Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Polska zatrzymała na wniosek Rosji ukraińskiego aktywistę

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Polska straż graniczna zatrzymała, na wniosek Rosji, Ihora Mazura, weterana wojny w Donbasie i współpracownika sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy.

Ihor Mazur, weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, aktywista obywatelski i współpracownik sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy, został zatrzymany na przejściu granicznym w Dorohusku.

Do zatrzymania doszło w odpowiedzi na wniosek Rosji, która rozesłała za Mazurem list gończy w Interpolu.

Polska zgodnie z obowiązującymi przepisami po informacji z Interpolu była zobowiązana do zatrzymania obywatela Ukrainy. O losie Ukraińca zdecyduje sąd w Chełmie, który 12 listopada ma rozpatrzyć wniosek o wydanie Mazura Rosji.

"Rosja często w ten sposób używa rejestru Interpolu jako narzędzia do realizowania swoich celów politycznych" - oświadczyła po zatrzymaniu Mazura wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

"Apeluję o spokój i rozwagę. Zatrzymanie na polskiej granicy Ihora Mazura jest wyłącznie technicznym wypełnieniem przez Rzeczpospolitą międzynarodowych umów i zobowiązań. Odważny aktywista obywatelski i weteran wojny w Donbasie, Gruzji i Czeczenii padł ofiarą działań sąsiadów ze Wschodu" - napisała w sieciach społecznościowych wicemarszałek Gosiewska.

W sobotę wieczorem polskie MSZ odniosło się do sprawy. Przedstawicielka resortu Ewa Suwara powiedziała, że Polska – zgodnie z obowiązującymi przepisami – po informacji Interpolu była zobowiązana do zatrzymania obywatela Ukrainy. Zaznaczyła, że nota została wstawiona na wniosek Rosji. – Wnioskodawcą nie jest Polska, a Rosja. W sprawie zatrzymanego zdecyduje niezawisły sąd na podstawie przepisów prawa i po dokładnym przeanalizowaniu sprawy. Konsul Ukrainy w Polsce ma zapewniony kontakt z zatrzymanym, któremu przysługuje prawo do obrony. Polska pozostaje w tej sprawie w kontakcie ze stroną ukraińską – dodała.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. urbac

    Ihor Mazur wiceszef UNA-UNSO. Ścigany za zbrodnie wojenne w Czeczenii. Członkowie UNA- UNSO publicznie dewastowali flagę Polski.

  2. a pozatym

    Aktywista był wyjatkiwo aktywny w Czeczenii i Gruzji.

Reklama