Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 wylądowały na Litwie. Air Policing z rakietami średniego zasięgu

 • Polski F-16 jeszcze na Litwie. Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.
  Polski F-16 jeszcze na Litwie. Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.
 • RC-135U, jeden z dwóch eksploatowanych samolotów tego typu spotkał się z rosyjskim Su-27 nad Morzem Ochockim - fot. USAF
  RC-135U, jeden z dwóch eksploatowanych samolotów tego typu spotkał się z rosyjskim Su-27 nad Morzem Ochockim - fot. USAF

Polskie myśliwce F-16, wyznaczone do pełnienia misji nadzoru przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi wylądowały w Szawlach na Litwie. Prawdopodobnie będą pełnić służbę uzbrojone zarówno w rakiety krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, jak i średniego AIM-120 AMRAAM.

W misji Baltic Air Policing wezmą udział cztery polskie F-16, wspierane przez ponad 100 osób personelu wojskowego. Przypuszczalnie będą uzbrojone zarówno w rakiety krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, jak i średniego AMRAAM.

F-16 Litwa
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.

Wydzielane wcześniej do Baltic Air Policing MiGi-29 dysponowały na ogół wyłącznie pociskami naprowadzanymi termicznie, krótkiego zasięgu, typu R-60M czy R-73. Również Niemcy zdecydowali się w 2015 roku temu na „dozbrojenie” myśliwców chroniących niebo nad Bałtykiem. Od tego czasu Eurofightery uczestniczące w misji obok rakiet IRIS-T mają też na wyposażeniu pociski AMRAAM, choć wcześniej stosowano tylko rakiety krótkiego zasięgu.

F-16 Litwa
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.

Po raz pierwszy „Jastrzębie” wezmą udział w misji operacyjnej, prowadzonej w ramach NATO poza granicami kraju. Wcześniej brały udział w dyżurach bojowych w systemie obrony powietrznej Paktu Północnoatlantyckiego, ale tylko w celu ochrony przestrzeni powietrznej Polski.

Od 2016 roku samoloty tego uczestniczą też w operacji Inherent Resolve skierowanej przeciwko Daesh, która jest realizowana z udziałem wielu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale nie jest misją NATO. Polskie F-16 bazują w Kuwejcie, wykonują działania rozpoznawcze nad Irakiem.

F-16 Litwa
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.

Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 7 jest ppłk pil. Piotr Ostrouch. Polacy zastępują w Szawlach holenderskie myśliwce F-16. Będą wspierani przez Hiszpanów, na myśliwcach F-18 Hornet. W ramach kończącej się zmiany Air Policingu w estońskim Ämari obecne są jednostki niemieckiej Luftwaffe, na maszynach Eurofighter Typhoon.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Harier

  Zawsze mnie zastanawiało dlaczego dziennikarze tak lekką ręką wykładają informacje na tematy istotne dla naszego wojska i bezpieczeństwa. Takie informacje czytają nie tylko Polacy. Mimo, że nie są tajne to dostęp do nich nie powinien leżeć na tablecie przy butelce stolichnaya. Czysta niedojrzałość.

 2. w3-pl

  czyli sojusznicy od "obrony" USS Cook i naszego heli mieli tylko rakiety naprowadzanne w podczerwieni? to dlatego kozaczyli tak su-kami24? w lotach nad falami "ich" Baltiki

  1. Davien

   Niszczyciel typu Burke jest w stanie spokojnie sie obronic przed kilkoma samolotami i dysponuje większą zdolnościa OPL niz wszystkie mysliwce z Air Policing naraz.

 3. Adam

  Polska powinna się wycofać z misji na Litwie z uwagi na deptanie przez Litwę praw polskiej mniejszości oraz nie przestrzeganie umów dwustronnych.

  1. Ulther

   Absolutnie Polska nie powinna wycofywac kontyngentu i nie powinna rozpalac jakichs nacjonalistycznych konfliktow o kwestie pisowni nazwisk. Polska musi sie kierowac swoja racja stanu i umacniac pozycje a nie realiziwac polityke z pkt widzenia mniejszosci polskiej na Litwie, zreszta prorosyjskiej.

