Pompeo: Rosja blokuje rozwiązanie konfliktów w rejonie Morza Śródziemnego

15 grudnia 2020, 16:36
1280px-Secretary_Pompeo_Meets_With_Russian_President_Putin_(33974455218)
Fot. Departament Stanu USA
Reklama

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, że Rosja prowadzi gry polityczne i blokuje rozwiązanie konfliktów w rejonie Morza Śródziemnego. Była to reakcja na skrytykowanie przez szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa sankcji USA na Turcję.

Stany Zjednoczone nałożyły dzień wcześniej restrykcje na szefa i trzech pracowników działu przemysłu obronnego ministerstwa obrony Turcji za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400. Ławrow skrytykował tę decyzję Waszyngtonu i oznajmił, że USA prowadzą gry polityczne w rejonie Morza Śródziemnego. Pompeo zarzucił to samo Rosji, pisząc w oświadczeniu, że podważa ona stabilność Syrii i Libii oraz innych krajów.

"Wszystkie te działania dowodzą niezbicie, że jeśli ktokolwiek prowadzi gry polityczne i stara się zablokować rozwiązania konfliktów regionalnych, to jest to Rosja, która działa jedynie po to, by przysłużyć się swym własnym interesom, ze szkodą dla całego regionu" - głosi oświadczenie szefa amerykańskiej dyplomacji.

image
Reklama

We wtorek Pompeo oznajmił, że Waszyngton ostrzegał Turcję, iż zakup S-400 będzie stanowił zagrożenie dla amerykańskiej technologii wojskowej i żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Zaapelował do tureckich władz, by w porozumieniu z Ameryką rozwiązały ten problem. Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa.

Przeciwne umowie Turcji z Rosją jest także NATO, którego dowódcy twierdzą, że rosyjska broń nie jest kompatybilna z systemami militarnymi Sojuszu. Za nieco ponad miesiąc urząd prezydenta USA obejmie Demokrata Joe Biden. Jego otoczenie zapowiada zaostrzenie kursu wobec Ankary.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
Palmel
środa, 16 grudnia 2020, 16:14

Rosja prowadzi gry polityczne i blokuje rozwiązanie konfliktów w rejonie Morza Śródziemnego - powinni dodać po myśli USA ale Rosja prowadzi swoją politykę i pokazuje że świat nie jest jednobiegunowy i że trzeba się liczyć z opinią Rosji a niedługo i Chin jak niedługo Chińczycy otworzą swoje bazy w Syrii i Iranie

fnei
środa, 16 grudnia 2020, 22:31

i na Marsie, Saturnie, Snickersie i Neptunie.

lef
środa, 16 grudnia 2020, 11:25

Znany amerykański reżyser Oliver Stone uważa, że wszystkie konflikty na świecie po II WŚ spowodowały USA.

ebid
środa, 16 grudnia 2020, 22:32

masz na myśli wjazd Ruskich na Czechosłowację czy może napaść na Afganistan? A może o Węgry ci chodziło?

Paragraph23
czwartek, 17 grudnia 2020, 10:35

@edib Najśmieszniejsze, ze z "wjazdem Ruskich na Czechosłowację" masz problem tylko Ty i tym podobna grupa. Czesi nie widzą tego problemu i specjalnie nie ekscytują sietym. Oczywiście nie "Ruscy" a ZSRR. A co do Afganistanu to raczej USA napadły na niego co widać np. po ich obecnosci na terenie ich Kraju.

Fanklub Daviena
środa, 16 grudnia 2020, 10:38

I znowu zła Rosja prowokacyjnie zbliża swoje wybrzeża do amerykańskich okrętów i samolotów! :D

Bat
środa, 16 grudnia 2020, 21:41

Rosja prowokacyjnie postąpiła już po rozpadzie zsrr. Kaliningrad i naddniestrze to były punkty majace trzymać Europę w strachu. Nie było mowy o żadnym pokoju z Rosją. Dziś to się jedynie pogłębia. Z tym że USA to obojętne. To twój dom rozjadą rosyjskie czołgi. Do kampers Johna Doe rosyjsku czołgi mają daleko. Jsk to się stanie może zrozumiesz, ale będzie j6z za późno.

