Reklama

Polityka obronna

Polski śmigłowiec wspiera ochronę granicy Węgier. „Ponad 300 tys. imigrantów”

 • Fot. By Trebik 1407 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid47405605
  Fot. By Trebik 1407 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid47405605

Straż Graniczna wydzieliła do wsparcia ochrony granicy Węgier śmigłowiec PZL Kania. Budapeszt zmaga się obecnie z napływem imigrantów z rejonu Bliskiego Wschodu. W tym roku granicę Węgier przekroczyło nielegalnie ponad 300 tys. osób.

Jak poinformowała Defence24.pl ppor. SG Joanna Rokicka, misja śmigłowca PZL Kania rozpoczęła się w dniu 4 października i zgodnie z planami ma potrwać do 9 listopada. W działaniach bierze udział dziewięciu funkcjonariuszy, w tym ośmiu członków załogi (wymiennie) i jeden oficer łącznikowy.

Misja polskiej Straży Granicznej jest koordynowana przez agencję ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej Frontex. Zakres działań ma obejmować m.in. wsparcie w zakresie nadzorze i patrolowania granic.

Ppor. SG Joanna Rokicka zaznaczyła w oświadczeniu przesłanym Defence24.pl, że śmigłowiec PZL Kania stacjonuje na co dzień w Bieszczadzkim Oddziale SG i podlega Zarządowi Granicznemu KG SG. Wiropłaty wchodzą w skład technicznego wsparcia ochrony granicy państwowej i są przydzielane do konkretnych zadań w zależności od potrzeb.

Węgry zmagają się z falą imigrantów z Iraku, Syrii czy Afganistanu, dążących do dotarcia do zamożnych krajów zachodniej Europy (głównie Niemiec). Po zbudowaniu ogrodzenia na granicy z Serbią imigranci kierują się do Chorwacji, skąd są przesyłani przez chorwackie władze na Węgry. Łącznie granicę Węgier przekroczyło nielegalnie w tym roku 312 000 osób, w tym tylko w niedzielę więcej niż 5 900 osób. W sobotę granicę przekroczyło ponad 6 tys. osób.

Reklama

Komentarze (8)

 1. suworow

  czemu SW-4 nie mogly byc przystosowane dla SG i Policji ? mniejsze i tansze w uzyciu, a jest ich kilkadziesiat

  1. Ymir

   A dasz kasę na zakup i przystosowanie do takiej roli? Jak tak to zrobią ci to choćby na jutro.

  2. watwatwat

   Bo ma 1 silnik i nie moze latac sobie nad miastami. Takie sa przepisy.

  3. Andrzej

   Dlaczego ? Fatalny serwis ze strony AW/Świdnik , ceny z sufitu ( naprawa przekładni do sokoła - 8 milionów ) , awarie , krótkie resursy . Jednym zdaniem mają w głębokim poważaniu odbiorców .

 2. ja

  Węgrzy najbardziej cenią sobie pomoc Słowaków i Czechów to co robi Polska nie jest dla nich wartościowe ani potrzebne przyjmują to aby nie zadrażniać stosunków z kimś kto może (ale nie musi) kiedyś być użyteczny)

 3. Wizjoner

  Puszczyk z dwoma silnikami ? Dlaczego nie? Zamiast Krakali kooperacja i Mi17 w pełni wyposażony przez nasze firmy. Trzeba faktycznie wysłać nowych ludzi na granice zaprzyjaźnionych państw naszej części Europy. Być może one nawet coś zapłacą.To mogłaby być promocja naszego sprzętu, wyposażenia i woli wspólnego działania rodzącego się nowego związku państw Eurośrodka. Szanse na rozwój inicjatyw zjednoczeniowych są. technologie dostępne i mocarstwo o potencjale 150 mln ludzi z bronią jądrową mogłoby powstać.Jest potencjał,trzeba przywódców. Dla bezpieczeństwa i pokoju wspólnota niewyzyskujących się państw niekolonialnych. Na koniec, granice zewn. winny strzec drony i pola minowe.

 4. A_S

  Proponuje motolotnie wyposażone w odrobinę sprzętu. Prawdopodobieństwo strącenia takie samo, możliwość obserwacji niewiele mniejsza, koszty żadne. Nie dajmy odczuć nacierającym, że udało nam się w bólach finansowych uzbierać na przelot kilkukrotny wzdłuż granicy UE za dopłatą całej Europy starym traktorem. Putin wiedział, że UE jest jak rozhisteryzowane stado drobiu i dlatego robi co chce, a teraz mieliby się o tym przekonać następni ?

 5. AM

  GDZIE BYŁ FRONTEX GDY TO WSZYSTKO SIĘ ZACZYNAŁO PÓŁ ROKU TEMU?????!!!

 6. m

  Frontex koordynuje udział jednego śmigłowca w .... dość ! UE w obecnej postaci to naprawdę parodia ....

  1. Tom K

   To glosuj za wyjsciem z UE

 7. Bilko

  Szacunek dla takiej akcji, szkoda tylko , że sprzęt już mocno wiekowy. Przydałoby się odświeżyć flotę śmigłowców naszej straży. Jest paru ciekawych kandydatów

 8. sebo

  polska powinna wysyłać więcej wojska do pomocy w opanowywaniu imigrantów. Widzę dwie korzyści 1. Imigranci nie będą zagrażali Polsce, nie mówię tylko o zatrzymaniu imigrantów na terenie innych państw ale też o bezpieczeństwo przygranicznych polskich miast 2. jeśli nadal będziemy przyjmowali imigrantów nasze jednostki będą miały doświadczenie w postępowaniu z nimi

  1. ..............

   tak wyślijmy wojsko na Węgry

  2. Sky

   Pełna zgoda. Jeśli mogę coś dodać: 3. zyskamy na arenie międzynarodowej jako państwo aktywnie działające w tym kryzysie. 4. zyskamy też wśród Węgrów jako ci którzy wyciągnęli do nich rękę w potrzebie (nawet jeśli obecny rząd ssie z cycka Putina - to i tak takie przysługi mogą się nam zwrócić długoterminowo).

  3. Ymir

   "więcej" czyli już jakieś wojsko poszło że trzeba więcej wysyłać?

Reklama