Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Kto pokieruje BBN?; Siemoniak o modernizacji armii; Rosja wsparła Polskę w NATO; Francja obawia się wojny cywilizacji; Za co tyle płacimy?; Ciche asysty

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, Kto pokieruje prezydenckim BBN?: Zdaniem Wiktora Ferfeckiego najpoważniejszym kandydatem na stanowisko szefa BBN jest Przemysław Żurawski vel Grajewski. To polski politolog, współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej. O wyborze prezydenta-elekta dowiemy się najprawdopodobniej w dniu jego zaprzysiężenia 6 sierpnia.


Agnieszka Niesłuchowska, Fakt, Mojej mamie Beata Szydło się podoba: Tomasz Siemoniak - "Mamy poczucie, że zagrożenie ze strony Rosji nasila się i jest trwałe, dlatego trzeba działać (...) Priorytetem jest wzmacnianie obecności NATO, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie, plan modernizacji m.in. systemu obrony powietrznej. To gigantyczne, wielomiliardowe przedsięwzięcia. Nie zamierzam zwalniać tempa przez najbliższe tygodnie."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, Rosja wsparła Polskę w NATO: Zdaniem Macieja Miłosza - "Polityka Rosji trwale zmieniła europejskie myślenie o bezpieczeństwie". Paradoksalnie to Kremlowi zawdzęczamy 40 tys. żołnierzy Sił Odpowiedzi Sojuszu poszerzonych o komponenty lotniczy, morski i sił specjalnych (w ich skład wchodzi m.in. Szpica). Wcześniej siły te liczyły zaledwie 13 tys. żołnierzy - konkluduje autor.


Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, Francja obawia się wojny cywilizacji: "Służby zidentyfikowały we Francji 1800 osób mających powiązania z siatkami przerzutowymi do Syrii i Iraku lub z działającymi tam ugrupowaniami islamistycznymi, głównie Państwem Islamskim. Ogólną liczbę Europejczyków walczących u boku Pl określił jako ok. 5 tysięcy. Ponadto we Francji jest 10-15 tysięcy salafitów reprezentujących skrajnie konserwatywny nurt islamu przedstawiany przez premiera jako "przedsionek radykalizacji"."


Michał Fiszer, Rzeczpospolita, Za co tyle płacimy?: Zdaniem Fiszera EC725 Caracal, wstępnie wybrany przez wojsko w ramach przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla sił zbrojnych, jest drogi i niezbyt nowoczesny. Autor krytykuje m.in. "źle napisane wymagania przetargowe" i wysokie koszty eksploatacyjne zwycięskiego helikoptera.


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, Ciche asysty: "Choć MON nakazało grzebanie komunistycznych wojskowych bez asysty honorowej, to jednak warszawski garnizon wystawia im regularnie tzw. małą asystę (...) jak ustalił "Nasz Dziennik", generał Służby Bezpieczeństwa, szef komunistycznego wywiadu Zdzisław Sarewicz, pochowany w czerwcu na Powązkach, czy gen. Henryk Piętek, funkcjonariusz MBP, MSW w strukturach zwalczających Kościół i opozycję, oskarżany o zbrodnie komunistyczne, pochowany w kwietniu, nie mieli wprawdzie tzw. dużej asysty, ale zgodnie z praktyką garnizonu przyznano im tzw. małą asystę."

Reklama

Komentarze

    Reklama