Reklama

Geopolityka

Ponad 6 tys. aresztowanych w Turcji

Fot. twitter.com/bybekirbozdag
Fot. twitter.com/bybekirbozdag

W Turcji po nieudanym przewrocie wojskowym zatrzymano już sześć tysięcy osób, zatrzymań ma być więcej - poinformowała w niedzielę telewizja NTV, powołując się na ministra sprawiedliwości Bekira Bozdaga. 

"Działania prawne będą kontynuowane" - powiedział Bozdag.

W aresztach znajdują sią czołowi generałowie i setki wojskowych. Władze odwołały już z funkcji prawie trzy tysiące sędziów i prokuratorów, a śledczy przygotowują procesy pod zarzutem próby obalenia rządu.

W nieudanym puczu wojskowym, który wybuchł w Turcji z piątku na sobotę zginęło co najmniej 265 osób - wśród prorządowych wojskowych i cywilów, a ponad 1400 zostało rannych. Władze podają, że zginęło co najmniej 104 spiskowców.

Czytaj też: Zamach stanu w Turcji. Erdogan umocnił pozycję [ANALIZA].

Znaczna część ekspertów wskazuje, że błyskawicznie przeprowadzone czystki i nieudolność samej próby zamachu stanu wskazują, że cała operacja była przygotowywana przez siły prezydenta Erdogana, a sam pucz miał być jedynie pretekstem służącym dalszemu wzmocnieniu jego władzy.

Czytaj też: Eksperci - za nieudanym zamachem stanu w Turcji prawdopodobnie stał rząd.

PAP - mini

 

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. KODuś

  Ciekawe czy 'świat demokratyczny' podniesie larum nad upadająca w Turcji demokracją? Jeszcze ciekawsze jak zmienią się rejtingi (czy majtingi) Turcji i co na to sama Turcja ?

 2. xXx

  Pucz miało wywołać 200 wojskowych , a aresztowano już 6000 tys. ludzi , dobre sobie . Erdogan to jednak gość , ogrywa wszystkich jak chce. Jednak w momencie kiedy nie dał rady ograć Putin to poszedł z nim na pojednanie i teraz mamy Sułtana w Turcji ,w Rosji Cara. No cóż Ameryce pozostają marionetkowi prezydenci ...

  1. 12345

   jakie pojednanie ? nie dałrady ograć Pucia - dobre ... Zestrzelił rosyjski samolot, putin się wielce odgrażał i koniec końców nie zrobił nic - bezsilność "cara" bezcenna

 3. dropik

  2000 sędziów i prokuratorów to zapewne nie cały wymiar sprawiedliwości, ale liczba jest na tyle duża, że ciężko uwierzyć żeby władza nie była przygotowana na takie działania. Turcja niechybnie zmiarza ku dyktaturze i islamizacji, Ciekawe czy nie sięgnie po agresję w stosunku do swoich sąsiadów

Reklama