Siły zbrojne

Premiera filmu o niszczycielu ORP „Błyskawica”

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Współpraca Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i firmy Wargaming zaowocowała powstaniem nowego filmu z cyklu „Inside the Ships” („Poznaj okręty od podszewki”) - tym razem poświęconego niszczycielowi ORP „Błyskawica”. Po wprowadzeniu wirtualnej sylwetki tego polskiego okrętu do internetowej gry „War of Warships” jest to już drugi sposób na rozpropagowanie jego historii przy użyciu nowych technologii.

Film o ORP „Błyskawica” jest częścią cyklu „Inside the Ships”, który przybliża sylwetki historycznych jednostek pływających wykorzystywanych w grze sieciowej „World od Warship”. Można go jednak obejrzeć nie tylko rejestrując się jako gracz, ale również korzystając z zasobów YouTube (w obu przypadkach dostępne są napisy w języku polskim).

W filmie trwającym 13 minut narratorem jest Richard „The Challenger” Cutland - były żołnierz brytyjskiej armii, który prawie 30 lat służby w Royal Tank Regiment. „Oprowadza” on widzów po okręcie opisując jego historię, drogę bojową, omawiając parametry techniczne i przedstawiając ciekawostki z nim związane.

fot. Wargaming

W filmie wykorzystano materiały pochodzące z nagrań zarejestrowanych przez zespół z firmy Wargaming podczas jego wizyt na polskim niszczycielu (w tym za pomocą kamery z latającego dronu) oraz zarejestrowane wypowiedzi obecnych członków załogi ORP „Błyskawica”.

Czytaj więcej: ORP „Błyskawica” dostępny w "World of Warships"

Zgodnie z oficjalnym komunikatem wydanym z okazji premiery filmu „Zachowywanie pamięci historycznej jest jednym z celów strategicznych firmy Wargaming. Jesteśmy przekonani, że niniejszy film przysłuży się wzrostowi wiedzy o okręcie oraz popularyzacji ORP Błyskawicy w kraju i za granicą”. Należy przy tym pamiętać, że zarówno wprowadzenie polskiego okrętu do gry jak i powstanie materiału wideo były możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy jaką firma Wargaming nawiązała z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.