  2. edi

   Polska mniejszość na Litwie to wyznawcy Putina wroga POLSKI a więc kim oni są. Widać w Polsce też działa ruska agentura która nie rozumie POLSKIEJ RACJI STANU a ta jest wspieranie Bałtów.

  3. Wwo

   Takie jest oficjalne stanowisko Moskwy. Polska natomiast uważa że wywiązywanie się ze zobowiązań sojuszniczych jest dla nas korzystne politycznie jak i zwieksza wyszkolenie naszych pilotów i możliwości współpracy z sojusznikami.

 4. Orm Bywaly

  Ciekawe jak wypadnie wyszkolenie i wartosc bojowa pilotow naszych F-16 w porownaniu do sojuszniczych amerykanskich F-16

 5. Marek1

  Fajnie i bojowo wyglądają polskie EFY ubrane w konforemne zbiorniki. Rosyjskie lotnictwo lata często blisko granicy(ma prawo), więc bezustannie startują tzw. pary przechwytujące i odprowadzają rosyjskie samoloty. Głupota takich działań i wynikające z nich ogromne koszty są ewidentne, ale media tego NIE zauważają.

  1. Wiesiek

   Żaden F-16 przedstawiony na zdjęciach nie posiada konforemnych zbiorników

  2. edi

   Akurat nas stać na te koszta Rosji już nie koniecznie patrz 27 000 000 głodujących Rosjan i żywność droższa niż w Polsce. Przykładowo 1 kg schabu u nas kosztuje kilkanaście zł a w Rosji w zależności od regionu 40-70 zł niezłe jaja nie.

 6. gts

  Pytam sie kto za to placi. I czy prawda jest ze laskawi Litwini nie zamierzaja zaplacic nawet za toytoya dla naszej zalogi, a wszystkimi kosztami obciazaja nas? Druga sprawa. Nasze Jastrzebie ciagle gdzies lataja, przedtancie panowie pitolic o tym ze nie potrzebujemy na juz kolejnych 48 samolotow. Zastapienie Su jest na wczoraj, Migow juz niedlugo. Do tego mamy sie rozwijac a nie zwijac. O ile 3 eskadrami zastapimy Migi i Suki to rozwoj trzeba ulokowac w samolotach nastepnej generacji. Apeluje, wygospodarujmy srodki na kolejne 48 F-16, zamowmy F-35 i odbierajmy je od 2025r. Jesli bedziemy czekac na kolejne konstrukcje, a one sie nie pojawia do 2020r., okaze sie ze F-35 kupimy w 2030r. najwczesniej. Nawet jesli sie pojawia, to tez nie beda dostepne przed 2030. Nie mamy innych opcji.

  1. mi6

   Francuzi w 1939 też nie chcieli pomóc Polsce, raczej się to dla nich dobrze nie skończyło. Thx i gts kariery w polityce zagranicznej to wy nie zrobicie...

  2. edi

   A kto zapłaci za brygadę amerykańska w POLSCE ?

 7. cienki

  te cienkie po bokach to zgaduję AIM i AMRAAM. A te 2 grube balony to co?

  1. Wiesiek

   dodatkowe zbiorniki paliwa

  2. awiator

   bomby atomowe B-61

 8. Enrice

  Litwa ma tak słabe lotnictwo?

  1. cc

   Litwa w ogóle nie ma lotnictwa.

  2. Jan88

   Litwa w ogóle nie ma sił powietrznych

 9. QDark

  Piękne szkoda, że tak mało ich mamy.

  1. Zbulwersowany podatnik

   Spokojnie, w planach jest już pozyskanie 50-100 kolejnych F-16.

 10. jan-bach

  Ciekawe czy ciężarówkami lub koleją przewieźli im zapas pocisków . Maja bronić nieba Litwy ? Jeszcze zostaje transport lotniczy .

  1. Kola

   Zapas? To aż tyle tam strzelają?

 11. Thx

  Czy Litwa, Łotwa i Estonia nie mogą złożyć się na jedna eskadre samolotów bojowych??? Po co nam tacy sojusznicy???

