Reklama

Geopolityka

Polska w RB ONZ. "Bilet do uczestnictwa w światowej polityce"

fot. wikimedia/CC BY-SA 3.0
fot. wikimedia/CC BY-SA 3.0

W dniu 1 stycznia Polska rozpoczęła dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak powiedział Witold Waszczykowski, priorytetem Polski będzie wzmacnianie prawa międzynarodowego i prewencja. 

"Miejsce w Radzie to bilet do uczestnictwa w światowej polityce" - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski i podkreślał: "naszymi priorytetami będą: wzmacnianie prawa międzynarodowego i prewencja, a naszym znakiem firmowym - łączenie kwestii bezpieczeństwa z rozwojem".

Obok Polski do składu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa dołączyły Gwinea Równikowa, Kuwejt, Holandia, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej. Obecnie miesięczne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa sprawuje Kazachstan. Polska obejmie przewodnictwo w maju tego roku oraz w drugiej połowie 2019 r.  

W składzie Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym roku oprócz państw, które dołączyły do niej razem z Polską, znajduje się pięciu stałych członków (Chiny, Francji, Rosji, USA i Wielka Brytania), a także członkowie niestali: Holandia, Szwecja, Etiopia, Boliwia oraz Kazachstan. Co roku dochodzi do wymiany pięciu państw wybranych przez głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym liczącym 193 państwa. 

Czytaj także: Kryzys koreański uderzy w 2018 roku. Ekspert: Możliwe zwiększenie presji militarnej Rosji na Ukrainę

Polska zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa kilkakrotnie, a ostatni raz w latach 1996–1997. Do zadań tego ciała należy podejmowanie decyzji dotyczących pokoju i bezpieczeństwa na świecie. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama