Reklama

Siły zbrojne

Premiera filmu o niszczycielu ORP „Błyskawica”

 • Fot. kpt. mar. Anna Sech, mar. Przemysław Sipa
  Fot. kpt. mar. Anna Sech, mar. Przemysław Sipa

Współpraca Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i firmy Wargaming zaowocowała powstaniem nowego filmu z cyklu „Inside the Ships” („Poznaj okręty od podszewki”) - tym razem poświęconego niszczycielowi ORP „Błyskawica”. Po wprowadzeniu wirtualnej sylwetki tego polskiego okrętu do internetowej gry „War of Warships” jest to już drugi sposób na rozpropagowanie jego historii przy użyciu nowych technologii.

Film o ORP „Błyskawica” jest częścią cyklu „Inside the Ships”, który przybliża sylwetki historycznych jednostek pływających wykorzystywanych w grze sieciowej „World od Warship”. Można go jednak obejrzeć nie tylko rejestrując się jako gracz, ale również korzystając z zasobów YouTube (w obu przypadkach dostępne są napisy w języku polskim).

W filmie trwającym 13 minut narratorem jest Richard „The Challenger” Cutland - były żołnierz brytyjskiej armii, który prawie 30 lat służby w Royal Tank Regiment. „Oprowadza” on widzów po okręcie opisując jego historię, drogę bojową, omawiając parametry techniczne i przedstawiając ciekawostki z nim związane.

fot. Wargaming

W filmie wykorzystano materiały pochodzące z nagrań zarejestrowanych przez zespół z firmy Wargaming podczas jego wizyt na polskim niszczycielu (w tym za pomocą kamery z latającego dronu) oraz zarejestrowane wypowiedzi obecnych członków załogi ORP „Błyskawica”.

Czytaj więcej: ORP „Błyskawica” dostępny w "World of Warships"

Zgodnie z oficjalnym komunikatem wydanym z okazji premiery filmu „Zachowywanie pamięci historycznej jest jednym z celów strategicznych firmy Wargaming. Jesteśmy przekonani, że niniejszy film przysłuży się wzrostowi wiedzy o okręcie oraz popularyzacji ORP Błyskawicy w kraju i za granicą”. Należy przy tym pamiętać, że zarówno wprowadzenie polskiego okrętu do gry jak i powstanie materiału wideo były możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy jaką firma Wargaming nawiązała z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. ryszard56

  owszem szacunek ,ale chciałbym zobaczyc wreszcie film o najnowszym niszczycielu rakietowym będący pod POLSKĄ BANDERĄ

 2. Furutaka

  W czasie II wś przezbrojono Błyskawicę w * dział uniwersalnych a nie w 4 jak podają to w tym filmie.... - kto to nadzorował pod względem merytorycznym????

  1. Furutaka

   oczywiście w 8 dział 102 mm

 3. Krzysiek

  piękna historia dzielni ludzie zazdroszczę

 4. rob er cik

  po drobnym retuszu bedzie mogl zastapic gawrona czy tam innego kruka

 5. KrzysiekS

  Szacunek dla ludzi którzy służyli na tym okręcie i dla okrętu.

 6. lol

  Szkoda, że nie zachował się też ORP "Burza", który też przetrwał wojnę a od 60 do 75 roku pełnił rolę okrętu muzeum. Niestety w 1977 pocięto go na złom, a okrętem muzeum została "Błyskawica". Tak mielibyśmy dwa najstarsze okręty swoich typów...

 7. Mechanik

  Moc po przejściu przez reduktor nie zwiększa się. Przy zmniejszeniu prędkości obrotowej zwiększa się moment obrotowy. Moc przez zależy od sprawności przekładni i i na wyjściu zawsze jest niższa niz na wejściu.

Reklama