Poznańska modernizacja BWP to uzupełnienie dla Borsuka [Defence24 TV]

21 września 2021, 09:45

Podczas MSPO 2021 Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne zaprezentowały zmodernizowany bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz zmodyfikowany czołg podstawowy Leopard 2A5. W rozmowie z Defence24 TV prezes zarządu i dyrektor generalny WZM S.A. Elżbieta Wawrzynkiewicz stwierdziła, że prezentowana modernizacja BWP-1 ma być ekonomiczna przy maksymalnym wzroście wartości bojowej i ergonomii. Pojazd prezentowano z systemem wieżowym CMI, natomiast poznańskie zakłady mają także innych oferentów. — Chcemy pokazać, że jest to propozycja, która wojsku pozwoli wybierać — podkreśliła.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 127
New
czwartek, 23 września 2021, 23:11

Moim zdaniem WZW powinny pomyśleć o stworzeniu modułu z Tarnowa z armatą 23mm plus piratem lub piorunem. Cenowo powinno to być akceptowalne oraz wartość bojowa przeciwko celom lądowym i powietrznym.

AndyP
czwartek, 23 września 2021, 11:17

"Uzupełnieniem" byłby gdyby użyto w nim dokładnie tych samych podzespołów i wieży jakie będą stosowane w Borsuku. Tak, by potem można było je przenieść na Borsuki.

ted
czwartek, 23 września 2021, 10:14

Pan gen. Skrzypczak jest tu dla mnie wyrocznią bo kto jak kto Pan gen. w tych sprawach ma ogromną wiedzę i doświadczenie, również bojowe, dlatego uważam że trzeba przystąpić natychmiast do modernizacji BWP-1, do różnych wersji. Borsuka produkować w takich ilościach na ile będą wydolne zakłady produkcyjne.

Autor Widmo
czwartek, 23 września 2021, 18:11

I proponuję jeszcze, jak to Pan Gen. Skrzypczak uczynił z LEOPARDami, przebazować wszystkie zmodernizowane BWPy na zachodni brzeg Wisły, najlepiej do Żagania.

Andy
sobota, 25 września 2021, 14:15

@Autor_Widmo Nie od dziś wiadomo, że najwartościowszego sprzętu (takim były wtedy Leopardy w Polsce) nie wystawia się na pierwszą linię, pierwsze uderzenie. Stąd ta decyzja nie była pozbawiona logiki. Mam nadzieję, że politycy nie wymuszą propagandowego działania na wojsku i nie wystawią Abramsów (o ile je zakupią) w jednostkach w Siedlcach czy Lublinie, tylko co najwyżej w Warszawie i na linii Wisły, skąd będą mogły wyprowadzać kontruderzenia, znając kierunki działań obranych przez przeciwnika.

Autor Widmo
poniedziałek, 27 września 2021, 09:46

Andy, znasz doktrynę wojenną FR ? To teraz chwilę pomyśl i zastanów się dlaczego sprzęt pancerny przebazowany został maksymalnie na Wschód Polski.

men
czwartek, 23 września 2021, 09:09

Kilka oczywistości, żadna Armia na świecie nie ma tylko i wyłącznie "nówek nie śmiganych", żadna Armia na świecie nie wymienia sprzętu w stosunku 1:1, każda obecnie licząca sie Armia stawia na uniwersalne moduły bojowe - zazwyczaj batalionowe. Tak więc wychodząc z tych oczywistości należy rozsądnie zmodernizować posiadane BWP 1, równocześnie zmieniając model i struktury pododdziałów w kierunku owych modułów bojowych broni połączonych. Tak więc należy określić ilość Brygad Ciężkich (na wzór USArmy) jako operacyjnych /rezerwowych, do operacyjnych dawać Borsuki i najnowszy "szpej" do rezerwowych rozsądnie modernizowany sprzęt starszej prominencji. W przypadku np kompani na BWP1 moim zdaniem rozsądne byłoby utworzenie plutonu wsparcia z tą propozycją moderki, ale z "lekką" wieżą z HSW (jak powstanie), reszta plutonów na BWP z modułami Tarnowskich ZSMU z Piratem (oglądałem taką na MSPO ostatnim), dodać niszczyciele czołgów - rakietowe, możdzierz wsparcia w części desantowej strzelający stromotorowo, sanitarkę (wszystko na kadłubie BWP), 2S1 w kwsparcia, Białe jako plot i mamy batalion w BRezerwowej o solidnej sile bojowej. Bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie takich modułów bojowych łączących technikę rosyjską/zachodnią mają Finowie - zmechanizowana grupa bojowa: kdow/ksaper/kzabezpieczenia/kczołgówx2 -LeoA4/kzmechx2-BMP2 /dyw artyl samob-2S1/kmożdzierzy-120mm na MTLB/bat plot 35mm

Herr Flick
środa, 22 września 2021, 18:01

Pomijając analizę, czy lepiej produkować Borsuka, czy modyfikować BWP, chciałbym zwrócić uwagę na następującą rzecz. Nasi miłościwie nam rządzący utworzyli coś takiego, co nazywa się PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Jest to holding kilku firm - spółek z udziałem skarbu państwa. Ma on praktycznie monopol w naszej produkcji(?) zbrojeniowej. I co z tego wynika? Ano nic. Na takich targach, jak np. w Kielcach, co roku PGZ przedstawia jakieś tam swoje propozycje, wszystko fajnie wygląda w formie makiet czy pojedynczych egzemplarzy proponowanego sprzętu. Dalej możemy tylko poczytać o tzw. pracach koncepcyjno - analitycznych. W takiej Marynarce Wojennej ww. prace są na tak zaawansowanym poziomie, tak prężnie się rozwijają, że zanim się skończą, to Marynarki już nie będzie. Oglądałem nie tak dawno w Discovery cykl programów o produkcji wojennej w hitlerowskich Niemczech, Związku Radzieckim w porównaniu z USA i Wielką Brytanią. W tych dwóch pierwszych krajach nad całością czuwało "państwo", w tych dwóch ostatnich produkcja była oparta na własności prywatnej (czyt.: wolnorynkowej). Wygrała oczywiście ta druga wersja. Co stoi na przeszkodzie zastosować podobne standardy dzisiaj? Potrzebujemy taki a taki sprzęt, MON rozpisuje przetarg, firmy prywatne przedstawiają swoje propozycje, jedna wygrywa i go produkuje. Nie mówię o tzw. produkcji wojennej, kiedy np. podczas II WS, z taśmy produkcyjnej co godzinę(sic!) zjeżdżał jeden B - 29. A co robi nasza "bohaterska" PGZ? Ano trzyma rękę na pulsie i jak pies ogrodnika, sama nie zeżre, ale drugiemu też nie da...

dropik
czwartek, 23 września 2021, 06:49

Jak wygrała własność prywatna ? przecież to ruskie rozbiły zagony Hitlera? W Usa w czasie wojny nie panowała normalna gospodarka rynkowa. własność prywatna powinna być dominująca ale jednak państwo musi wydawać odpowiednie ilości pieniędzy bo inaczej kończy się tak jak w UK czołgami : nie mają już nawet produkcji swojej dziwacznej amunicji.

