Polskie "systemy systemów" dla wozów bojowych [SKANER Defence24]

11 września 2019, 14:28

Od wielu już lat pokazujemy różnego rodzaju systemy wspomagające, poprawiające parametry celowania i obserwacji przede wszystkim dla załóg czołgów, dla załóg wozów bojowych. Jesteśmy niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o rynek polski, o producentów polskich — powiedział w wywiadzie SKANDER Defence24 prezes zarządu i dyrektor generalny PCO S.A. Paweł Glica. Prezes przedstawił szeroką gamę produktów optoelektronicznych opracowanych i produkowanych przez PCO na rzecz SZ RP, służb mundurowych i odbiorców eksportowych.

W czasie wywiadu dla Defence24 dyrektor generalny PCO S.A. wspomniał o kamerze termowizyjnej KLW-1 Asteria, która została zaprojektowana i jest produkowana przez PCO S.A. i stanowi lub będzie stanowić wyposażenie praktycznie wszystkich czołgów podstawowych używanych przez SZ RP, a w tym zmodyfikowanych T-72M/M1, PT-91 Twardy czy Leopard 2PL.

Planujemy rozwinąć kolejną grupę przyrządów, głowic do układów peryskopowych, przede wszystkim do wykorzystania w czołgach, również z myślą o projekcie nowego polskiego czołgu.

Paweł Glica, Prezes Zarządu PCO S.A.

Prezes Glica wspominał także o nowych program rozwojowych prowadzonych przez PCO S.A., takich jak nowe systemy optoelektroniczne dla planowanego, nowego czołgu podstawowego dla SZ RP, wspominając przy tym o opracowanym przez jego zakład System Obserwacji Dookólnej SOD-1 ATENA, bazujący przede wszystkim na kamerach.

Staramy się natomiast zbudować systemy, które będą integrowały nie tylko kamery, ale również innego rodzaju czujniki, jak np. radary, czujniki laserowe, detektory skażeń. Chcemy zbudować systemy pozwalające załodze uzyskać kompletny obraz tego co dzieje się na zewnątrz pojazdu.

Paweł Glica, Prezes PCO S.A.

Prezes PCO omówił także zakres współpracy z innymi podmiotami polskiego przemysłu zbrojeniowego w zakresie systemów uzbrojenia dla gestora krajowego, jak i na eksport. Mówił między innymi o współpracy z indonezyjskim PT Pindad, w ramach której na dla indonezyjskich transporterów opancerzonych dostarczane są systemy samoosłony pojazdów Obra. Spółka eksportuje też, m.in. do państw europejskich, lotnicze gogle noktowizyjne. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
dim
czwartek, 12 września 2019, 18:23

"Jesteśmy niekwestionowanym liderem rynku KRAJOWEGO, mamy zbyt, jesteśmy samozadowoleni. Ale śledzimy co nowego pojawia się na świecie..." - to skrót tej wypowiedzi pana prezesa. Tyle, że agresora [...]obchodzi to czy PCO czy też ktoś inny jest polskim liderem krajowym. Agresora obchodzi, czy może tamten kraj Polska ma sprzęt o klasę lepszy od rosyjskiego ? Czy co najwyżej na podobnym poziomie. I na ile czytam parametry - na podobnym poziomie. Czyli wystarczy, że będzie ich 3-5 razy więcej i są wygrani. Tak to się kraju nie obroni. Trzeba samemu tworzyć rzeczy nowatorskie, przed wszystkimi innymi, w klasie sprzętu. Na przykład aby jeden wóz bojowy, mógł tylko wybrać na ekranie cele, następnie "wystrzel i zapomnij" w jednym momencie (czy w odstępach sekundowych) odpalić pociski do np. 5 wozów nieprzyjaciela. I wtedy obronimy się. Czy to są technologie nieistniejące ? Nieprawda, one już istnieją, tyle że np. w radiolokacji przestrzeni powietrznej. Tymczasem komputery dawno potaniały...

gnago
piątek, 4 października 2019, 00:15

Nawet jak mają to nie powinni się chwalić . Stąd te enigmatycznie porównywalne. Wążne aby były w szerokim użyciu i aby wiekszośc wojskowych potrafiła je obsługiwać

Tweets Defence24