Reklama

Siły zbrojne

Polscy żołnierze przeszkoleni do misji w Kuwejcie

Fot. st.sierż. Sylwester Kruszyński
Fot. st.sierż. Sylwester Kruszyński

W bazie lotnicze Al Jaber w Kuwejcie odbyło się szkolenie wstępne przeznaczone dla żołnierzy II zmiany PKW w operacji Inherent Resolve, czyli operacji przeciwko Daesh realizowanej na Bliskim Wschodzie. Żołnierze będą przebywać w terenie działań do czerwca 2017 roku.

Kapitan Mariusz Kuźniak poinformował, że 15 stycznia 2017 r. w bazie lotniczej Al Jaber w Kuwejcie odbyło się szkolenie wstępne żołnierzy rozpoczynających drugą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji Inherent Resolve.

Pierwsza rotacja żołnierzy II zmiany PKW odbyła się tuż przed nowym rokiem, kiedy to grupa 25 żołnierzy, głównie Narodowego Elementu Wsparcia, przybyła w rejon Zatoki Perskiej.

Po zrealizowaniu przemieszczenia w rejon prowadzenia misji, przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków na stanowiskach służbowych, każdy z nowoprzybyłych ma obowiązek przejść cykl szkoleń zapoznawczych, związanych ze specyfiką działania w tym rejonie świata. Szkolenie zmiany dotyczyło m.in. takich elementów jak zagadnienia BHP, ochrony informacji niejawnych, szkolenia FOD, szkolenia z Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych czy zasad użycia broni. Zajęcia prowadzone były przez kolegów z I zmiany, których osobiste doświadczenie zdobyte w ciągu pierwszych sześciu miesięcy misji stanowiło cenne źródło wiedzy dla ich następców.

Czyta także: Polscy żołnierze w Kosowie, Afganistanie, Iraku, Bośni... Prezydent przedłużył działanie kontyngentów

Zgodnie z postanowieniem prezydenta RP II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie przebywała w Kuwejcie do czerwca 2017 roku. Zasadniczą część kontyngentu rozpoznawczego tworzy komponent powietrzny realizujący zadania rozpoznawcze na potrzeby wsparcia Operacji Inherent Resolve. Główne siły kontyngentu rozpoznawczego to cztery samoloty wielozadaniowe F-16 realizujące zadania lotnicze w zakresie rozpoznania na potrzeby wsparcia operacji. Kontyngent rozpoznawczy liczy do 150 żołnierzy i pracowników wojska wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem. Obszar działania kontyngentu to Kuwejt (z elementami wsparcia w innych państwach regionu).

Operacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności nr 1267 z 15 października 1999 r., nr 2170 z 15 sierpnia 2014 r., nr 2178 z 24 września 2014 r., nr 2199 z 12 lutego 2015 r., nr 2249 z 20 listopada 2015 r. oraz nr 2253 z 17 grudnia 2015 r., Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (1)

  1. wor

    To w końcu nad jakim, terytorium oni latają? Nad Irakiem, Syrią czy Kuwejtem?...

Reklama