Reklama

Geopolityka

Pomimo sankcji ONZ Rosja sprzeda broń Syrii

fot. www.yak.ru
fot. www.yak.ru

Rosjanie poinformowali o planowanej sprzedaży do Syrii uzbrojenia obejmującego samoloty szkolno-bojowe oraz rakietowe systemy przeciwlotnicze.

Rosja chce w ten sposób zrealizować wcześniej zawarte kontrakty, za które Syria miała zresztą częściowo zapłacić (przekazując np. około 100 milionów dolarów za pierwszych sześć samolotów).

Rosjanie twierdzą przy tym, że sprzedaż uzbrojenia konwencjonalnego nie jest niezgodna z rezolucjami ONZ, tym bardziej, że dotyczy to starych umów. Wcześniej wstrzymali jednak dostawy samolotów szkolno–bojowych Jak-130, których pierwsze egzemplarze miały się pojawić w Syrii już w 2014 r.

Tymczasem formalnie nadal obowiązują sankcje nałożone na władze prezydenta Baszara el-Assada. Wojna domowa, która trwa w Syrii pochłonęła jak dotąd bowiem około 310 000 ofiar. Ale Rosja nie zamierza przestać wspierać Assada uznając, że jest to pomoc w walce z grupami terrorystycznymi.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Kilo

  Autorze, jakie sankcje ONZ zostały nałożone na Syrię? Pamięta Pan, tylko zapomniał uściślić? Tytuł w rodzaju "pomimo embarga na baraninę kraj X sprzedał krajowi Y parasole". Sankcje ONZ nie mają zastosowania do handlu bronią tylko są skierowane w konkretną grupę osób stamtąd w odpowiedzi na podejrzenia o udział w zamachach w 2005 roku. Nie ma globalnego zakazu sprzedaży Assadowi broni, wprowadziły je niektóre kraje i związki krajów (UE). Nie twierdzę, że sprzedaż mu broni jest czymś dobrym ale ten artykuł to manipulacja.

 2. mc

  W zasadzie powinniśmy uznać, że Rosjanie zrobili coś najgłupszego w ostatnim 25-leciu. Rosjanie wspierają Baszara el-Assada, którego nienawidzą Arabowie (z Arabii Saudyjskiej). Jako reakcję na to postępowanie powinni (Arabowie) zwiększyć wydobycie ropy tak by jej cena spadła do 20 USD za baryłkę. Ciekawe czy wówczas Putinowi starczy pieniędzy na kupno choćby jednego czołgu ?

  1. piotr

   Glupoty npiszesz a kto zbroi arabow jak nieUSA ,bo chca w Surii wprowadzic swoja demokracje tak jak zrobili to w Iraku Libi ,Putin dobrze robi ,niech wysle im bron a oni moze w koncu skoncza z ISIS ,najgorsze jest to ze najwiecej cierpia cywile co do Asada to zostal on wybrany demokratycznie ,ale komus sie niechcial podporzadkowac wiec robia co robia

 3. MAG

  I oby jak najszybciej ta broń dotarła do Syrii ale oprócz Jaków i systemów plot. jeszcze bardziej Assadowi przydałyby się TOS-y 1, BM-27 albo BM-30 i z 24 sztuki Mi-35. Amerykanie zbroją tzw. "umiarkowanych opozycjonistów" którzy dziwnym trafem po przeszkoleniu i uzbrojeniu (m. in. w ppk TOW) całymi oddziałami przechodzą na stronę islamskich terrorystów a Assad jeszcze "jako tako" stawia im w miarę skuteczny opór więc o jakich sankcjach mowa?

  1. Are

   Taki komentarz jeszcze rok temu niósłby być może pewne sugestie, że jego autor coś wyjątkowego wie, tylko nie zdradza szczegółów (a przynajmniej można by na poważnie z nim polemizować). Obecnie wywołuje wrażenie, że nie tyle jego autor coś wyjątkowego wie, tylko że coś wyjątkowego zażywa. Amerykanie dostarczają w rejon Syrii sprzęt? Assad stawia IS w miarę skuteczny opór?? Gdzie?

  2. Misyu

   Assad jest chciwym władzy dyktatorem, winnym upadkowi Syrii. Wspieranie go pomimo nałożonych na reżim sankcji jest bezprawne i służy tylko interesikowi Rosji - odwrócenie uwagi od inwazji na Ukrainę.

  3. vvv

   Wania wania...to nie sputnik wania...mordercy z Syrii powinni wisieć i szkoda ze ONZ tego nie robi. Assad bombarduje miasta ale dla ruskich jest to normalką :)

 4. kay

  A Europa powinna sprzedac bron Ukrainie, żeby ta mogła jeszcze skuteczniej zabijać ruskich najeźdźców!

  1. szamot

   Ciekawe czym ta Ukraina zapłaci?Chyba ,że chcesz im zasponsorować?

 5. POL

  To teraz EU&US powinny podarowac Ukrainie troche sprzetu , i niech putin sprubuje cos powiedziec !

  1. Bor

   Kolego ukraińcu POL, spróbuje po polsku piszę sie tak jak ja napisałem. A widzę że znowu chcecie coś wyżebrać zamiast kupić? Za darmo umarło.

 6. Iwan

  terroryści wspieraja terrorystów

 7. 6szn

  Jeśli syryjskie wojska rządowe nie poradzą sobie z islamskimi terrorystami śmierć czeka pół miliona chrześcijan oraz zniszczenie zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. EU woli przyjmować uchodźców zamiast wesprzeć tych którzy walczą o życie przeciwko ISIS. Jedyne uczciwe rozwiązanie do dostarczanie narzędzi walki.

  1. Obserwator

   Masz całkowitą rację! Nie mogę patrzeć jak tzw. cywilizowany świat przyzwala na ofensywę barbarzyńców i nie wspiera Assada. Może i jest draniem ale pochodzi z mniejszości i wie jak wszystkich trzymać za mordę, żeby każdy mógł żyć we względnym spokoju. Zachód jest głupi - pozwolił rozwalić Libię, Irak, Syrię w imię tzw. demokracji i z tego wszystkiego wyrosły tylko tabuny barbarzyńców niszczące wszystko na swej drodze.

Reklama