Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Rosyjski Ił-20 o krok od kolizji z samolotem pasażerskim; Kogo zatopi raport Senatu USA; Przyjaciele Putina demonstrują w Berlinie; WB Electronics stawia na łączność i bezzałogowce; Ukraina, Rosja i polski interes narodowy

Fot. Kirill Naumenko/wikipedia
Fot. Kirill Naumenko/wikipedia

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Przegląd, Robert Walenciak, Kogo zatopi raport Senatu USA: (…) Amerykanie przyszli do Polaków z taką legendą: prowadzą działania w Afganistanie, mają sporo jeńców, niektórzy z nich sporo wiedzą i nawet chcą mówić. (…) CIA potrzebuje więc spokojnego miejsca, w którym można by prowadzić takie rozmowy. Dlaczego Amerykanie zdecydowali się na Polskę? Raport Senatu USA, a raczej jego przeszło 500-stronicowe streszczenie, trochę to tłumaczy. Byliśmy krajem zaprzyjaźnionym, współpraca wywiadów była bliska, więc taka prośba nie wydawała się niczym niezwykłym.

Gazeta Polska Codziennie, Jakub Jałowiczor, Ił-20 o krok od spowodowania katastrofy: Rosyjski samolot wojskowy omal nie zderzył się z maszyną pasażerską lecącą z Danii do Polski. Według szwedzkich władz, Rosjanie wyłączyli aparaturę ostrzegającą przed zderzeniem. (…) - Wojskowy samolot zmienił nagle kierunek i zrozumiałem, że za minutę będzie na kursie kolizyjnym z samolotem pasażerskim - opowiadał o tym zdarzeniu Daniel Josefsson z bazy w LuleS dziennikowi "Dagens Nyheter". (…) Kontrola ruchu nakazała pilotom samolotu SAS skręcić. Dzięki temu nie doszło do zderzenia, jednak maszyny minęły się w odległości zaledwie 100 m. (…) Rosjanie wszystkiemu zaprzeczają. Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow stwierdził, że samolot, o którym mowa, znajdował się 70 km od maszyny lecącej ze stolicy Danii. Konaszenkow nie zaprzeczył jednak, że Ił-20 miał wyłączony transponder.

Gazeta Wyborcza, Bartosz T.Wieliński, Przyjaciele Putina demonstrują w Berlinie: Pacyfiści, lewacy, prawicowcy i rusofile wyszli w sobotę na ulice stolicy Niemiec. Połączył ich wróg - "dążący do wojny" prezydent Joachim Gauck. (…) Podczas sobotniej demonstracji na transparentach można było zobaczyć hasła: "Panie Gauck, niech pan zdejmie Stahlhelm". Stahlhelm to charakterystyczny stalowy hełm używany przez niemiecką armię podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. (…)  Nie brakowało jednak i haseł, że "Gauck to agent USA". (…) W imię pokoju demonstrowali bowiem zarówno komuniści, także z enerdowskim rodowodem, jak i dawni dysydenci z NRD; (…) przyszli też zagorzali fani Rosji i wyznawcy teorii spiskowych, w myśl których za całym złem tego świata stoi CIA.

Puls Biznesu, Katarzyna Kapczyńska, WB Electronics stawia na łączność i bezzałogowce: Spółka z Ożarowa Mazowieckiego, produkująca na potrzeby armii i rynku cywilnego, wyemitowała 3-letnie obligacje. (…) Wartość emisji sięgnęła 80 mln zł - mówi Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics. Dzięki niej firma zainwestuje w technologię i produkcję nowych systemów łączności oraz bezzałogowców. (…) - Za 10 lat będziemy podróżować samolotami, których nie będzie pilotować człowiek, lecz system bezzałogowy(…)- twierdzi Piotr Wojciechowski. (…) Dalszy rozwój systemów bezzałogowych WB Electronics zamierza finansować nie tylko z wpływów z obligacji. - Wspólnie z innymi firmami oraz placówkami naukowymi powołaliśmy konsorcjum o nazwie Polska Platforma Technologiczna Systemów Bezzałogowych.

Wprost, Grzegorz Ślubowski, Przewrót albo śmierć: Kiedyś chciał wprowadzać Rosję do NATO i budować w kraju nowoczesną gospodarkę. O tym, co stało się z Władimirem Putinem, opowiada jego były doradca Andriej Iłłarionow. 
Co to jest Putintern?
To nieformalna, ale bardzo wpływowa organizacja popierająca Władimira Putina. Jej członkowie utrzymują duchową łączność z prezydentem Rosji i są za to konkretnie wynagradzani. (…) Są wśród nich szefowa francuskiego Frontu Narodowego Marinę Le Pen, prezydent Czech Milos Zeman, premier Węgier Viktor Orban czy byty premier Włoch Silvio Berlusconi. Zostali zwerbowani. (…) Przykładem idealnym członka Putinternu jest były prezydent Czech Vaclav Klaus. Inteligent, człowiek o ogromnej wiedzy i dogłębnym wykształceniu. Jego instytut publikuje wszystko, co powie i napisze Putin. Klaus całkowicie przyswoił sobie Putinowską interpretację wydarzeń na Ukrainie.

