Reklama

Siły zbrojne

Polsko-niemieckie ćwiczenie strzelców wyborowych

 • Fot. st.chor. Rafał Mniedło
  Fot. st.chor. Rafał Mniedło
 • <p>Mirage 2000 z <span>Couteau Delta Tactical Display</span>. Fot. Jacek Siminski</p>
  <p>Mirage 2000 z <span>Couteau Delta Tactical Display</span>. Fot. Jacek Siminski</p>
 • Fot. kremlin.ru
  Fot. kremlin.ru

Podczas manewrów German Detachment-16 na poligonie w Żaganiu polscy i niemieccy strzelcy wyborowi wspólnie prowadzili strzelania z broni etatowej.

Trwająca od 28 listopada trzecia faza wspólnego szkolenia polsko-niemieckiego German Detachment-16, stanowiącego element Cross Detachment, jest realizowana przez żołnierzy z 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz niemieckie pododdziały z 411. Batalionu Zmotoryzowanego na obiektach poligonowych Żagań-Świętoszów.

Czytaj także: Strzelcy Wielkopolscy szkolą się z Bundeswehrą

Jak pisze st. chor. Rafał Mniedło, wspólne szkolenie strzelców wyborowych, w pierwsze fazie oparte jest o strzelanie z broni etatowej jaką dysponują polscy i niemieccy żołnierze, na strzelnicy bojowej.

W dniu dzisiejszym realizujemy wspólnie przestrzeliwanie broni etatowej na dystansie tysiąca metrów. Z niemieckimi żołnierzami porozumiewamy się w języku angielskim, dzięki czemu możemy wymieniać swoje doświadczenia z zakresu posiadanej broni, amunicji czy też balistyki

plutonowy Jarosław Kolasa.

Ponadto podczas strzelania, strzelcy wyborowi obu krajów wykonywali strzelanie z wykorzystaniem specjalnej tarczy, gdzie znajduje się siedem wyciętych w różnych kształtach otworów, poprzez które strzelali do celu znajdującego się na dystansie kilkuset metrów. Jest to bardzo trudne ćwiczenie, gdyż wymaga od strzelca i jego pomocnika zgrania się. W tym przypadku każdy czynnik, a nawet oddech jest ważny – opowiadał plutonowy Jarosław Kolasa.

Czytaj także: 17 Brygada Zmechanizowana trzonem misji w Bośni i Hercegowinie

Manewry German Detachment-16 składają się z trzech etapów, gdzie żołnierze z Niemiec szkolą się wspólnie z żołnierzami z Czarnej Dywizji. Dwa pierwsze etapy, zostały już zrealizowane, było to wspólne polsko – niemieckie szkolenie z żołnierzami z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa w październiku br. oraz czołgistami z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania w listopadzie br. W ostatnim etapie, który jest realizowany, na terenie obiektów poligonowych Żagań – Świętoszów od 28 listopada do 16 grudnia, biorą udział kawalerzyści z 17WBZ.

Reklama

Komentarze (1)

 1. AWU

  Czy Niemcy używają .300 Winchester czy .338 Lapua? Lunety Zeissa nie AWM?

  1. Brokuły

   300 Winchester Magnum

Reklama