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 15:14

Dodać należy, że w Niemczech Hitlera własność prywatna była raczej dość socjalistyczna. Mimo tego Niemcy potrafili produkować sprzęt jak na tamte czasy wywalony w kosmos.

były porucznik zmechu
środa, 22 września 2021, 20:08

Flick - choćby z uwagi na awatar /skądinąd pierwowzór szanują za brak rozgłosu/, powinieneś wiedzieć, że np: nad produkcją sprzętu w Niemczech czuwało NSDAP /przegrani/, a u sowietów Czeka /wygrani/. Brytanię pomiń /to przypadek skrajny/. Jeżeli miałbym wybierać, to wolałbym mieć sprzęt niemiecki, niż ruski. Amerykanie? No cóż, trudno ich tu porównywać; chociażby z uwagi na wielkość gospodarki

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 15:35

Z Rosjanami i Niemcami masz rację. Tyle, że u ostatnich nad przemysłem raczej czuwało SS. Jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio. Tytułem przykładu jak ktoś chciał mieć układy, to wskazane było wstąpić do SS-Reiterei będącej formacją dla elity.

andrzejto
czwartek, 23 września 2021, 13:39

Zapomniałeś o pewnym drobnym szczególe. Bez amerykańskiej pomocy, nic by nie wyprodukowali. Wskaźniki gospodarcze są jasne. Bez amerykańskich obrabiarek nie byliby w stanie zmieścić armaty 85 mm do T-34. Bez amerykańskiego niklu i innych surowców nie daliby rady wyprodukować stali pancernej. Bez aluminium nie byłoby samolotów. Bez amerykańskiej ropy nie mieliby na czym jeździć. I bez amerykańskich ciężarówek nie byliby w stanie niczego przewozić. Bez amerykańskich i brytyjskich nalotów Niemcy byliby w stanie przenieść całą artylerie przeciwlotniczą przenieść na front wschodni. Policz ile to wyjdzie na kilometr średnio: 10000 dział na max 3000 km. Mówimy o działach które rozstrzeliwały sowieckie czołgi z 2 km. To nie ZSRR wygrało de facto wojnę, tylko amerykański podatnik. Ruscy dali tylko mięso armatnie. Bez udziału USA Niemcy mogliby nieskończenie długo utrzymywać linię frontu.

asdf
środa, 22 września 2021, 16:03

co myslicie o BWP1 jako nosnikach mozdzierzy 98mm? po prostu zdjac wieze i w to miejsce wstawic mozdzierz cos jak w M106A1

Chyżwar
czwartek, 23 września 2021, 15:51

Z 98mm mamy kłopot logistyczny. Jest ich mało a kaliber nietypowy w NATO. Zaletę ma jedną. Mamy do niego amunicję kasetową RAD-2. M-81 byłby ciekawszy. Z tym, że raczej nie na BWP-1. Tarnów kombinował, żeby taki moździerz posadzić na LPU Wirus. Moim zdaniem to niegłupi pomysł. Rak, obojętnie kołowy, czy gąsienicowy to nie jest remedium na wszystko.

dropik
czwartek, 23 września 2021, 06:55

tych mośków jest mało i są używane przez jednostki lekkie/aeromobilne więc nie specjalnie jest to dobry pomysł. Ograbisz te jednostki i kupisz im jakąś drogą 105tkę?

rezerwa 77r.
środa, 22 września 2021, 19:19

pooglądaj dotychczasowe propozycje modernizacji BWP ,było ich wiele lecz zapewne ,, KRETY " blokowały [udowadniając że to kosztowne ] a żołnierze transportowani są na pace ciężarówki , obecna propozycja jest bardzo ciekawa , do tego wykorzystując podwozie - kadłub robić np. w/w moździerze , niszczyciele czołgów bazując na naszych POLSKICH możliwościach

czarno to widzę
środa, 22 września 2021, 17:52

Bez automatu ładowania i bez osłony balistycznej - to pomysł z dawno minionej epoki.

ted
czwartek, 23 września 2021, 10:18

Zaliczasz się do tych co to wszystko na czarno widzą, to bardzo szkodliwe i deprecjonuje każdy dobry pomysł

rezerwa 77r.
środa, 22 września 2021, 21:32

to pooglądaj ,, KRYLA " to dopiero ,, wynalazek " zdecydowanie lepsze są DANY CZY NAWET GOŹDZIKI // wszelkie prace nad KRYLEM to wyrzucanie pieniędzy w ,, piasek pustyni "

pewnie rezerwa 77
czwartek, 23 września 2021, 12:31

poradzi sobie z zapakowaniem Dany do Herkulesa.Nic dziwnego w tamtych czasach to tylko wóda i lewizna jedyny plus ,że co niektórym wojsko ratowało życie.

fryz5
środa, 22 września 2021, 11:36

Przekazanie środków finansowych na BWP-1 to spowolnienie Borsuka. Potrzeba więcej pieniędzy na przyspieszenie opracowania i przygotowania do produkcji nowego BWP. WZM jak chce to niech sobie modernizuje BWP-1, to super i sprzedaje ... tylko nie dla Sił Zbrojnych RP. Jeszcze lepiej jakby się wzięli za opracowanie silnika i przekładni. Dla tych co uważają, że trzeba robić modernizację BWP-1 bo Borsuk będzie produkowany w niewystarczającej ilości - rozumiem że zmodernizowanych BWP-1 WZM będzie wypuszczał jak bułki z piekarni. Zwiększenie mocy produkcyjnych Borsuka w HSW wiadomo, że musi potrwać, no ale te 3-4 lata powinno spokojnie wystarczyć - to nie technologie kosmiczne, Musk SpaceX założył w 2002 i za 6 lat Falcon1 osiągnął LEO.

czarno to widzę
środa, 22 września 2021, 17:54

Sorry, ale Borsuk jest obecnie na etapie Grota w wersji A0 - do wersji A3 obu jeszcze sporo brakuje...

spacex
środa, 22 września 2021, 15:04

i to jest ciekawa analogia , proponuje WZM zaprezentować Elonowi BWP-1 jako przyszły łazik marsjański może go kupi .

Darek S.
środa, 22 września 2021, 02:44

Świadomość sytuacyjna w tym wozie, to ma tylko kierowca. Zabrakło kasy na kilka dodatkowych kamer i kilka dodatkowych monitorów dla dowódcy i strzelca. Dlaczego ? Bo dla wojska te durne kamery i monitory, co kosztują grosze, sprzedaje się w takiej chorej cenie, że wojska po prostu na to nie stać. To już lepiej posadzić tych żołnierzy na motocyklach. Większa szansa, że ich nikt nie trafi, przy pokonywaniu terenu niż w tym blaszaku. Przecież, gdy tylko ktoś zacznie strzelać, wszyscy z tego BWP zaczną uciekać, bo szansa na przeżycie w nim polega tylko na tym, że ktoś nie będzie miał czasu w niego wycelować i go zniszczyć. A do ludzi na motocyklach, trudniej będzie trafić.

ator
wtorek, 21 września 2021, 21:58

To się nazywa usiłowanie wyłudzenia na wielką skalę i powinien tym się zajmować prokurator od Ziobry. Inwestowanie nawet złotówki w 40-to letni szrot to zwyczajna kradzież i marnotrawstwo naszych własnych podatków.