Dziennik Polski, Zbigniew Bartuś, Pracują bez ochrony za 4,5 zł: Strategicznych obiektów będzie niebawem pilnować mafia zatrudniająca bezdomnych - piszą pracownicy z Małopolski. „Średnia stawka, jaką instytucje publiczne płacą za ochronę swych obiektów i majątku, wynosi 7 złotych za godzinę. Pracownik dostaje z tego 4,50 zł. W przytłaczającej większości wypadków - na umowę-zlecenie(…)" - piszą w liście otwartym do premier Ewy Kopacz wysłanym 13 grudnia ochroniarze z Małopolski. (…) W potężnej armii polskich ochroniarzy - o połowę liczniejszej niż policja i wojsko razem wzięte - na umowach o pracę zatrudnionych jest dziś nie więcej niż jedna trzecia. (…) Coraz niższe są przy tym stawki za godzinę. - Dotyczy to również dziesiątek tysięcy tych, którzy - uzbrojeni w broń palną - strzegą majątku państwa.

Przegląd, Jerzy J. Wiatr, Ukraina, Rosja i polski interes narodowy: W kontekście globalnej konfrontacji z islamskim ekstremizmem Zachód potrzebuje Rosji jako życzliwego partnera, a nie wroga. (…) Rok, który minął od wybuchu protestu politycznego na kijowskim Majdanie, skłania do refleksji nad przebiegiem ukraińskiego kryzysu, jego (…) reperkusjami dla Polski. (…) Na kryzys ukraiński - jak na każde wielkie wyzwanie międzynarodowe -powinniśmy patrzeć, co zaznaczałem wcześniej, z punktu widzenia polskiego interesu narodowego. (…) Panuje u nas pogląd, że w polskim interesie leży jak najsłabsza Rosja. Nie podzielam tego zdania. Uważam, że w interesie Polski jest Rosja silna, ale przyjazna wobec nas i respektująca wybór geopolityczny, którego wspólnie dokonaliśmy.

Gazeta Polska Codziennie, Aleksander Kłos, Rosja w pułapce: Poparcie amerykańskiego Kongresu dla planu zaostrzenia amerykańskich sankcji wobec Rosji i perspektywa dostaw broni dla Ukrainy wywołują gniew Kremla. (…)otoczenie prezydenta Władimira Putina zaczyna obawiać się o swoje interesy. Chociaż informacje o katastrofalnej sytuacji, w jakiej znajduje się rosyjska gospodarka, osłabiona zachodnimi sankcjami i niskimi cenami ropy, nie wpływają jeszcze w wyraźny sposób na wciąż triumfalistyczne nastroje społeczeństwa, to Kreml stara się wyprzedzić nieuchronne rozczarowanie Rosjan spadkiem poziomu życia(…) Po tym, jak w czwartek obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły jednomyślnie ustawę o wolnej Ukrainie (Ukrainę Freedom Act), (…) wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow zagroził, że kraj ten podejmie wobec USA przeciwdziałania.

Reklama

Komentarze (3)

  1. paw

    W ochronie to przeważnie robią emerytowani policjanci i górnicy a młodzi nie mają pracy. Zarobki marne więc nikomu nie zależy na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

  2. Czytelnik

    "Amerykanie przyszli do Polaków z taką legendą: prowadzą działania w Afganistanie, mają sporo jeńców, niektórzy z nich sporo wiedzą i nawet chcą mówić.". Sporo wiedzieli, trochę mówili, trochę im pomagano, a żeby mówili więcej sporo im pomagano. Oto historia. Tylko po co to drążyć? Fanatycy dopuszczają się nie takich rzeczy.

  3. Albert

    Rosjanie próbują wywierać naciski i prowokacje na europe zachodnią właśnie po tym zdarzeniu z samolotem. Co do ochrony, sam pracowałem długi czas jako ochroniarz niestety płaca jest groszowa jak widać, ale zacznijmy też od wykształcenia, bardzo dużo osób pracujących w tej grupie nie ma nawet średniego. Ustawa o Ochronie Osób i mienia powinna zostać pod tym kątym zmodyfikowana. To przeraża że ochrony jest wiecej niż policjantów przykładowo.

Reklama