Reklama

Siły zbrojne

Polska brygada wcieliła 700 rezerwistów

Fot. por. Paulina Popiel
Fot. por. Paulina Popiel

W koszarach 2 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło się niedawno jedno z największych wcieleń żołnierzy rezerwy, obejmujące 700 żołnierzy. 

2 Brygada rozpoczęła proces wcielenia żołnierzy rezerwy. Ponad 700 rezerwistów będzie powołanych na ćwiczenia wojskowe do 2 Brygady Zmechanizowanej. Dowódca brygady pułkownik dypl. Artur Pikoń osobiście przyglądał się całej procedurze i sprawdzał czy odbywa się ona zgodnie ze wszelkimi przepisami.

Jak informuje por. Paulina Popiel, proces wcielenia rozpoczyna się od sprawdzenia karty powołania oraz danych osobowych każdego żołnierza rezerwy. Rezerwiści muszą w kolejności przejść przez wszystkie stanowiska w Punkcie Kontrolno – Informacyjnym oraz Punkcie Przyjęcia i Wyposażenia, gdzie dostają umundurowanie oraz niezbędne wyposażenie.

Po przejściu przez proces wcielenia żołnierze kierowani są na swoje etatowe stanowiska. Tam odbędą szkolenie wstępne, na którym zostaną zapoznani z przepisami BHP, przeciwpożarowymi oraz zasadami żołnierskiego zachowania się. Ponadto prowadzone będą zajęcia z budowy oraz eksploatacji sprzętu i uzbrojenia wojskowego, musztry oraz zajęcia specjalistyczne. Następnie razem z macierzystymi pododdziałami przemieszczą się na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie brygada weźmie udział w ćwiczeniach Ryś - 17 oraz Dragon – 17.

Omawiane szkolenie rezerwistów pozwoli w szerokim zakresie sprawdzić zdolności mobilizacyjne tej brygady i zwiększyć jej stan osobowy na czas manewrów. Jest to jedno z największych tego rodzaju treningów po przywróceniu szkoleń rezerwistów w roku 2013 (ich zakres był od tego czasu stopniowo zwiększany). W latach 2009-2012, po zawieszeniu poboru, takie ćwiczenia nie były prowadzone.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Perry

  2015 - 5 dni z 13 powołanych pojechało 5 osób, 2016 - 5 dni z 54 powołanych zostało 31, 2017 - 5 dni z 134 powołanych zostało 97, Koledzy z tego roku dostali już kolejne na październik :) Tak był spokój od 2006...

 2. Polak

  Odkąd wyszedłem z woja w 2000r ani razu nie wezwali mnie na ćwiczenia :-) niech zyje MON

 3. Wojciech Słonina

  Witam jeśli w 1998 roku dostałem kat.D to jest szansa że zostanę powołany teraz. Nie ukrywam że chciałbym odbyć służbę

  1. kermit

   nie ustawa nie przewiduje ponownej kwalifikacji ani zmiany (znam osobę która zmieniła z D na A ale droga przez mękę i strasznie dużo załatwiania i kłody pod nogi)

 4. Funky Koval

  Co to jest 700 rezerwistów, jakaś sensacja? Za moich czasów to była normalka.

 5. Lewandos

  Mojego kolegę powołali, ale tego samego dnia zwolnili, bo nawet sportów mundurowych dla niego nie mieli...

 6. kokos

  Oby nic z BHP nie podpisywali bo jak coś się stanie to jakieś mierne odszkodowanie będzie. Jak szkolili obywateli zasadniczej służby wojskowej to trzeba było podpisać że odbyło się kurs ( na mega sztukę) BHP bo inaczej przepustki nie dali po przysiędze. Teraz rezerwiści idą na siłę to w sumie nic nie muszą i nikt ich nie zmusi.

 7. Glinnik

  W zwiazku z cwiczeniami Zapad 2017. Trzeba bedzie oglaszac alarm bojowy w jednostce czy pokazujemy, ze na nas nie robi wrazenia?

Reklama