Art
środa, 22 września 2021, 14:38

Panie Ator Takich jak pan to powinno się brać na siłę do wojska i wsadzać do dzisiejszych 40 letnich bwp. Otóż borsuk w rozsądnych ilościach kilkuset szt będzie może za 12 lat, do tego czasu wp musi na czymś jeździć, a porównanie bojowe bwp przed modernizacji do po modernizacji to ja porównanie trabanta do vw passata. Ten pojazd ma nowe skuteczne uzbrojenie i podstawowe i ppanc, nową łączność, systemy obserwacji dzień, noc, nie mówiąc o eksploatacji nowego silnika i komforcie załogi, nie pisz Pan takich dyrdymałów.

ted
czwartek, 23 września 2021, 10:24

Pełna zgoda

czarno to widzę
środa, 22 września 2021, 10:10

Jeżeli dać mu nową wieżę, nowoczesny powerpack, nowe zawieszenie i dopancerzyć - to jeżeli cena będzie znacząco niższa niż za chyba jeszcze niedopracowanego do końca Borsuka, to nie ma się co nawet zastanawiać.

;)))
czwartek, 23 września 2021, 09:26

Czyli inaczej mówiąc gdyby zrobić praktycznie cały nowy BWP...

olo
środa, 22 września 2021, 14:44

Dokładnie tak.

kmdr
wtorek, 21 września 2021, 21:08

Zacznijmy od początku. Wojsko Polskie ma na stanie 1300 sztuk BWP1. Co z tym zrobić? Wycofać? Czym zastąpić? Która firma nastarczy tyle sztuk w 5 lat? Przespali moment. Fakt dokonany. Ale coś trzeba teraz zrobić. Zostawić bez zmian? No nie można. Pudrowanie trupa? Taką kosmetykę funeralną uprawiają i inne kraje jak Ukraina, Serbia. Daje rozwiązanie problemu na 10-15 lat, podnosząc znacznie zdolności bojowe. W tym czasie ile wejdzie Borsuków na stan? Przy 50 sztukach rocznie. A gdzie tu do tysiąca ?A teraz jest ponad. Budowanie drugiej linii produkcyjnej minimum 5 lat. Hale, suwnice, certyfikacja tego wszystkiego, warunki zabudowy, mocniejsze linie przesyłowe prądu, decyzje środowiskowe Itd... Potrzebna modernizacja. Szybko. Prototyp na poligon ,czy ta obecnie prezentowana spełniamy wymagania. Wieże zamówić bez polonizacji produkcji tylko remonty w kraju. Przynajmniej pierwszej partii. Pracownicy musieli by się w tym czasie przeszkolić. Nie patrzeć na koszt efekt. Koszt będzie i tak i tak ale i mus jest. Wcześniej było by taniej, ale fakt dokonany. Teraz im dłużej będą czekać, tym będzie drożej. A nie modernizowane tracą zdolności z dnia na dzień.

Żołnierz
środa, 22 września 2021, 12:09

Dobrze mówisz,może MON i Rząd cie posłucha..oby

ryba
środa, 22 września 2021, 07:51

najgłupszy koment jaki kieykolwiek przeczytałem _ Nie patrzeć na koszt efekt .Koszt efekt to najwazniejsza z rzeczy na które trzeba patrzec ,bez tego wojne sie przegrywa zanim sie ja zaczyna .Modernizacja jak kobieta słusznie powiedziała bedzie dopracowywana z innymi firmami i wcale nie musi być wrożona ,ważne że jest i w czsie W bedzie ja można szybko przeprowadzić bo wtedy efekt wezmie lekka przewge nad kosztem .

Autor Widmo
czwartek, 23 września 2021, 18:41

Zapomniałem jeszcze dopisać, że po takim konflikcie pozostanie nam wyłącznie partyzantka, tak jak u Talibów, tylko zamiast w górach Hindukuszu, w naszych polskich lasach.

Autor Widmo
czwartek, 23 września 2021, 18:37

Ryba, o wygranej lub przegranej w konflikcie pełnoskalowym decydują zasadniczo pięć czynników: poziom technologiczny armii, populacja, dostęp do surowców, logistyka oraz możliwości gospodarki. Koszt-efekt, to tylko założenia przyjęte na potrzeby modernizacji, wynikające ze środków budżetowych skierowanych na ten cel. Jeżeli przyjmiemy założenia koszt-efekt np. przy modernizacji BWP-1, to nie powinno się ich w ogóle remontować. Jedyny sens modernizacji jest taki, aby poddane modernizacji BWPy osiągnęło maksymalny, możliwy na obecną chwilę poziom w postaci zwiększenia zdolności bojowych na polu walki. Zakładając zasadę rozsądnie wydajemy osiągając za tą cenę max zdolności bojowych BWP-1, to powinniśmy do każdego BWP dołożyć 2 mobilne SPIKE, tak jak to jest w przypadku ROSSOMAK-S oraz reanimować silnik i zawieszenie. W czasie pełnoskalowej wojny nie będzie czasu ani możliwości przeprowadzenia czegokolwiek, bo konflikt na terenie Polski będzie trwał max. 14 dni.

szkoda prądu
wtorek, 21 września 2021, 22:44

a ile z tych 1300 jest sprawnych? ,a ile zakonserwowanych 'pod chmurką' stoi ? (proponuje google maps na parę lokalizacji spojrzeć ) , jeżeli MON chce pudrować trupa nikt mu nie zabroni jego pieniądze jego budżet , ten pomysł miał sens może 20 lat temu jakby dopracowali konstrukcje , dziś ...szkoda prądu

Kozik
wtorek, 21 września 2021, 21:54

Potrzebujemy pilnie dokupić z 500 sztuk np Lynx lub Szwedzkie plus Feenka i powrocil bym do Concept PL-01 który uwalono

środa, 22 września 2021, 12:59

uwalono concepta ? Nie było czego uwalać bo to był

Chyżwar
środa, 22 września 2021, 11:19

To kupuj. Byle nie za moje.

RafR
środa, 22 września 2021, 11:14

Dokładnie tak, uwalmy Borsuka na ostatniej prostej i zajmijmy się rozwijaniem projektu z dykty. Putin by wstał z krzesła i bil brawo.

Olo
środa, 22 września 2021, 09:00

Powrovilbys do makiety z plyty gk i kleju? No brawo.

środa, 22 września 2021, 08:38

Napewno

Infernoav
środa, 22 września 2021, 02:11

Czy Ty wiesz o jakich kwotach Ty mówisz pisząc o 500 CV-90 lub Lynx? 20 milionow sztuka! Czyli te Twoje 500 sztuk to będzie 10 miliardów złotych. Chcesz uwalić Borsuka?

kmdr
wtorek, 21 września 2021, 23:30

BWP to nie bułki. A i w piekarni mogą Cię wyśmiać jak przyjdziesz i powiesz 500 bułek pilnie. A co do Concept PL-01, to pracują nad tym ,ale nie u Nas. To się teraz nazywa CV-90-120 Ghost .

dim
wtorek, 21 września 2021, 19:27

Państwa dyskusja jest o tyle mało merytoryczna, że nikt nic nie poinformował nas o cenach. Ile za Borsuka, a ile za tę modernizację ? O jakiej proporcji mówimy ? Ile mamy na nią budżetu ? Oba te wozy mają świetne działko, łączność i przyrządy obserwacyjne, czyli oba jednakowo groźne są dla przeciwnika. A może lepiej więcej tego, mniej Borsuka, za to wszędzie BMS, APS ? Zupełny brak jest w tych artykułach podstawowej informacji ekonomicznej.

dropik
środa, 22 września 2021, 13:39

a skąd ma byc informacja ekonominiczna ? to wróżenie z fusów w stylu Węgrzy kupili tyle bwp za tyle to średnio tyle za sztukę, to nasz będzie tanszy o x% - tu pomyłki mogą wynosic 20-40 % Wojsko na szczęscie tego nie chce i o ile politycy czegoś nie przepchną, to nie kupi. wieża kosztuje minimum 10 mln zł , pozostałe wyposażenie ze 2 mln i kolejne kilka milionów na przebudowę kadłuba i montaż no i remont złomu. poł borsuka to najmniej

Eter
czwartek, 23 września 2021, 10:56

Borsuk na pewno będzie tańszy niż konkurencja szwedzka i niemiecka natomiast nikt nie żąda 10 mln za nowa wieże bezzałogowa do bwp. Nie bądź Pan śmieszny. O wycenę jednostkowej modernizacji można producenta zapytać.