Tani
środa, 16 grudnia 2020, 08:27

Bez Rosji nie zrobicie nic. To powiedzial Lawrow po wprowadzeniu sankcji przez USA. Mial racje bo Pompeo to potwierdzil. Bez Rosji nie zrobicie nic-tyle w temacie

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 14:34

Tyle ze USA opinie Rosji ma gdzieś a sankcje nie dośc że zostaja to jeszcze będą mocniejsze:)

Hanys
środa, 16 grudnia 2020, 22:13

Davienku, Rosja ma właśnie gdzieś te wasze sankcje od 6 lat i będzie miała nadal gdzieś ;)

Davien
czwartek, 17 grudnia 2020, 16:26

Hanysku i dlatego Zacharowa bez przerwy płacze jakie te sankcje sa złe a Putin robi wszystko by je zdjac?:))

Fanklub Daviena
środa, 16 grudnia 2020, 20:12

Znaczy się jak mocniejsze sankcje? USA nie raz, tylko 2x czy 3x skonfiskuje Putinowi te 89 mld USD które ten "najbogatszy człowiek świata" (wg Gazety Wyborczej) "ukradł w Rosji i trzyma" (oczywiście też wg Gazety Wyborczej) w zachodnich bankach? :D

Davien
czwartek, 17 grudnia 2020, 16:27

A po kiego im drobne na waciki??

fan Daviena
środa, 16 grudnia 2020, 19:24

Myślisz ze to w jakikolwiek sposób pomoże twojej Ukrainie?Wątpię...

dim
środa, 16 grudnia 2020, 07:32

Jeszcze, a propos konfliktów Morza Śródziemnego: Właśnie przeglądam google, czytając relacje (po grecku i po angielsku, od Greków i od Turków) z wypowiedzi niejakiego Mesut Hakki Casin. Gość zapowiada (tej jesieni, są to wszystko świeże wypowiedzi), że dwa bataliony wystarczą, by rozpoczynając wojnę, wyrzucić Amerykanów z Alexandroupolis (grecki port, lotnisko i autostrada do Turcji i Bułgarii, tuż przy tureckiej granicy) - a bez Alex/polis Amerykanie nie mogą faktycznie kontrolować Śródziemnego z samej tylko bazy Suda. Następnie zapowiada strącenie 5-6 greckich samolotów, przy czym on sam osobiście chce zabić greckiego pilota, oczywiście także zatopienie francuskiego lotniskowca, gdyby ten odważył się wtrącić w walkę z krasnalami (jak określa siły greckie) itp... - nie byłoby w tym nic dziwnego, ot jeszcze jeden przygłup na tym świecie. Zatem sprawdzamy, kim jest pan Mesut Hakki Casin ? Otóż "Mesut Hakki Casin i Turkey's President adviser on security/foreign policy". Tu powstaje pytanie - jak Amerykanie mogą na coś podobnego pozwalać ? Nie przywołując Turcji do porządku ? - I ta bardzo prosta odpowiedź, że przecież fantastycznie napędza to sprzedaż broni.

B-system
środa, 16 grudnia 2020, 17:34

Turcy zawsze dużo mówią, straszą a potem dostają liscia jak podczas lWS i na kilkadziesiąt lat jest spokojnie .

dim
czwartek, 17 grudnia 2020, 05:46

Dostali, czy nie dostali w I w.ś. niemniej przedtem i potem spokojnie dalej przeprowadzali ludobójstwa. I nikt im w tym jakoś nie przeszkadzał. W Smyrnie w ciągu kilku dni wymorodowali około 100 tysięcy chrześcijan (w tym 30 tysięcy Ormian spalili żywcem ! ! !), a floty francuska, brytyjska i amerykańska patrzyły na to spokojnie, usiłującym ratować się pomocy z wody udzielali tylko Amerykanie, w konsulacie zdaje się brytyjskim wyprawiano bal, ambasador drugiego z mocarstw przepraszał za spóźnienie, ale "pływało na wodzie tak wiele ciał, że marynarzy mieli problem z wiosłowaniem".

easyrider
środa, 16 grudnia 2020, 07:30

Rosja gra tak jak przeciwnik, czyli my pozwalamy. Skoro Zachód mięknie to nie może mieć pretensji do swoich wrogów, że oni to wykorzystują.

dim
środa, 16 grudnia 2020, 11:57

Tyle, że Rosja jest wrogiem naszym, Ukrainy, Bałtów, Rumunii, Gruzji, ale nie Zachodu. Dla zachodu jest jedynie przeciwnikiem i o tyle tylko, że konkurują o wpływy. Zachód tak to postrzega. Przy czym Rosja jest także dla Zachodu pożądanym partnerem.

No skąd
środa, 16 grudnia 2020, 10:31

Rosja gra, tak jak zachód. Czym to się różni?

Ech
środa, 16 grudnia 2020, 02:34

Rozwoazanie amerykanskie to rozbrojenie i zniszczenie Libii Irakiu i 20 lat wojny w afgaistanie. poraza. demokracja w iraku ktora mowi by usa sie wycofalo. i dalej nic. to obluda nawet dla srednio uczciwych

Kamyk
środa, 16 grudnia 2020, 17:36

Libia to akurat Francja , warto wiedzieć o czym się pisze .

block
wtorek, 15 grudnia 2020, 23:12

Zaostrzenie kursu USA wobec Turcji będzie skutkować ostudzeniem zapałów Turcji. Niby ok ale co już dziś Turcja wywalczyła - jest już w jej aktywach. Za jakiś czas Turcy znów nasilą swoją niezależność polityczną. I tak w kółko, drobnymi kroczkami i małymi ustępstwami byle do przodu.

