już widzę jak Rosomak z nową wieżą zintegrowaną z ppk Spike i dopancerzony do STANAG4 pływa. W Afganie też go na szybko dopancerzyli, bo w pierwotnej postaci [pływającej] nie dawał szans załodze na przeżycie. Wystarczy?

mobilny
środa, 3 kwietnia 2019, 08:37

Ależ czy to dziwi? Pływający pojazd posiada słabsze opancerzenie. Normalnym jest że dokładając go zwiększamy jego masę, nie pływa, lepiej chroni. Podobnie ma się temat z wieżą. Charakter misji w Afganistanie wymagał jego dodatkowego opancerzenia> widzisz gdzieś tam rzeki lub jeziora? A dookoła przecież z kałachami biegają i RPG. To jest właśnie konflikt asymetryczny a taki nam nie grozi. Przeciwnik nie ten

Danisz
niedziela, 31 marca 2019, 17:20

a widziałeś w Australii jakieś mazurskie jeziora, albo podlaskie rzeki i bagna?

adrin
piątek, 29 marca 2019, 22:12

my tez możemy mieć pojazdy od Rheinmetall np. kto boxer i lynx pojazd ampv i ciezarowki szybko by było to dostac

Grzyb
niedziela, 31 marca 2019, 10:13

Nie przesadzaj. Od Rheinmetall to możemy wziąć czołg, bo sami możemy nie dać rady a ciężarówki, KTO i BWP to se sami damy radę sklecić.

lol
sobota, 4 lipca 2020, 00:55

W Polsce to rzeczywiście można jedynie coś sklecić bo żeby zbudować to trzeba mieć przemysł. W „ polskich „ ciężarówkach to ile tej polskości ? Z innymi rzeczami to samo. Tylko ze w Polsce lubi się wynajdować koło powtórnie ...

Stop Propagandzie
sobota, 30 marca 2019, 22:14

A tu skad jestes? Zza Odry jak mniemam.

Tweets Defence24