Reklama

Geopolityka

Ponad 100 samolotów na manewrach Korei Południowej i USA. Pjongjang odpowiada testami rakiet

Foto: Wikipedia
Foto: Wikipedia

Odbywające się dwa razy do roku manewry Max Thunder trwają do 25 kwietnia 2014. Wrażenie robi ich rozmach – w wydarzeniu bierze udział 103 samolotów i 1400 żołnierzy. W ćwiczenia, obok koreańskich myśliwców F-15K, zaangażowane zostaną także samoloty F-15 i F-16 USAF oraz F/A-18 i E/A-18 US Marines.  

Celem wspólnego treningu jest zwiększenie stopnia gotowości lotnictwa do ewentualnych działań bojowych. Amerykanie nie ukrywają, że organizacja ćwiczeń jest silnie powiązana z rosnącym obecnie napięciem w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Wydarzenie ma skupić się na szkoleniu w zakresie precyzyjnych ataków na cele naziemne czy zrzutów zaopatrzenia dla żołnierzy działających za linią wroga.

Poza Max Thunder w rejonie odbywają się coroczne manewry Key Resolve oraz Foal Eagle, które trwają od drugiej połowy lutego do 18. kwietnia br. W swoim oficjalnym stanowisku Korea Północna uznała wspólne działania USA oraz Seulu za przygotowania do ewentualnej inwazji. W ramach protestu Pjongjang przeprowadził w ostatnich tygodniach serię testów rakiet i pocisków balistycznych.

26. marca Korea Północna zorganizowała także pierwszy od 2009 roku test rakiety balistycznej średniego zasięgu. 5 dni później doszło nawet do wymiany ognia nad Morzem Żółtym, gdy Północ wystrzeliła około 100 pocisków w stronę granicy, prowokując Południe do odpowiedzi. Dzień później władze w Pjongjangu oznajmiły, że wkrótce przeprowadzą test nuklearny w nowej formie. Zachodni eksperci spekulują, że może chodzić tu o broń opartą na uranie lub zminiaturyzowaną głowicę dla rakiety balistycznej.

(JSm)

Reklama

Komentarze (2)

 1. wolf

  Tak sobie myślę, że światowy wielki kapitał juz podjął decyzję, że trzeba rozładować światowe napięcia wojną......

 2. Jan Szorm

  Strategia nakazywałaby USA zlikwidować problem półncno koreański zanim dojdzie do konfliktu z Rosją w Euopie. Ale czy USA ma jeszcze strategów oprócz masonerii której celem jest światowy holokaust?

  1. Ja

   Oj. Pachnie spiskową teorią dziejów.

  2. Podpułkownik Wareda

   Do Jana Sztorma! Jeżeli zdecydowałeś się zamieszczać swoje poglądy na forum publicznym, to zachowaj - chociażby odrobinę - powagi! Przede wszystkim, co to znaczy - według Ciebie - "zlikwidować problem północnokoreański"? Co mógłbyś zaproponować Amerykanom, w jaki sposób mają rozwiązać ten problem"? Wyjaśnij to jak najszybciej. Czy pragniesz rozlewu krwi? Jeżeli dojdzie do wojny na półwyspie koreańskim, to Ty zapewne będziesz oglądał bezpośrednią relację telewizyjną /na CNN/, siedząc u siebie w domu z butelką piwa w ręku. Przy okazji, przestań ironizować i pisać idiotyzmy na temat masonerii. Nie mając pojęcia o masonerii, nie wypowiadaj się na jej temat. Są granice śmieszności. Tu nie miejsce na wykład dot. masonerii. Przyjmij jedynie do wiadomości, że gdyby nie działalność masonów, począwszy od pierwszej połowy XVIII wieku, to Europa i nie tylko, nadal byłaby pogrążona w mrokach średniowiecza. Na koniec, jedna ciekawostka wyłącznie dla Ciebie: gospoda w Londynie, w której 24 czerwca 1717 roku, powstała pierwsza nowożytna loża wolnomularska tj., Wielka Loża Londynu, nosiła nazwę "Pod Gęsią i Rusztem".

Reklama