Reklama

Siły zbrojne

Polscy żołnierze lecą do Kuwejtu

  • Pożegnanie PKW OIR Kuwejt, mapa: Defence24.pl
    Pożegnanie PKW OIR Kuwejt, mapa: Defence24.pl

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyło się oficjalne pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR Kuwejt. W ciągu w najbliższych dni wylecą nad Zatokę Perską.

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, 4 stycznia odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy II zmiany PKW OIR Kuwejt. Wzięli w niej udział m.in. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski, Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu płk pil. Jacek Pszczoła, Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku płk pil. Rafał Zadencki, Starosta Łaski pani Teresa Wesołowska oraz rodziny żołnierzy.

W czasie uroczystego pożegnania płk pil. Rafał Zadencki powiedział: "Służba poza granicami Polski wymaga profesjonalizmu, psychicznej sprawności i hartu ducha. Życzę Wam żołnierze, abyśmy po wypełnionej misji mogli witać Was zdrowych na polskiej ziemi, z poczuciem dobrze wypełnionych zadań [...] Dziś wydaję Wam rozkaz szczęśliwego powrotu do domu".

Odczytano postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy  o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 01 stycznia do 30 czerwca 2017 r. Zasadnicza część kontyngentu rozpoznawczego tworzy komponent powietrzny realizujący zadania rozpoznawcze na potrzeby wsparcia Operacji Inherent Resolve. Główne siły kontyngentu rozpoznawczego to cztery samoloty wielozadaniowe F-16 realizujące zadania lotnicze w zakresie rozpoznania na potrzeby wsparcia operacji. Kontyngent rozpoznawczy liczy do 150 żołnierzy i pracowników wojska wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem. Obszar działania kontyngentu to Kuwejt (z elementami wsparcia w innych państwach regionu).

Czytaj także: Polscy żołnierze w Kosowie, Afganistanie, Iraku, Bośni... Prezydent przedłużył działanie kontyngentów

Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Dowódca kontyngentu ppłk pil. Norbert Chojnacki odebrał z rąk Inspektora Sił Powietrznych Flagę RP z Godłem, którą zabierze do Kuwejtu by dumnie powiewała w Bazie będąc świadectwem polskiej obecności podczas wykonywania zadań rozpoznawczych na rzecz państw koalicji. Uroczystego błogosławieństwa żołnierzom udzielił ks. ppłk Krzysztof Majsterek - kapelan 32. BLT.   

Dowódca Operacyjny RSZ i Inspektor Sił Powietrznych w obecności żołnierzy i zebranych gości  podpisali protokół, który formalnie przekazał żołnierzy podległych bezpośrednio pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Operacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności nr 1267 z 15 października 1999 r., nr 2170 z 15 sierpnia 2014 r., nr 2178 z 24 września 2014 r., nr 2199 z 12 lutego 2015 r., nr 2249 z 20 listopada 2015 r. oraz nr 2253 z 17 grudnia 2015 r., Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

Czytaj także: Polscy żołnierze do międzynarodowych dowództw. Nowelizacja ustawy

Reklama

Komentarze (1)

  1. Obrońca Konstytucji

    No, a co z państwem islamskim w Syrii? Czy polscy żołnierze mają dokonywać rozpoznania celów w Syrii? To byłaby agresja na Syrię i złamanie Konstytucji RP i Karty ONZ-tu.

Reklama