Opel
środa, 22 września 2021, 09:00

Dokladnie. Konkrety. Ceny. Koszty. Terminy dostaw. Tego brak.

rydwan
środa, 22 września 2021, 07:52

najgorsze z tego to bryła która może być kojrzona z przeciwnikiem .

kmdr
środa, 22 września 2021, 15:01

Już chyba mniej niż niemodernizowane. Przód się różni, a tył pojazdu już się bardzo różni. Rzut z boku też jest już inny.

kmdr
środa, 22 września 2021, 02:45

Informacja ekonomiczna jest tu nie potrzebna. Koszt będzie i to duży, ale liczy się czas. Spali od 1989 roku. To teraz będzie drogo, nie ważne musi być szybko. HSW nie wyrobi, z zagranicy używki? M2 do kompletu do czołgów? Są takie stare jak i te Nasze BWP1. I bardziej szczohrane. Nasze to raz na rok poligon raz na defiladę, a tamte włóczyły się po świecie. Nówki z zagranicy? Na kiedy? Za ile? Wychodzi, że modernizacja najlepiej się opłaci w tym momencie. Chodź 1/5 stanu. Tylko musi być decyzja, bierzemy ten. To rozwiązanie ma wiele plusów. "Materiał" do prac jest w tylu egzemplarzach, że tylko wybierać. Jest firma ,której zależy. Projekt świetny na pomostówkę. Kaliber już nowy, wieża bezzałogowa, pojazd odnowiony. Łatwiej się będzie "przesiąść " z tego na Borsuka niż BWP1 bez modernizacji. Poprawi zdolności bojowe zachowując pływalność. Mechanicy też nie będą musieli się przeszkalać. Będzie szybciej. Była laurka, teraz kopniak. Firma popełniła jeden błąd. Na targach powinna wystawić prototyp obok niezmodernizowanej starej wersji. I slogan: "Tak jest, a tak może być." Politycy się nie znają trzeba im pokazać. Jedno obok drugiego.

dim
środa, 22 września 2021, 14:10

@kmdr. Jak to niepotrzebna ? Co pan tu zmyśla ? Producent wymaga zaliczki na przygotowanie serii, zamówienie podzespołów itd. Następnie systematycznych płatności, gdyż musi kryć koszty własne (jeszcze bez zysku, ale musi przecież działać). Następnie nie wyda towaru więcej, niż na próbki i badania, dopóki nie przelejesz mu kolejnych pieniędzy. A jeśli nie zrobisz tego w porę albo zapłacisz mu je potem razem z karą, albo w ogóle splajtuje i już nikt, nigdy nie będzie z Tobą rozmawiać potem inaczej, niż za gotówkę i to przedpłacaną z góry. Spróbuj powiedzieć "pieniądze się nie liczą" oddając chorą matkę, czy dziecko do szpitala ? Poproszą Cię po pierwsze o ubezpieczeniowe czy bankowe gwarancje, do konkretnych kwot. I nie zrobią nic poza nie.

kmdr
środa, 22 września 2021, 17:54

Bo niepotrzebna. Będzie taniej niż nowe. Na które i tak środków nie ma. Zostawić bez zmian już nie można. HSW nie zacznie produkować po 200 sztuk rocznie. Informacja ekonomiczna to coś innego niż płatności. Oni cenę jednostkowa komu trzeba podali. Coś zrobić trzeba. Czas na tanio już minął. Masz lepszy pomysł, chętnie przeczytam. Złóż go w biurze poselski posła ze swojego okręgu. Wyślij do Ministerstwa Obrony. Do wyboru jest: zostawić bez zmian, kupić nowe, kupić używane, modernizować. To ma być na 15 lat. Do momentu jak Borsuków pojawi się znacząca liczba. Co zmienić BWP1 w transporter opancerzony z 12,7? Dać kaliber 20 mm? I co dokupywać amunicje? Koszt-efekt to niech się targują. Oszczędzać nie ma już co, bo będzie jeszcze drożej. Oszczędzali przez 30 lat. Efekty jak widać.

dim
środa, 22 września 2021, 22:55

@kmdr "komu trzeba podali" - ja tu zauważam, że nasza dyskusja, nasza tu, na forum, bez tej oceny, nie ma żadnego sensu.

zeneq
środa, 22 września 2021, 02:42

Zabawne. A od kiedy to ekonomia ma głos w sprawach obronności w Polsce? Nie zauważyłeś że już dawno koszty wojskowe oderwały się od realiów rynkowych? Gdy w Polsce ktoś zaczyna mówić o wojsku to finanse można automatycznie wywalić z dyskusji bo każda niemal rzecz w WP jest zakupiona powyżej jej faktycznej wartości bojowej. I to od karabinu aż po rakiety czy okręty. Weźmy tylko dwa przykłady. Mitycznym już niemal jest flagowy przykład olewania dbałości o finanse czyli ORP Ślązak a na dole tej drabiny mamy GROMa czyli kolejny mityczny projekt który miał mieć niewyobrażalne zalety i generować rozwój sektora. Jak to wygląda w każdym przypadku nie musze chyba się rozpisywać. Co do finansów to nie znam większej wtopy w sektorze niż ten okręt i bezsensownego popierania tego karabinu. 20-letna budowa okrętu który nadal jest cieniem własnego projektu przy kosztach z księżyca mówi sama za siebie. Co do karabinu to również nie warto się rozpisywać. Gdy zakładano Fabrykę Broni w Radomiu w 20-leciu międzywojennym uznano że należy użyć najbardziej standardowego systemu który był stosowany w 3 zaborach czyli Mausera bo było to ekonomiczne i zapewniało dostęp do amunicji i zbyt na całym świecie. Dzisiaj takim systemem jest M16 i jego odmiany. Rynkowa cena takiego karabinu to połowa ceny GROTa. Przy zakupie dużych partii albo licencji jeszcze mniej. Dostępność do części na świecie - nieograniczona. Zamiast tego mamy drogi unikat i żadnych szans ani na rozwój zakładu ani na eksport. O rynku wewnętrznym można zapomnieć bo prawo UE zwija pomału ale regularnie sektor strzelecki a żaden rząd w RP nie jest zainteresowany w zmianę tego procesu. Zakład zresztą ma w nosie rynek wewnętrzny bo czerpie z budżetu i generuje zamiast innowacji kolejne stołki dla nominatów partyjnych. Inne jak zakupy defiladowych ilości sprzętu z najwyższej półki bez posiadania systemu w którym rzeczywiście można wykorzystać jego możliwości spotykasz w informacjach na D24 regularnie. O ignorowaniu potrzeb rozwiązań własnych również. To składowa ciężkiej pracy tak agentury, lobbystów jak i ignorancji kolejnych ekip rządowych i braku realnej strategii obronnej.

