Reklama

Siły zbrojne

Pracownicy wojska otrzymają podwyżki

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Pracownicy cywilni wojska otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski przypomniał, że plan wydatków na 2017 r. został zwiększony o dodatkowe 5% powyżej współczynnika inflacji.

1 marca br. podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski spotkał się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej z przedstawicielami związków zawodowych resortu obrony narodowej w sprawie podwyższenia płac  wojska w 2017 roku. - Cieszy mnie, że po wielu latach niedostrzegania potrzeb pracowników wojska, rok 2016 był pierwszym, w którym doszło do podwyższenia płac – podkreślił Bartłomiej Grabski.

Jak informuje MON, podsekretarz stanu zwrócił także uwagę, że w ubiegłym roku na wzrost płac przeznaczono łącznie 140 mln zł. Stało się tak dzięki decyzji ministra obrony narodowej o zwiększeniu puli wynagrodzeń o 35 mln zł. Ponadto Bartłomiej Grabski wskazał, że podwyżki zostały wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 r. oraz że pracownicy wojska otrzymali premie lub nagrody, dzięki przeniesieniu środków z uposażeń. W efekcie podjętych działań nastąpił wzrost przeciętnego wynagrodzenia - w porównaniu z 2015 r. –  średnio o 9,44%. Związkowcy otrzymali także zapewnienie ministra o dalszym wzroście płac.

Bartłomiej Grabski przypomniał, że plan wydatków na 2017 r. został zwiększony – zgodnie z zeszłorocznymi ustaleniami kierownictwa resortu ON z przedstawicielami organizacji związkowych – o dodatkowe 5% powyżej współczynnika inflacji. Tym samym, dzięki staraniom ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, w ustawie budżetowej na 2017 r. zabezpieczono blisko 111 mln zł z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzeń pracowników wojska.

Podczas spotkania wskazano również na konieczność zmiany ponadzakładowego układu zbiorowego pracy pracowników wojska (PUZP), który obowiązuje od 1998 r. Po zapoznaniu się z ofertą podziału środków na podwyżki dla pracowników wojska, strony ustaliły termin kolejnego spotkania w okolicach 20 marca br.

Reklama

Komentarze (3)

 1. dimitris (Grecja)

  Zamiast podwyższać płace części pracowników wojska "gdyż stały się relatywnie niższe", rozsądniej byłoby OBNIŻAĆ płace w administracji państwowej. Polska żyje przecież na kredyt, zadłużając się przy tym dość szybko i coraz szybciej. A kraj zadłużony nie będzie już suwerenny, niepodległy, to byłby nawet czysty oksymron, w każdym razie bajania tak czy owak.

 2. fredom76

  kim w końcu jesteśmy??? pracownikami wojska czy pracownikami resortu obrony narodowej (od nie tak dawna... zdawało mi się)

 3. xyz

  Od kiedy te podwyżki i jakiej wysokości? Bo z artykułu wynika jedynie, że już były w 2016. I po co kolejne spotkanie? Czyżby 1 marca nie ustalono żadnych konkretów?

  1. Woj

   Ddoskonala informacja. Konkretne wreszcie po wielu latach podwyzki w 2016 i teraz w 2017 roku. Tak trzymac.Cieszy rowniez sposob prowadzenia rozmow ze zwiazkami/pracownikami. Coraz mocniej sie przekonujemy ze to idzie w dobrym kierunku

  2. Tomek

   Podwyżka jest od 1 go. stycznia, z wyrównaniem, 10 maja będziesz miał na koncie różnice, oczywiście bez dodatków, wysługa np.

Reklama