Niuniu
wtorek, 15 grudnia 2020, 23:10

Sama prawda. Rosja zdestabilizowała sytuację w Libii, Syrii, Libanie itd. To Rosja obaliła Kadafiego, to Rosja wspiera rewolucję w Syrii (fakt, że obecnie Wolni Syryjczycy rezydują juz tylko w Szwajcarii o niczym nie świadczy), to Rosja okupuje Wzgórza Golan i to w końcu Rosja stworzyła Al Kaidę napadając na Irak i niszcząc w tym kraju wszystkie struktury społeczne. na szczęście jeszcze się ruskim nie udało wywołać rewolucji w Egipcie ale wraz z Turcją planują jeszcze wieksze świństwa. Z tą Turcją która jest 2 armią NATO po USA. Na a do tego Ławrow sobie jeździ bezczelnie po Bałkanach. Na szczęście za chwilę nowy przywódca Wolnego Świata Biden zrobi z tym porządek.

,
środa, 16 grudnia 2020, 17:45

No nareszcie Rosja się przyznała.

Kot
środa, 16 grudnia 2020, 11:21

Obecnie Rosja jest zaangażowana w więcej konfliktów niż USA. Oczywiście nie mówimy tu o oficjalnej projekcji sił FR, ale o ten ukrytej nazywanej "to nie my" . Czytaj to nie my odpowiadamy za to co robią nasi żołnierze na urlopach jak i za wagnerowcow. A Turcja obecnie prowadzi się lud rękę z Putinem i używanie argumentu że jeszcze jest w nato, raczej niewiele co da. Bo każdy wie o co chodzi oprócz ludzi twojego pokroju, którzy właśnie zajęli też pozycje cichociemnych.

No skąd
wtorek, 15 grudnia 2020, 22:34

Przyganiał kocioł garnkowi

turt
wtorek, 15 grudnia 2020, 21:09

"Rosja, która działa jedynie po to, by przysłużyć się swym własnym interesom", smieszny typ ten pompelo, wynika z tego, ze tylko amerykany moga tam załtwiac swoje interesy. Kabareciarz.

vxfjkdshfjkdhsjfd
środa, 16 grudnia 2020, 09:07

Za bardzo się skupiasz na interesach, a z a mało na wprowadzaniu pokoju i rozwoju na świecie. To właśnie przez takie podejście mnóstwo ludzi cierpii.

dim
wtorek, 15 grudnia 2020, 19:16

Akurat w basenie wschodniego M.Śródziemnego interes amerykański jest niemal identyczny z interesem rosyjskim. Oba te państwa, jako wielcy producenci i eksporterzy węglowodorów, zainteresowane są w utrzymywaniu takiej sytuacji tam, oraz na całym Bliskim Wschodzie, by wydobycie ropy i gazu z tamtego regionu nie rosło, a najchętniej aby malało. Przy tym oba te kraje (a to już nie tylko one) zainteresowane są w jak największej sprzedaży własnej produkcji broni, także w tamten region. Wystarczy porównać ile nowoczesnych samolotów i śmigłowców bojowych utrzymuje Polska ? Utrzymuje czyli po pierwsze finansuje ich intensywną eksploatację ? A porównajmy te wydatki z tandemem "Grecja - Turcja" ? Oraz ile te dwa kraje kupują broni na Zachodzie, a czasem także w Rosji ? Teraz dodajmy Egipt... Algierię, Maroko, ostatnio znów Libię... Teraz dodajmy krezusów znad Zatoki Perskiej ? Albo czy USA i Rosja (i także inni producenci broni) zainteresowani mogliby być w pełnej normalizacji pomiędzy Indiami, a Pakistanem ? Indiami, a Chinami ? Europa jakoś by sobie poradziła, ale USA i Rosja, bez ekportu broni ? Przy tym przy zwiększającym się nie od nich wydobyciu i zakupach weglowodorów ? - Katastrofa ekonomiczna. Czyli nie ma co zwalać na samą tylko Rosję - raczej zauważmy jaki jest stan faktyczny. Gdyż nasze napięcia rosyjsko - polskie wydają mi się tylko przygotowaniem do dalszego wyświadczenia sobie przez te dwa kraje (Rosja, USA) wzajemnie przysługi.

Kamyk
środa, 16 grudnia 2020, 17:41

Kto wam Grekom zabrania budowy nowoczesnych samolotów, czolgow, sys rakietowych ? Zbudujcie sami i kupujcie u siebie , ta droga idzie Turcja ,Korea ,Japonia . Wiecej pracy mniej lenistwa .

:)
wtorek, 15 grudnia 2020, 18:16

"Pompeo: Rosja blokuje rozwiązanie konfliktów w rejonie Morza Śródziemnego"....po naszej myśli. Tak chyba powinien brzmieć tytuł ?

Tweets Defence24