Eter
czwartek, 23 września 2021, 12:47

Karabin grom? To jakaś ruska konstrukcja? Nie masz pojęcia o cenach sprzętu wojskowego i nie masz pojęcia o jego możliwościach. Czytałeś coś na onecie albo widziałeś na TVN i zabierasz głos nie mając pojęcia o temacie.

Infernoav
środa, 22 września 2021, 02:13

Ponieważ nie da się określić ceny bez podania jakie dokladnie wymagania ma MON/WP. Ile sztuk zamówią ect.

dim
środa, 22 września 2021, 14:06

Jak to nie da się ? W sektorze prywatnym od ceny zaczynamy każdą rozmowę. Przy tylu sztukach, w takim okresie, cena jest tyle, przy 300 tyle, przy tysiącu tyle. Płatność gotówkowa jest o tyle procent tańsza, niż kredytowa. itp. Podstawowy temat każdej negocjacji, każdej zawartej umowy !

kmdr
środa, 22 września 2021, 22:25

Tak to możesz sobie zamawiać kartofle u rolnika na zimę. Tu masz do czynienia z podzespołami z zagranicy. Cena będzie negocjowana na samym końcu. Po ustaleniu wymogów. Po negocjacjach warunków wykonawcy głównego i poddostawców. I jeszcze będzie trzeba się oprzeć o umowę międzynarodową lub przynamniej zgodę na sprzedaż i transfer. I żeby czasem jeszcze pośredników nie było.

Ass
wtorek, 21 września 2021, 19:23

Borsuk będzie za 5-10 lat, jak będzie. Trzeba unowocześnieć co jest.

środa, 22 września 2021, 08:39

Za 100

tagore
wtorek, 21 września 2021, 19:07

Propozycja jest sensowna i realizacja możliwa na już.Bez tego wartość bojowa jednostek mających w ten sprzęt jest wątpliwa o obronie ppanc już nie mówiąc..

Grd
środa, 22 września 2021, 07:59

Oj tam oj tam. Batalion Biała Podlaska właśnie przyjmuje 40 letnie BWP1, wypasione maszyny.

Piotr Skarga
wtorek, 21 września 2021, 18:46

Zgrajo fantastow śniących, że jeśli nie będziemy sukcesywnie modernizowac chociaż połowy spośród ponad 1100 posiadanych bwp1 to za te pieniądze "przyspieszymy" program Borsuka - puknijcie się w wasze głowy solidnym młotkiem! Bo w żaden sposób NIE zwiększymy na tyle zdolności HSW by produkować więcej niż 60-70 Borsukow rocznie!! Wbijcie sobie wreszcie do głów, że to nie piekarnia czy tłocznia blach i że n i e wystarczy tanio dokupić dwie maszyny i zaczniemy od razu trzaskac choćby 10 sztuk miesięcznie!! WBIJCIE sobie to do głów, że t a k się n i e da! HSW nie przestawi NIGDY całych mocy na Borsuka, bo ma też INNE projekty. Będzie nadal Krab, dojdzie Kryl, Raki na gasienicach, a nie daj Bóg zajmą się jeszcze Pegazem 4x4. A to OZNACZA, że MUSIMY modernizowac nieszczęsne, zacofane BWP1, bo sensowne ilości Borsuka będą w WP najwcześniej za 8-10lat!! A my nie kupimy 500 Bradley'ów z pustyni!! Tymczasem nasz zmech NIE MOŻE dalej, przez te aż 10 lat jeździć wciąż niezmodernizowanymi trupami! Kiedy TO wreszcie zrozumiecie?? Więc jakaś połowa MUSI być modernizowana. Resztę sukcesywnie zastępowanych BWP należy wykorzystać do np. roli "pomostowego" niszczyciela czołgów z solidną garścią np. Piratów, nosiciela tuzina dronow klasy Warmate TL, tudzież jako gąsienicowe pływające nośniki Popradów, z których to za jakich czas te wszystkie systemy będą sukcesywnie - w miarę ich pozyskiwania - przenoszone na docelowe współczesne nowoczesne podwozia. Zacznijcie myśleć realiami przemysłu, łańcucha dostaw i kooperacji, a nie jakimiś mrzonkami typu "kupmy 500 K-21 bo pływają" lub "500 Pum bo są świetne"!!

Zatroskany
czwartek, 23 września 2021, 09:58

Bardzo rzeczowo i dosadnie wyjaśniłeś wszystkim fantastom realia naszej rzeczywistości gospodarczej. Martwi mnie jedynie całkowicie niewykorzystany potencjał H. Cegielski w Poznaniu, myślę, że poradzili by sobie nie z jednym tematem w dziedzinie obronności kraju.

Autor Widmo
środa, 22 września 2021, 22:28

Widzisz Piotrze zgodzę się z Tobą w 100 %. Problem tkwi jednak w tym, że ludziska nagle ogarnęli się, że jesteśmy z BWP z ręką w nocniku. BORSUK to bliższa lub dalsza perspektywa, jednoznacznie terminem nieokreślona, a BWP-1 podobnie jak LEOPARDY dorżnięte do granic możliwość, bo myślenie styropianowej Solidarności było takie, że inwestować nie trzeba, bo jak trzeba będzie to kupimy za jakiś czas nowe lub używane, najlepiej z Niemiec i przy okazji dostaniemy po zegarku. Czas szybko mijał, " a w budżecie na to kasy nie było i nie będzie ", jak to mawiał nasz genialny, ( dzięki Bogu ) dawny min. Rostowski. Myślenie było czysto życzeniowe i poza tym, że dużo mówili, g...o zrobili. Nikogo to tak naprawdę nie obchodziło. Przypomnę tylko naszego równie genialnego, ( dzięki Bogu ) dawnego prezydent Komorowski, " polski pilot to i na drzwiach od stodoły poleci ". Podsumowując minioną epokę, dzisiejsza opozycja i jej MON zniszczyli chyba wszystko co było do zepsucia w armii. Efekt tego jest taki, że należy z konieczności, tak jak napisałeś, podjąć dzisiaj tu i teraz męską decyzję co do modelu modernizacji BWP-1 i tą modernizację z konieczności wdrożyć, bez względu na poniesione dodatkowo koszty, bo nie ma innego wyjścia, trupa bezwzględnie należy zmodernizować. Nie robiąc nic za 10 lat żołnierze będą jeździć na rowerach lub biegać po poligonie piechotą. No ale skoro nasi piloci potrafią latać na drzwiach od stodoły, to przecież żołnierze też sobie bez BWPów poradzą. No nie ? Czekam tylko jak przeciwnicy pudrowania trupów zaczną pisać o zakupie BRADLEYów, LYNXów, pływających K-21 czy PUMAch. Zanim to jednak zrobią, proponuję im zapytać dawnych ministrów min. Klicha i Siemoniaka, jak to jest możliwe, że obecnie można cokolwiek zacząć robić w tym temacie i kasa jest, a przez 25 lat rządów porozumienia z Magdalenki g...o zrobili ? Czekam również na komentarze w stylu czarna dziura w obecnym budżecie, zadłużenie budżetu na przyszłe pokolenia lub coś w tym stylu. Cieszę się Piotrze, że próbujesz, chociaż jest to trudne, zdroworozsądkowo tłumaczyć ludziskom jaką mamy obecnie rzeczywistość, przepraszam - jaki mamy klimat. Serdecznie pozdrawiam.

