Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Korupcja na szczytach władzy?; GROM idzie na BOR; Fabryka Broni w programie Tytan; NATO: Mołdawia i Gruzja na celowniku Putina; Młodzi bezrobotni Francuzi pójdą w kamasze

Program Tytan - polski żołnierz przyszłości. Fot. PGZ
Program Tytan - polski żołnierz przyszłości. Fot. PGZ

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Cezary Gmyz, Do Rzeczy, Korupcja na szczytach władzy?: Cezary Gmyz ujawnia kolejne taśmy, na których w znanych warszawskich restauracjach nagrywano czołowych polityków. Tym razem wśród podsłuchanych prominentów można znaleźć Ryszarda Kalisza i Aleksandra Kwaśniewskiego. Pierwszy z nich twierdzi, iż ówczesny szef SKW, gen. Janusz Nosek, sugerował mu, że "korupcja przy przetargach na uzbrojenie sięga "dużo wyżej" niż szefostwa MON".


Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, GROM idzie na BOR: Były szef BOR i prywatna firma chroniąca Jarosława Kaczyńskiego podyktowali obecnemu szefowi Biura listę funkcjonariuszy do ochrony prezydenta elekta Andrzeja Dudy (...) Według źródeł "Wyborczej" po rozmowie z GROM-owcami i Pawlikowskim gen. Klimek (szef BOR - przyp. red.) skonsultował się z szefową MSW Teresą Piotrowską, a następnie wymienił skład grupy chroniącej prezydenta elekta zgodnie z listą, którą dostał od GROM Group i Pawlikowskiego (...) - To bardzo zła praktyka, której dotąd nie było. BOR powinien być niezależny w doborze ludzi do ochrony VIP-a. To szef służby ocenia, kto ma do tego kwalifikacje, a kto nie. Nazwisk do grup ochronnych nie mogą typować osoby uwikłane w polityczne zależności, bo powstaje pytanie, czy kierują się tylko kryteriami profesjonalnymi, czy też dobierają według klucza ideologicznego - mówi gen. Marian Janicki, były szef Biura."


Łukasz Prus, Gazeta Wyborcza Radom, Fabryka Broni w programie Tytan: "Radomski zakład znalazł się w składzie konsorcjum 13 firm, które realizują program Tytan dla polskiej armii. Fabryka Broni wyprodukuje karabinki MSBS, granatnik podwieszany, nóż-bagnet oraz pistolet (...) - Radomska Fabryka Broni „Łucznik" zabezpiecza realizację programu w zakresie broni strzeleckiej - mówi ppłk Małgorzata Ossolińska z Inspektoratu Uzbrojenia MON - W Radomiu wyprodukowane zostaną elementy Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm, czyli karabinek podstawowy, granatnik podwieszany, nóż-bagnet oraz pistolet wojskowy - mówi Ossolińska."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, NATO: Mołdawia i Gruzja na celowniku Putina: "W wywiadzie dla Deutsche Welle sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że w najbliższym czasie nie tylko Ukraina, ale również Gruzja i Mołdawia powinny się obawiać rosyjskiej agresji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin nakazał Radzie Bezpieczeństwa FR zmianę strategii obronności na taką, która jeszcze bardziej uderzy w państwa NATO."


Monika Rębała, Gazeta Wyborcza, Młodzi bezrobotni Francuzi pójdą w kamasze, by zdobyć pracę: "Francuscy ochotnicy, ubrani w mundury i ze ściętymi krótko włosami, spędzą w wojskowych ośrodkach od 6 do 12 miesięcy. Zamiast obsługi broni będą się tam jednak uczyć dyscypliny, punktualności, komunikacji i postawy obywatelskiej. Przy okazji powtórzą też gramatykę francuską i matematykę. Wszystko po to, by po skończeniu szkolenia stali się atrakcyjnymi kandydatami dla cywilnych pracodawców".  

Reklama

Komentarze (3)

 1. Stelle

  "Nazwisk do grup ochronnych nie mogą typować osoby uwikłane w polityczne zależności, bo powstaje pytanie, czy kierują się tylko kryteriami profesjonalnymi, czy też dobierają według klucza ideologicznego - mówi gen. Marian Janicki, były szef Biura." - ktorzby inny jak nie janicki od zabezpieczenia wizyty w smolensku za ktora zostal jeszcze odznaczony, wiec decyzja prezydenta elekta jak najbardziej sluszna

  1. smutny

   stelle - czysty hejt !!!! Zero prawdy, Popatrz w lustro --nie rzygasz na ten widok - a ludzi do pracy dobierać według klucza politycznego, to oznacza powrót do najgorszych praktyk !! Zresztą - Czy PiS to nie taki współczesny narodowy -socjalizm ? a lider to nie mały ....

  2. jasio

   Panie Antoni, pan na naszym portalu się udziela?

 2. drutkolczasty

  Jak już ktoś robi materiał o Tytanie to może lepiej jednak pokazywać foty z MSBSem a nie z Berylem?

 3. J

  ..jak tu upolować Siemoniaka... Chlop po knajpach nie chodzi,głupot nie wygaduje a armie reformuje i kupuje sprzęt . Trzeba go błotem obrzucić i zatrzymać zmiany bo Polska rośnie w sile.

Reklama