Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Poniedziałek z Defence24.pl: Wątpliwości wokół kompletowania kadr Żelaznej Dywizji; Sytuacja geopolityczna przed szczytem NATO w Londynie; Utworzenie Agencji Uzbrojenia uporządkuje system zakupów dla wojska?; Angela Merkel krytykuje prezydenta Francji

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Małgorzata Skarbek, Newsweek, „Żelazna Dywizja”: Proces budowy Żelaznej Dywizji w Siedlcach według Ministerstwa Obrony Narodowej przebiega zgodnie z planem. Jednakże powoływani żołnierze, którzy dostają rozkaz przeniesienia z drugiego końca Polski do Siedlec, wolą odejść ze służby. Eksperci alarmują, że zamiast wzmocnienia wschodniej flanki NATO, następuje odpływ doświadczonych żołnierzy z armii. „Nie znajduję słów, żeby powiedzieć, jak jest źle. Bezpieczeństwo kraju leży wywrócone, zniszczone mówi gen. Mieczysław Gocuł. W tym samym czasie, gdy z fanfarami tworzy się nową dywizję, innym jednostkom po cichu wyrywa się zęby [...] Jeśli ukompletowanie jednostek spada poniżej krytycznego poziomu, przestają być zdolne do przerzutu. Tego po prostu nie wolno nam robić - mówi gen. Gocuł.”


Roman Kuźniar, Newsweek, „Szczyt niepewności”: Analiza sytuacji geopolitycznej w NATO przed szczytem w Londynie. „Sojusz Atlantycki przestał być wspólnotą wartości. Jego członków nie łączy przekonanie o potrzebie obrony praw człowieka, standardów demokracji i praworządności. Z traktatu waszyngtońskiego został tylko biznesowo rozumiany art. 5, czyli: jeśli zapłacicie, to może będziemy was bronić”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Mariusz, teraz albo nigdy!”: Czy wreszcie nadszedł sprzyjający klimat polityczny do utworzenia dawno zapowiadanej Agencji Uzbrojenia? „Potrzebne są co najmniej dwie nowe ustawy: o zamówieniach obronnych i potencjale obronnym. Niezbędne jest też przemodelowanie finansowania i zaangażowanie w proces BGK. [...] utworzyć taki system, by było wiadomo, kto jest odpowiedzialny za dany program - tłumaczy gen. Adam Duda, były szef Instytutu Uzbrojenia i jedna z osób, które w Polsce o zakupach uzbrojenia wiedzą najwięcej.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Merkel beszta Macrona”: Kanclerz Niemiec - Angela Merkel - w zdecydowanych słowach skrytykowała niedawną wypowiedź francuskiego przywódcy podważającą znaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Angela Merkel ostro krytykuje Emmanuela Macrona za jego słowa o <<śmierci mózgowej NATO>>. - Mam dość sprzątania po tobie - takimi słowami miała się zwrócić do prezydenta Francji kanclerz Niemiec. [...]  Równie krytycznie do słów Macrona odnieśli się kilka dni temu prezydenci Polski i Litwy podczas spotkania w Wilnie.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.