Reklama

Siły zbrojne

Polsko-chorwackie rozmowy "lądowe"

 • Fot. J.Sabak, Defence24.pl
  Fot. J.Sabak, Defence24.pl

W 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej gościł Dowódca Wojsk Lądowych Chorwacji gen. broni Mate Ostović wraz z delegacją.

Celem wizyty było zapoznanie się z przyszłym miejscem stacjonowania baterii artylerii Sił Zbrojnych Chorwacji w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wizyta delegacji z Chorwacji rozpoczęła się od przedstawienia zadań, struktury i specyfiki 15GBZ przez Dowódcę 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen bryg. Jarosława Gromadzińskiego Dowódcy Wojsk Lądowych Chorwacji oraz Inspektorowi Wojsk Lądowych DG RSZ gen. bryg. Wojciech Grabowskiemu, który nadzorował tą wizytę.

Jak poinformowała kpt. Martyna Kupis, druga część wizyty miała miejsce w miejscu stałej dyslokacji Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim, gdzie ppłk Steven Gventer przedstawił chorwackiej delegacji strukturę i zadania polskiej Grupy Bojowej i oprowadził gości po obiekcie Ośrodka Szkolenia w Bemowie Piskim.

Dowódca 15GBZ na pamiątkę spotkania przekazał na ręce gen. broni Mate Ostović statuetkę patrona Brygady Zawiszy Czarnego.

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. PRS

  Ciekawe co to za ,,artyleria"? Jaki kaliber, jaka ilość, etc.

 2. Lord Godar

  Ciężko będzie ten cały melanż jednostek z tylu państw ogarnąć . Ma to może znaczenie "solidaryzacji" w ramach paktu "NATO" , ale bez wypracowanych skutecznych formuł współpracy i wydajnego ale bardziej skomplikowanego systemu logistycznego i łączności oraz dowodzenia czy standaryzacji sprzetu i uzbrojenia , to tylko komplikuje działania bojowe.

  1. Geoffrey

   Dobrze, ze takie kontakty i formuły wypracowuje się teraz, a nie dopiero wtedy, gdy trzeba będzie na serio prowadzić działania bojowe.

 3. Jam

  Przy Wiertniczej w Warszawie ma ten sam sprzęt do podziwiania. Po co to na Mazury jechać

 4. bobik

  No to piękne rzeczy tam obejrzał. sprzęt z lat 60-70. Nic tylko się chwalić.

  1. kriss

   27 lat zaniedbań w modernizacji armii nie da się nadrobić w dwa lata :) Ale wszystko zmierza w dobrą stronę :)

Reklama