  1. Maxim

   I tak samo mogą powiedzieć Brytyjczycy Amerykanie Kanadyjczycy o nas

  2. mythal

   dodatkowo to my płacimy za pobyt i obsługę naszego kontyngentu ...

  3. Dropik

   Co Polacy nie mają nawet jednej atomówki. Po co Amerykanom tacy sojusznicy

 12. Kowal

  Po co im zbiorniki na tak krotki lot? No i gdzie sa zbiorniki konforemne?

  1. Dropik

   Na zadania przechwytywania lepsze są zwykle zbiorniki bo można je odrzucić i samolot jest wyraźnie lżejszy

 13. Sławek

  Śledząc historię misji to ani razu nie uczestniczyli w niej Grecy a mają 250 samolotów bojowych. O co tu chodzi?

  1. czyt.

   Grecy od 7 lat razem z Włochami są odpowiedzialni za NATO Air Policing nad Albanią, na stałe. Ani my ani kraje nadbałtyckie nie jesteśmy pępkiem świata.

 14. Tomek

  F-16 czy MiG-29 - który jest bardziej zwrotny ? i ma mniejszy promień skrętu ? który jest bardziej zwinny w locie ? pytanie do znawców tego forum. Z tego co wiem, to Mig-29 bije na głowę F-16 pod względem przyspieszenia, szybkości i pułapu ( loty stratosferyczne ) F-16 tak wysoko nie poleci, więc pewnie w bezpośrednim pojedynku przegrał by niestety, pomimo że ma niby trochę lepszy radar. Polska popełniła błąd kupując jednosilnikowe F-16 zamiast lepiej dokupić więcej Mig-29, który posiadając dwa silniki i niewielkie rozmiary, wygrał by pewnie pojedynek z każdym mysliwcem generacji 4/4+ np eurofighter- Rafal-F18 a kto wie, może miał by szansę pokonać również F-35 czy nawet samego F-22 Raptor, biorąc pod uwagę, że owy Mig-29 jest pewnie trochę bardziej zwrotny od raptora i wyżej lata, więc F-22 też mógł by mieć problem.

  1. Defujo

   Człowieku to nie jest II wojna światowa Mig 29 to przestarzały sprzęt F16 bije go na łeb i szyję. Tym bardziej nasze F16 C/D. Co Ty myślisz ze oni z działek będą do siebie strzelać. Zobacz konfliktu w ostatnich 25 lat i powiedz mi co takiego zestrzelił Mig 29 z zachodniego sprzętu ? Jak nie masz wiedzy na temat lotnictwa to nie pisz takich głupot bo jak czytam o tym ze Mig 29 jest lepszy od F16 baa nawet od F22 i F35 to brak słów na taką głupotę.

  2. Rabek

   Pewnie jeszcze Polska powinna kupić od Rosji za podwójną cenę (vide przykład gazu CNG) takie ustrojstwo jak: S-300, jakiś lotniskowiec,krążownik rakietowy,T-72M3B,Ka-52,Tu-95,Grady,Toczki,Iskandery i krążownik Aurora a na koniec zapisać się do Wspólnoty Niepodległych Państw wypisując się z NATO i UE.

  3. kij

   Mamy 21 wiek, walki manewrowe minęły i nie wrócą. Teraz walczysz na dystansach kilkunastu/kilkudziesięciu kilometrów.

 15. Moldke

  Polska powinna ogłośić że w związku z łamaniem praw uni europejskiej i łamaniem Praw mniejszości polskiej na litwie Oraz łamaniem konstytucjo Litwy wycofujemy się z tej misji .

  1. bok

   Poczytaj trochę o polskiej mniejszości na Litwie, to się zdziwisz.

 16. Pilot

  Trochę poćwiczą.

 17. BieS

  Nasze "Ślicznotki"!

 18. Marfew

  Hiszpańskie Hornety mają oznaczenie EF-18.

 19. sojer

  Samoloty CF-18 Hornet wykorzystuje Kanada... to są EF-18...

Reklama