Postępy w pracach nad ORP Kormoran [Defence24.pl TV]

21 września 2017, 11:35
Pomierski Remontowa
Reklama

"Naszym wspólnym założeniem jest zakończenie badań kwalifikacyjnych jeszcze we wrześniu z intencją do przekazania okrętu użytkownikowi w czwartym kwartale bieżącego roku" - powiedział w rozmowie z Defence24 Bartłomiej Pomierski, wiceprezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A., odnosząc się do kwestii wejścia do służby niszczyciela min ORP Kormoran. 

"Jesteśmy w finalnej fazie przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych okrętu ORP Kormoran" - zaznaczył wiceprezes Promierski. Wnioski dotyczące okrętu prototypowego wprowadzane są na bieżąco, a wnioski z jego eksploatacji w przełożeniu na zalecenia do produkcji seryjnej muszą zostać uzgodnione z Zamawiającym. 

 

Resort obrony zakłada, że zamówienie na kolejne dwa okręty ma zostać złożone jeszcze w tym roku. W przypadku kontraktu na holowniki, podpisanego 19 czerwca Remontowa jest na etapie opracowywania projektu technicznego i wyboru dostawców głównych urządzeń dla systemów, w które jednostki będą wyposażone.

We wrześniu firma dostarczyła algierskiej marynarce wojennej żaglowiec El-Mellah dla Wyższej Szkoły Morskiej Algierii. Pomierski podkreślił, że przy tworzeniu okrętu Remontowa korzystała z wiedzy jednego z najlepszych ekspertów w tym zakresie na świecie inżyniera Zygmunta Chorenia, natomiast sama budowa odbyła się z wykorzystaniem potencjału firmy oraz jej kooperantów. 

Żaglowiec szkolny (El-Mellah - przyp. red.) oprócz (...) bycia jednostką treningową, na której szkolimy kadetów z umiejętności morskich (...), jest także (...) pływającym przedstawicielstwem państwa, co ma niebagatelną role dla promocji jego kultury, gospodarki (...) przy okazji wizyt w portach, regat, róznego rodzaju zadań, jakie ten żaglowiec będzie realizował.

Bartłomiej Pomierski, Wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Na Sybir
czwartek, 21 września 2017, 14:27

Kiedy ten Kormoranik miał wejść do służby w tamtym czy z początkiem tego roku ???

Max Mad
czwartek, 21 września 2017, 19:41

Pod koniec tego, mają poślizg co zrozumiałe przy prototypie ale bardzo minimalny. Remontowa dobrze się sprawiła.

Jen
czwartek, 21 września 2017, 16:06

W czerwcu tego roku więc poślizg przy jednostce prototypowej nie duży.

PRS
poniedziałek, 25 września 2017, 18:33

Ale w między czasie została podpisana umowa na certyfikację zestawu artyleryjskiego Tryton (z KDA 35 mm) obecnie zamontowanego na ORP Kaszub. Badania i certyfikacja mają zakończyć się w 2018 r. Dla przypomnienia tego typu stanowisko artyleryjskie obrony bezpośredniej (i jedynej) ma być docelowo zamontowane na niszczycielach min typoszeregu ,,Kormoran II" Więc jak obecny , ,,cywilny" Kormoran II ma zakończyć pełne badania pozwalające mu wejść do czynnej służby w marynarce Wojennej RP jak nie ma zamontowanego tego stanowiska? Między innymi są na nim mierzone pola fizyczne jakby ktoś nie wiedział... Pan Wiceprezes jest optymistą. Ja bym był raczej pesymistą... Ale pożyjemy zobaczymy. W porównaniu ze Ślązakiem to nawet jak będą ,,badali" Kormorana II 5 lat to prawie jak nic...

ppp
czwartek, 21 września 2017, 13:32

Nie wiem, czy akurat ta klasa okrętów jest nam najbardziej potrzebna....

jasiu
czwartek, 21 września 2017, 13:08

Gdzie korwety rakietowe?

real
czwartek, 21 września 2017, 15:31

to remontowa buduje korwety rakietowe?na pewno?

KOSA
czwartek, 21 września 2017, 20:45

Nad czym się Ten MON ZASTANAWIA? Już dawno powinna być podpisana umowa na kolejne 2 . z OPCJĄ NA KOLEJNE 3 .!!! Taka seria powinna obniżyć koszt jednostkowy. WHY tO tak się wlecze? Inne kraje Potrafią dobrze kupić, unifikować sprzęt obniżać koszty eksploatacji ... Do choinki kto tam w MON Rozdaje te karty ... Za kilka lat najstarsze trałowce zaczną się kończyć. A tak mielibyśmy chociaż kilka nowych być może z możliwością zainteresowania nimi innych krajów. 2 niszczyciele min to problem... wierzyć mi się nie chce . Trzeba chyba wstrząsnąć tymi decydentami. A Zakup powinien być zrealizowany pilnie . Bo dziś zakup a produkcja to ze 2 lata . Trzymam kciuki żeby to było w tym roku. KOSA

Max Mad
piątek, 22 września 2017, 09:24

To ty nie wiesz? Nie widziałeś jak Remontowa musiała walczyć o to by uczciwie wygrany przetarg na dostawę holowników mogła realizować, jak MON używając szczeniackich zagrywek wytoczył im wojnę i ciągał po sądach z wymyśloną "niezbywalną wadą" (chodziło o to że Remontowa jest prywatna a nie państwowa i im stołków nie daje dla kolesi) by po niemal trzech wyrokach w końcu się odczepili. Teraz też pewnie kombinują jak zaszkodzić Remontowej.

Jaś
piątek, 22 września 2017, 09:47

To jedyne co potrafimy to Niszczyciele min zbudować a gdzie fregaty??? czym my tego wybrzeża bronić będziemy?? Niszczycielami min czy w MON powiedzą że Ameryka nas obroni

Okręcik
piątek, 22 września 2017, 12:45

Remontowa spokojnie wybudowałaby fregaty, tylko MON jakoś się nie kwapi z zamówieniem.

Tweets Defence24