Autor Widmo
środa, 22 września 2021, 22:28

Widzisz Piotrze zgodzę się z Tobą w 100 %. Problem tkwi jednak w tym, że ludziska nagle ogarnęli się, że jesteśmy z BWP z ręką w nocniku. BORSUK to bliższa lub dalsza perspektywa, jednoznacznie terminem nieokreślona, a BWP-1 podobnie jak LEOPARDY dorżnięte do granic możliwość, bo myślenie styropianowej Solidarności było takie, że inwestować nie trzeba, bo jak trzeba będzie to kupimy za jakiś czas nowe lub używane, najlepiej z Niemiec i przy okazji dostaniemy po zegarku. Czas szybko mijał, " a w budżecie na to kasy nie było i nie będzie ", jak to mawiał nasz genialny, ( dzięki Bogu ) dawny min. Rostowski. Myślenie było czysto życzeniowe i poza tym, że dużo mówili, g...o zrobili. Nikogo to tak naprawdę nie obchodziło. Przypomnę tylko naszego równie genialnego, ( dzięki Bogu ) dawnego prezydent Komorowski, " polski pilot to i na drzwiach od stodoły poleci ". Podsumowując minioną epokę, dzisiejsza opozycja i jej MON zniszczyli chyba wszystko co było do zepsucia w armii. Efekt tego jest taki, że należy z konieczności, tak jak napisałeś, podjąć dzisiaj tu i teraz męską decyzję co do modelu modernizacji BWP-1 i tą modernizację z konieczności wdrożyć, bez względu na poniesione dodatkowo koszty, bo nie ma innego wyjścia, trupa bezwzględnie należy zmodernizować. Nie robiąc nic za 10 lat żołnierze będą jeździć na rowerach lub biegać po poligonie piechotą. No ale skoro nasi piloci potrafią latać na drzwiach od stodoły, to przecież żołnierze też sobie bez BWPów poradzą. No nie ? Czekam tylko jak przeciwnicy pudrowania trupów zaczną pisać o zakupie BRADLEYów, LYNXów, pływających K-21 czy PUMAch. Zanim to jednak zrobią, proponuję im zapytać dawnych ministrów min. Klicha i Siemoniaka, jak to jest możliwe, że obecnie można cokolwiek zacząć robić w tym temacie i kasa jest, a przez 25 lat rządów porozumienia z Magdalenki g...o zrobili ? Czekam również na komentarze w stylu czarna dziura w obecnym budżecie, zadłużenie budżetu na przyszłe pokolenia lub coś w tym stylu. Cieszę się Piotrze, że próbujesz, chociaż jest to trudne, zdroworozsądkowo tłumaczyć ludziskom jaką mamy obecnie rzeczywistość, przepraszam - jaki mamy klimat. Serdecznie pozdrawiam.

Chyżwar
środa, 22 września 2021, 11:21

Pegaz 4x4 od nich to już Sanok raczej.

Pjoter
środa, 22 września 2021, 10:09

I tu się zgodzę

zeneq
środa, 22 września 2021, 02:52

Dojdzie Kryl? Wątpliwe. Nie kupimy Bradleyów? A niby czemu nie? W przypadku czołgów mamy już zamówiony kolejny typ maszyn. Skąd pewność że rząd nie uraczy nas partią Bradleyów? "Zacznijcie myśleć realiami przemysłu, łańcucha dostaw i kooperacji" Święte słowa, tyle że nie do forumowiczów bo oni są i tak zdezorientowani tym cyrkiem ale do decydentów którzy w nosie mają realia rynku, przemysłu, finansów i rozwoju.

Wańka
środa, 22 września 2021, 00:08

Pragnę kolegę uspokoić. Pojazdem 4x4 zajmie się Autosan.

Rober
wtorek, 21 września 2021, 17:40

Powinna być ta sama wieża co do Borsuka - tylko unifikacja ale propozycja na bdb. Szybka tańsza dobra przejściówka

rezerwa 77r.
wtorek, 21 września 2021, 17:34

bardzo ciekawa modernizacja , POPIERAM gdyż zanim wejdą BORSUKI minie bardzo dużo lat , jednak BWP po modernizacji pozwolą wojsku spokojnie poczekać , należy pamiętać o niszczycielach czołgów które są potrzebne na już

Edek
środa, 22 września 2021, 09:07

Ale popierasz co? Znasz cene tej modernizacji i czas dostaw? Nie? A znasz cene Borsuka i czas dostaw? Masz wogole jakies konkrety do porownania? Nie? Ojej....

Autor Widmo
środa, 22 września 2021, 22:31

Edek, a znasz może celowość i przeznaczenie wydatków z budżetu na kolejne lata. Nie ? Ojej ....

Herr Wolf
wtorek, 21 września 2021, 20:37

Tak 30 lat temu..

Wojak
środa, 22 września 2021, 12:11

A właśnie że powinni do tego standardu zmodernizować nasz e bwp1

wtorek, 21 września 2021, 15:53

De facto borsuk jest mityczny jak Tytan...

Pucin :0
wtorek, 21 września 2021, 17:36

To jest prawda ale do zatwardziałych narodowców nie dociera - a swoją drogą to wadliwa koncepcja od początku (BWP pływający) tylko dlaczego tak późno zrozumiał to MON-HSW opracowuje przynajmniej dokumentacje na ciężki BWP oparty o tzw. płytę podłogową/założenia Borsuka-MON poszukuje natomiast następcy 282 szt amfibii PTS-3. Jeszcze raz powtarzam jedyna rozsądna modernizacja BWP-1 to pokazany na Arms and Security 2018 w Kijowie czeski BVP-2SKCZ Szakal ze słowacką wieżą KDV-30 lub odpowiednikiem polski, np.: ZSSW-30. A dla pełnej motoryzacji WP to trio: współpraca z Finami i produkcja licencyjna: Rosomak XP 8*8-PATRIA AMV XP 8*8 (licencja dostępna od 2019), Patria Pasi XA-200 6*6 (wspólny techniczna/kooperacja/program Finlandia+Łotwa+Polska) i SISU GPV/GTC 4*4 (zakup licencji) - koszt efekt (wspólne podzespoły pojazdów) sądzę, że najlepszy. reszta to bajdurzenie i ściema nie mająca realnego oparcia w rzeczywistości, tak jak walka z migrantami zamiast poważnego programu migracyjnego wzorem USA (państwo zbudowane na emigrantach i dla emigrantów) lub Niemiec ściągające wysoko kwalifikowanych pracowników - lekarzy, inżynierów, techników, spawaczy, robotników budowlanych ect.. nawet Rosja to wie i ma taki program na te 10 lat. Co prawda w dużej mierze skierowane na Daleki Wschód ale jest.

Polak
środa, 22 września 2021, 10:12

PTS Czesi robią w nowej wersji i nie zawracać sobie dupy produkcją

Box123
wtorek, 21 września 2021, 20:48

Potrzebny jest taki i taki

Box123
wtorek, 21 września 2021, 15:47

Jeżeli produkcja borsuka będzie wynosiła minimum 120 sztuk rocznie to jak dla mnie mogą sobie robić tę modernizację jak chcą, a później przekazać je do wot albo cokolwiek. Ale jeżeli będą produkować 60 czy 80 borsukow rocznie i brać się za jakieś dodatkowe pół - modernizacje to będzie to kolejny absurd w wykonaniu mon-u. I niech nikt nie mówi, że jeżeli ten projekt ma być realizowany minimum 15 lat to nie będzie można w tym czasie uruchomić drugiej linii produkcyjnej

wert
środa, 22 września 2021, 00:17

120 szt to skromne 3 mld co roku. Gdzie reszta?

Pytajnik
wtorek, 21 września 2021, 19:57

Gdyby zmodernizowano część BWP do pokazanego standardu, to byłoby nieźle. Problem w tym, że to będzie zapewne tylko modyfikacja czyli nic szczególnego. Zanim jednostki zostaną wyposażone w Borsuka i jego wersje specjalistyczne to minie 1-2 dekady. Może warto byłoby iść na MAXA w modernizacji BWPa?

123 abc
wtorek, 21 września 2021, 19:40

120 sztuk to mogą pukać Chińczycy. 2400 sztuk ZBD-04 od 1997.

biały
wtorek, 21 września 2021, 16:40

ile maxymalnie będzie robić się 30 Borsuków rocznie , Borsuk jeszcze nie rozpoczął testów państwowych co zajmie 2 lata , zanim wyprodukujemy 600 Borsuków minie około 20 lat , więc chcesz przez 20 lat jeździć nie zmodernizowanymi bwp-1

Box123
wtorek, 21 września 2021, 20:51

Chce żeby nie było przypadkiem tak, że już jak ta produkcja ruszy to będziemy klepać po 60 borsukow rocznie (bo takie ostatnio były plany), a w innym miejscu zamiast uruchomić drugą linie będzie się robiło 60 pół modernizacji starych bwp-ów

wtorek, 21 września 2021, 19:03

od 60 lat to jeździ tak jak powstało jeżeli do tej pory nie wykazywano chęci na modernizacje to bym tego nie robił to ślepa uliczka ; btw dla WOT w zupełności wystarczy taki jaki jest nawet bez armaty

LMed
wtorek, 21 września 2021, 17:31

Jakież to proste i oczywiste.

bwp-40 '93
wtorek, 21 września 2021, 14:36

20 lat za późno na takie pomysły ,aż tyle czasu potrzebowali na zdobycie kompetencji do modernizacji i lobbowanie za tym

rezerwa 77r.
wtorek, 21 września 2021, 17:56

wszak propozycje były już dawno jednak dziwny opór MON IU czy innych ,, GREMIÓW " odrzucał propozycje i projekty

Dropik
wtorek, 21 września 2021, 14:34

pani prezes jest ok, szkoda że nie dała rady z Bumarem. Co do tego bwp to nie sądzę by coś z tego było. I tak trzeba będzie czekać 1-2 lata na opracowanie i wdrożenie do produkcji.. . jak dobrze pójdzie to wejdzie do produkcji razem z borsukiem... Gdyby jeszcze była gotowa krajowa wieża.. Fatalne wrażenie sprawiają osłony siłowników tylnych drzwi

dim
wtorek, 21 września 2021, 19:14

Jeśli wejdzie do produkcji równolegle z Borsukiem, będzie dwie fabryki dostarczające współczesne bwp, zamiast jednej. Gdzie Twój problem ?

Olo
środa, 22 września 2021, 09:13

Dwie? A ta druga powstanie kiedy? Ile masz lat? 5? Zycie to nie gra gfzie klikniesz i masz fabryke.

dim
środa, 22 września 2021, 22:54

patrz wypowiedź pani dyrektor, twierdzi że są w stanie osiągnąć gotowość bardzo szybko. Czyli prawie wszystko, co potrzeba mają - tak to zrozumiałem. Właściwie postępują też z poszukiwaniem licencjodawcy - poważna rozmowa z kilkoma naraz, wszyscy oni teraz wiedzą, że cena licencji musi być konkurencyjna.

dropik
środa, 22 września 2021, 07:10

Pieniądze. Zawsze chodzi o pieniądze. Modernizacja jeśli będzie to tak jak w t72 będzie dotyczyć remontu całości , łączności i pasywacji przyrządów obserwacyjnych. Żadnych wież i przebudowy kadłuba nie będzie, bo to kosztowałoby 4-6 razy tyle. One i tak mogą robić z TO.

Cień
wtorek, 21 września 2021, 14:32

Zamiast pudrować trupa, lepiej zrobić z BWP-1 niszczyciele czołgów, dokupić trochę Rosomaków w nowej wersji XP, a resztę pieniędzy ładować w Borsuka. To samo mogli zrobić z czołgami... zamiast pudrować T-72, to mogli je sprzedać, a zmodyfikowaliby trochę nowsze PT-91 i dokupiliby więcej nowych Abramsów lub Leopardów...

wtorek, 21 września 2021, 19:18

A masz dwie frezarki do frezowania dwukrotnie większej liczby podwozi Borsuka ? Albo trzy frezarki do trzykrotnie większej liczby ? Więc korzystaj z tego co już jest. Jak na razie widzę tylko gadanie, gadanie, gadanie, wystawy, wystawy, a postępu modernizacji brak.

Baca
wtorek, 21 września 2021, 14:15

Szkoda czasu i pieniędzy WZM na "projekty rozwojowe" tego złomka BWP-1, za to ścieżka moderki Leo jest jak najbardziej właściwa. Przede wszystkim jednak pani Elżbieta zamiast uparcie wchodzić w paradę programowi Borsuka powinna już teraz zainteresować się tematem ewentualnego wsparcia przez WZM eksploatacji M1A2 Abrams, które mamy kupić. Trochę wizji by się przydało a nie ciągłego lobbowania w sprawie schodzącego sprzętu, którego przeznaczona do reanimacji ilość i tak nie zaspokoi potrzeb tego zakładu.

NOC
środa, 22 września 2021, 10:16

Za to twoja wizja odnośnie Abramsa jest za kolorowa

rezerwa 77r.
wtorek, 21 września 2021, 18:01

właśnie pani ELŻBIETA oferuje bardzo dobrą opcję na już , gdyż zanim wejdą BORSUKI minie wiele czasu , sprawdź ile było takich propozycji ,, jakoweś gremia ciągle blokowały "

Olo
środa, 22 września 2021, 09:15

Jaka opcje na juz? O czym ty znowu bredzisz?. To dawaj konkrety? Jaki zakres modernizacji i w jakiej cenie. Jakie terminy dodtaw i ilosci. Tylko konkrety a nie bzdety na juz.

Autor Widmo
czwartek, 23 września 2021, 18:55

Olo, strasznie się spinasz. O konkretach i terminach to możesz porozmawiać z MON i Ministerstwem Finansów. rezerwa 77r. chce tylko powiedzieć, że propozycja z WZM jest na tą chwilę ( na już ) najbardziej sensowną i realną do zrealizowania modernizacją. Zgadzam się z nim również. I tyle.

biały
wtorek, 21 września 2021, 16:41

ile maxymalnie będzie robić się 30 Borsuków rocznie , Borsuk jeszcze nie rozpoczął testów państwowych co zajmie 2 lata , zanim wyprodukujemy 600 Borsuków minie około 20 lat , więc chcesz przez 20 lat jeździć nie zmodernizowanymi bwp-1

Chyżwar
środa, 22 września 2021, 11:25

60 rocznie. Czyli dwa razy więcej niż myślisz. Teoretycznie Można więcej. Tyle, że część musiałaby być produkowana poza HSW. Właściwe pytanie brzmi kto za więcej niż 60 rocznie zapłaci?

pomz
wtorek, 21 września 2021, 19:55

ani Borsukami, ani BWP po moderc, ale amerykanskimi Bradleyami! Abramsy kupimy z ich bwp-ami.

