Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polski wóz strażacki dla Korei Południowej

Koreańska straż pożarna otrzymała wóz strażacki, dostosowany do wykonywania trudnych misji ratowniczo-pożarniczych. Samochód wyprodukowała firma WISS – Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej.

Samochód ratowniczo-gaśniczy z Bielska-Białej posłuży do zabezpieczania m.in. zakładów chemicznych w Seulu, ale ze względu na bliskość portu lotniczego Seoul Incheon Airport (ICN) oraz specjalistyczne wyposażenie tej jednostki może również zostać użyty do akcji na terenie lotniska. 

Pojazd ten zabudowany jest na podwoziu Mercedesa Arocs 3358 z napędem 6x4 i wyposażony w zintegrowane z zabudową zbiorniki na wodę oraz pianę. Zbiornik wody może pomieścić 9000 l, natomiast zbiornik piany 1200 l. Ponadto na wyposażeniu znajdują się dwa działka do podawania środków gaśniczych. Działko dachowe o wydajności 6000/3000l/min, natomiast działko zderzakowe o wydajności na poziomie 1200 l/min.

Na wyposażeniu znalazła się również Autopompa Ruberg E100 10000l/min, system podawania środka gaśniczego w czasie jazdy Pump and Roll, system dozowania piany Run the Pump Ruberg Dual RFS, system skompresowanej piany Ruberg CAFS 50, system proszkowy Gloria 250kg oraz system zraszaczy pod podwoziem.

Samochód został dostosowany do indywidualnych wymagań koreańskiej straży pożarnej i przygotowany zgodnie ze specyfikacją otrzymaną od Klienta. Firma WISS dostarcza swoje pojazdy do kilkudziesięciu krajów na całym świecie, m.in. do Estonii, Bułgarii, Rumunii, Czech, Niemiec i na Słowację.

Reklama

Komentarze (3)

 1. znaczy się

  Samochód wyprodukowała firma WISS -nie wiedziałem,że Mercedes Arocs jest polski.Tak jak nie wiedziałem,że PZL Mielec czy PZL Świdnik też jest polski

  1. Fibi

   WISS jest polski. Marcedes Acros był polski a teraz jest koreański, bo go Koreańczycy kupili.

  2. Boczek

   Czy cały samochód wyprodukował Mercedes? Dlaczego nie zrobili tego sami, skoro wartość zabudowy przekracza wielokrotnie wartość podwozia? Może chodzi o odpowiednie kompetencje, których Mercedes nie podsiada? Czy Mercedes wyprodukował dla tego podwozia: - opony - hamulce - felgi - przekładnie - ABS i z nią związaną resztę - układ wtryskowy dla silnika - turboładowarkę - tłoki i tuleje cylindrowe (prawdopodobnie z Polski) - katalizatory i system AdBlue - oświetlenie i elektrykę ...dalej czy wystarczy?

  3. Arek102

   Kolego jak firma dzisiaj produkuje wszysto od początku do końca: Mercedes, VV, Fiat, BMW? Odpowiedź Nie ma takiej firmy na świecie. ps Ile części w twoim komputerze jest wyprodukowane przez producenta, którego marka widnieje na obudowie: 100%, 80%, 50%, 10/%, a może mniej niż 10%? Odpowiedź nawet ostatnia nie jest prawidłową. Bo to dużo mniej niż 10%. Komputery te tzw. firmowe to i tak są składaki. Nawet projektują je wyspecjalizowane firmy. Kto inny elektronikę, kto inny obudowę, kto inny karton w jakim go przywiozłeś do domu. :-)... Nawet logo firmowe twojego komputera zostało zaprojektowane i wykonane przez wyspecjalizowaną firmę.

 2. arona

  Już kiedyś, przy innej okazji, pisałem że dobrze by było aby firma WISS bardziej zadbała o swój wizerunek marketingowy i rozpoznawalność. Co z tego, że my wiemy, iż cała zabudowa specjalna powstałą w Polsce skoro na grillu wisi wielki znaczek mercedesa. Z jakim krajem skojarzy się więc ten pojazd przeciętnemu przechodniowi ? Obawiam się, że nawet przez moment nie pomyśli o Polsce.

  1. Tomo

   No świetnie, ale marzenia żeby WISS był marką bardziej rozpoznawalną niż Mercedes nie są realne.Budowa samochodów "specjalnych" to działalność niszowa.

 3. klio

  ladnie

Reklama