Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Kolejne dymisje generałów; Brak pieniędzy na czwartą dywizję; Poseł Pięta zachowa poświadczenie bezpieczeństwa; Wywiad z premierem Litwy; Zadania wojskowych logistyków

Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Jak minister Błaszczak odwołuje generałów”: Kolejne dymisje generałów w Siłach Zbrojnych RP. „Czym się różni polityka kadrowa Błaszczaka od tej prowadzonej przez Macierewicza? Za Macierewicza generałowie dostawali odwołania w kopercie białej, a obecnie dostają w szarej - żartują wojskowi [...]. Będzie kolejna rewolucja Wszystko wskazuje na to, że z armią pożegna się jeden z najbardziej obiecujących dowódców młodego pokolenia gen. Dariusz Górniak. Były dowódca 12. brygady zasłynął krytykowaniem braków w wyszkoleniu żołnierzy […] Ze stanowiska zastępcy szefa Sztabu został odwołany bardzo ceniony gen. Jan Dziedzic - został pełnomocnikiem ds. organizacji Konferencji Komitetu Wojskowego NATO, która odbędzie się 28-30 września w Warszawie. Zapewne po konferencji generał znajdzie się w rezerwie kadrowej.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Za darmo nie ma ani obiadów, ani dywizji”: Czy Polskę stać na nową dywizję? „Choć budżet ministerstwa obrony narodowej przekracza 40 mld zł rocznie, pieniędzy i tak jest za mało. Z tej kwoty wypłacane są emerytury i pensje żołnierzy, którzy dostają podwyżki drugi rok z rzędu. Realnie jesteśmy teraz w stanie wydawać na nowy sprzęt ok. 10 mld zł rocznie.”


Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „ABW wciąż ufa posłowi Pięcie”: Dzięki nie odebraniu przez Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostępu do informacji niejawnych posłowi Pięcie, będzie mógł on dalej zasiadać w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w której pełni funkcję wiceprzewodniczącego. „Polityk PiS, który był bohaterem skandalu obyczajowego, zachował certyfikat dostępu do tajemnic państwa. [...] Na ile znam praktykę służb specjalnych, posiadanie kochanki nie jest powodem do pozbawienia certyfikatu.”


Jacek Pochłopień, Wprost, „Czujemy się zagrożeni przez Rosję”: Wywiad z Sauliusem Shvemelisem, premierem Litwy. „Litwa czuje się zagrożona przez Rosję? - Tak, to jest oczywiste, chyba i Polska podobnie się czuje. Mamy bardzo bliski przykład Ukrainy. Widzimy sytuację w Gruzji, Mołdawii. Czujemy się nie w pełni bezpieczni, dlatego realizujemy ogromne inwestycje na rzecz bezpieczeństwa, obrony naszego kraju, modernizacji wojska. Osiągnęliśmy już 2 proc. PKB na cele obronne, realizując zobowiązanie na rzecz państw NATO. [...] Musi zmienić się ton i prezentowane poglądy na Litwę oraz państwa bałtyckie. Niejednokrotnie byliśmy okupowani przez Rosję. Stąd też nasza współpraca z najbliższymi sąsiadami, z Polską i wspólne stanowiska. Przyczynia się to do zwiększenia bezpieczeństwa.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Logistycy kręgosłupem armii”: Do najważniejszych zadań realizowanych przez 10 Opolską Brygadę Logistyczną na terenie kraju jest planowanie zabezpieczenia materiałowego, technicznego, transportowego, prowadzenie ewidencji mienia wojskowego w służbach materiałowych i technicznych, żywienie stanów osobowych, rotację i odświeżanie zapasów. „Sformowana na mocy rozkazu ministra obrony narodowej z 22 lutego 1999 r. 10 Opolska Brygada Logistyczna jest jednostką wojskową Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przeznaczoną do wsparcia logistycznego polskich jednostek wojskowych wykonujących zadania w kraju i poza jego granicami. 10 BLog współpracuje również z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w całej Polsce.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. pragmatyk

    Biega o to ,ze , wojsko rozłozone na łopatki i szkolenie polega na nauce pieśni patriotycznych i nikogo to wojsko nie obchodzi ,bo w każdej chwili można kogoś zdymisjonować ,kiedyś w pociągach na oknach pisało\"nie wychylać sie\"

  2. Palmel

    Demontaż polskiej Armii trwa będzie taka sytuacja jak w Armii Czerwonej po 1937 roku, i będzie jak na Białorusi w 1941 roku po 22 czerwca gdzie dowódcy nie byli przygotowani na poziomie taktycznym, operacyjny i strategicznym do prowadzenia działań bojowych

  3. marian

    \"zasłynął krytykowaniem braków w wyszkoleniu żołnierzy\"- Nie rozumiem tego zdania. Krytykował braki, czyli że najpierw znalazł te braki, a potem je krytykował, czy ktoś inny znalazł te braki i on to krytykował, czy on źle wyszkolił żołnierzy i potem krytykował, że się nie nauczyli gamonie. A może on dobrze wyszkolił żołnierzy, a ktoś uznał, że są braki i on te braki krytykował. Jak ktoś jest w temacie, to poproszę o wyjaśnienie ;)

Reklama