jurgen
wtorek, 21 września 2021, 12:58

poznańskie wyłudzanie kasy i przepalanie środków na Borsuka - owszem można z tego zrobić sanitarki, taksówki do spików, nawet rakietowy niszczyciel czołgów np. ze Spike NLOS, bo tu jako nośnik wystarczy rower :) - ale nie BWP

Darek
wtorek, 21 września 2021, 22:38

Obawiam zie, ze glebokie modernizowanie 50 letniego bwp zajmie tyle samo czasu co wyprodukowanie Borsuka. Koszty pewnie tez niemale.

wtorek, 21 września 2021, 16:42

ile maxymalnie będzie robić się 30 Borsuków rocznie , Borsuk jeszcze nie rozpoczął testów państwowych co zajmie 2 lata , zanim wyprodukujemy 600 Borsuków minie około 20 lat , więc chcesz przez 20 lat jeździć nie zmodernizowanymi bwp-1

jurgen
środa, 22 września 2021, 10:48

za 20 lat kolego, to bwp-1 będzie miał 80 lat - czyli będzie najnowszy stan techniki

dropik
środa, 22 września 2021, 07:12

Pewnie w pierwszym roku 20-30, a potem tyle ile mon sobie zażyczy, a z pewnością więcej niż mon jest w stanie przyjąć .

Gniotto van Dijk
wtorek, 21 września 2021, 13:50

Dokładnie tak. BWP to jedynie na nosiciele SPIKE NLOS i na wozy ewakuacji medycznej. nic więcej. Pieniądze trzeb wydać na projekt Borsuk.

Szarik
wtorek, 21 września 2021, 12:44

Skoro BUMAR zarabia na wojsku remontując i "modyfikując" pozbawione jakiejkolwiek wartości bojowej T-72 to dlaczego WZT z Poznania nie miałyby go naśladować , modernizując jeszcze gorszy , posowiecki złom czyli BWP1. Dramat polskiego wojska polega na tym , że nikt nie potrafi podjąć radykalnej decyzji o całkowitej eliminacji posowieckiego złomu z uzbrojenia ! Niestety takie "pudrowanie" bezwartościowego złomu dużo kosztuje a w żaden sposób nie poprawia technicznego stanu naszego wojska i wręcz hamuje wszelką modernizację sił zbrojnych. Zabiegi "modyfikacji" czy modernizacji T-72 , PT-91 czy BWP1 służą wyłącznie utrzymywaniu fikcji jakiejkolwiek wartości bojowej jednostek wojskowych uzbrojonych w ten sprzęt ale także niestety utrzymaniu tam etatów dowódczych i logistycznych. Marnowanie publicznych pieniędzy na ten cel jest skandalem wobec braku środków na rzeczywiste potrzeby modernizacyjne naszej armii !!

Chyżwar
środa, 22 września 2021, 11:45

Hmm... Sprawdź na czym polegają koreańskie K200/K200A1. To nic innego jak zmodernizowany przez nich stareńki M113 pochodzący z lokalnej produkcji. Są tacy, którzy kombinują jak zmodernizować posiadane M113. Widocznie nie chcą posyłać tych transporterów na złom. Jak widać co kraj, to obyczaj: https://www.defence24.pl/hiszpanskie-m113-z-pociskami-spike

pomz
wtorek, 21 września 2021, 19:56

o BRDM zapomniales ;)

PL
wtorek, 21 września 2021, 17:08

@Szarik cytuję: "Skoro BUMAR zarabia na wojsku remontując i "modyfikując" pozbawione jakiejkolwiek wartości bojowej T-72 to dlaczego WZT z Poznania nie miałyby go naśladować , modernizując jeszcze gorszy , posowiecki złom czyli BWP1" odpowiadam: dlatego, że zamiennik BMP-1 jest już tuż-tuż, za rogiem, niemalże w zasięgu ręki. A zamienniki T-72/PT-91 nie istnieją jeszcze nawet w postaci projektu, nie mówiąc nawet o prototypie. Jeżeli "Poznań" chce, to niech skupuje złom w postaci czeskich czy słowackich BMP-1, modernizuje za własne pieniądze i znajduje jeleni, to jest, chciałem napisać - nabywców nań ;-) Ale niechaj robią to na własny rachunek, sami ponosząc ryzyko projektu biznesowego. Life is brutal.

wtorek, 21 września 2021, 19:20

Przecież właśnie robią te prototypy na własny rachunek ?

NOC
wtorek, 21 września 2021, 12:22

Jeszcze niszczyciela czołgów na tym podwoziu BRAWO

POLAK
wtorek, 21 września 2021, 12:19

Takie coś przydałoby się dla nas

PL
wtorek, 21 września 2021, 12:19

Odnośnie tytułu: głosi on nieprawdę, niestety :-( Ta propozycja w zmierza wprost do ukatrupieniu zarówno samego projektu NPBWP BORSUK, jak i ZSSW-30 przez przerzucenie budżetu na pudrowanie złomu w postaci BMP-1. Zamiast zmaksymalizować nakłady na wielkoskalową produkcję BORSUKA (praca w systemie wielozmianowym w kilku zakładach produkcyjnych) planuje się wyrzucić państwowe pieniądze na coś, co będzie tylko i wyłącznie stwarzało zagrożenie dla załóg, nie przyniesie zaś żadnej wartości dodanej w warunkach współczesnego pola walki. Jestem dziwnie przekonany, przekonaniem graniczącym z pewnością, że sami autorzy tego pomysłu ani ich najbliżsi nie będą musieli narażać swojego życia w tych archaicznych puszkach od konserw :-( To nic, że swoje życie będą narażali obcy ludzie. Grunt, żeby kasa się zgadzała. Mój apel: nigdy więcej żadnych bredni o głębokiej modernizacji BMP-1 (BWP-1)! Jeżeli już, to tylko remont wozów (może remotoryzacja z myślą o przyszłych zastosowaniach kadłubów w roli pojazdów wsparcia?), modyfikacja łączności i systemów obserwacji (na wzór T-72M1R), ewentualnie usunięcie uzbrojenia głównego wraz z całym systemem wieżowym, a na to miejsce zabudowanie ZSMU z Tarnowa. Zmiana aranżacji przedziału desantu - zmniejszenie ilości siedzisk z 8 do 6, zamocowanie ich przy burtach. W razie potrzeby wyposażenie w PPK PIRAT, SPIKE czy nawet JAVELIN przewożone w przedziale desantu i strzelane z tegoż przez otwarte górne włazy.

NOC
środa, 22 września 2021, 10:21

Hahaha i sam zmodernizowales bwp a a tyle krzyku haha

Dropik
wtorek, 21 września 2021, 14:54

ta propozycja nie uwali Borsuka. może go spowolnić . Borsukowi może zaszkodzić tylko inny, cieższy bwp.

Pipi
wtorek, 21 września 2021, 14:45

Taki trochę oksleczony wypadkiem na bwp po moderce zawsze może się zemścić. Życie osobiste za życie osobiste.

Inżynier
wtorek, 21 września 2021, 12:19

Brać!

PL
wtorek, 21 września 2021, 17:32

A bierz sobie, ile chcesz! Pod warunkiem wszakże, że sam zapłacisz, z własnej kieszeni.

Pragmatyk
wtorek, 21 września 2021, 12:09

Wszystkie ręce i pieniądze na Borsuka! Każdy grosz teraz wydany na modernizacje BWP tylko i wyłącznie opóźni program nowego BWP!

LMed
wtorek, 21 września 2021, 13:41

Które pieniądze???

Tweets Defence24