Reklama

Siły zbrojne

Polski żaglowiec dla algierskiej floty. Próby morskie

Na wodach Zatoce Gdańskiej rozpoczęły się próby morskie zbudowanego przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, żaglowego okrętu szkolnego El-Mellah (938) przeznaczonego dla Marynarki Wojennej Algierii. 

Zwodowana 7 listopada 2015 r. jednostka służyć będzie kadetom Akademii Marynarki Wojennej w Tamenfoust do doskonalenia rzemiosła morskiego i szkolenia w zakresie nawigacji. Dodatkowo, jak większość żaglowych statków szklonych będzie pełnić funkcje reprezentacyjne oraz uczestniczyć w zawodach i regatach międzynarodowych.

Algierski okręt w Gdańsku
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Podstawowe dane techniczne żaglowca El-Mellah: wymiary 110x14,5x8,6 m, typ ożaglowania – rejowe (trzymasztowa fregata), powierzchnia ożaglowania - 3000 m², prędkość pod żaglami - 17 węzłów (przy wietrze 6°B), załoga 222 ludzi (w tym 120 kadetów).

Projektantem okrętu jest inżynier Zygmunt Choreń, kierujący biurem konstrukcyjnym Choren Design & Consulting. Kontrakt poza budową jednostki obejmuje również szkolenie członków algierskiej załogi, które realizowane jest m.in. na pokładzie żaglowca szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni - Dar Młodzieży

Reklama

Komentarze (8)

 1. hermanaryk

  Ładny. Panu Choreniowi znowu wyszło, chociaż po paskudnym żaglowcu dla wietnamskiej MW bałem się, że już go ta robota nie bawi. Ale nadbudówki należałoby przeprojekować - wyglądają jak z lat 60.

  1. iks

   Gratulując życzę co najmniej stu lat w dobrym zdrowiu szanownemu Konstruktorowi, mam nadzieję, że nieprędko przejdzie na emeryturę : ) oraz wychowa(ł?) duże grono następców : ) Dobrze przeczytać coś tak pozytywnego o polskim przemyśle i zdolnościach polskich budowniczych i konstruktorów.

 2. Wojt

  Nie podobają mi się ostatnie choreniowe eksperymenta.

  1. woda z zęzy

   Nie wiemy, jakie były założenia postawione konstruktorowi... może ktoś przybliży? Niemniej, gratuluję wykonawcom.

 3. HAHA

  I kto mówił, że nie da się w Polsce budować fregat? Zmiana rządu i już widoczne sukcesy!

 4. CB

  Byłem na wodowaniu kadłuba w listopadzie 2015. Ostatnio, to strasznie klockowate te konstrukcje Panu Choreniowi wychodzą. Trochę brakuje takiej lekkości jak kiedyś.

 5. 4morze

  Remontowa. Prywatna stocznia nie ta Radomska.

 6. Wacek

  A jakie ma uzbrojenie?

  1. Gliwiczanin

   To okręt szkolny bez uzbrojenia dla przyszłych marynarzy tak jak nasz ORP Iskra.

  2. samsam

   zapewne takie samo jak dar młodzieży :-)

  3. l

   lasery

 7. PRS

  Bardzo duża liczba członków załogi stałej w stosunku do ,,kadetów". Ciekawie jak wygląda planowana ,,autonomiczność"...

 8. Naiwny

  Poproszę więcej zdjęć i trochę więcej danych technicznych.Pogratulować:) Wygląda na piękny okręt - ciekawe ile kosztował.

Reklama