Reklama

Polityka obronna

Polscy strażnicy wesprą ochronę granic Węgier

Fot. Biuro Współpracy Międzynarodowej KGSG, archiwum SG
Fot. Biuro Współpracy Międzynarodowej KGSG, archiwum SG

Funkcjonariusze Straży Granicznej wezmą udział w działaniach z zakresu ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na odcinku węgiersko-serbskim – podaje Straż Graniczna.

Polscy pogranicznicy będą patrolować i obserwować granicę, co ma pomóc zapobiec jej nielegalnemu przekroczeniu. Podkreśla się, że w misji zostaną wykorzystane środki obserwacji technicznej, w tym pojazd PJN (przenośna jednostka nadzoru), pozwalający na przygotowanie doraźnych posterunków obserwacyjnych, zarówno w dzień jak i w nocy.

„Rzeczpospolita” podała że w działaniach z zakresu ochrony granicy zewnętrznej UE poza Polską weźmie udział łącznie 110 funkcjonariuszy Straży Granicznej, w tym 70 na bazie bilateralnej umowy z Węgrami i 40 w ramach działań agencji Frontex. Zgodnie z informacją Straży Granicznej obecnie (stan na 16 października) na misjach Frontex przebywa 31 funkcjonariuszy.

Polska Straż Graniczna wydzieliła do wsparcia ochrony granicy Węgier między innymi śmigłowiec PZL Kania, na co dzień wykonujący zadania w Bieszczadzkim Oddziale SG. Węgry zmagają się obecnie z napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu. Po ukończeniu ogrodzenia na granicy z Serbią władze Chorwacji, do której skierowali się imigranci zdecydowały się na przewożenie ich na Węgry. Według Wall Street Journal dziennie granice kraju przekracza w ten sposób od 5 do 8 tys. osób, a łącznie od początku roku granicę Węgier przekroczyło nielegalnie co najmniej 378 tys. imigrantów.

Czytaj więcej: Polski śmigłowiec wspiera ochronę granicy Węgier. „Ponad 300 tys. imigrantów”

 

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Piotrek

  Angela Merkel z jednej strony wciąż potwierdza swoje wcześniejsze słowa o zaproszeniu i przyjęciu każdej liczby "uchodźców" do Niemiec a z drugiej strony woła "pożar" na sytuację kryzysu emigracyjny w Europie. Jednocześnie żąda solidarności w podziale "uchodźców" na inne kraje europejskie. W praktyce wychodzi więc, że zaprasza ich także do Polski. Czy to oznacza, że polski rząd już nic nie znaczy ? Czy to oznacza, że zdanie ludzi nie liczy się w ogóle ? Kompletną nieodpowiedzialnością jest wymuszanie podziału % bez granicy kwot. To może doprowadzić do dezintegracji społeczeństw, głębokich podziałów i wzrostu ruchów nacjonalistycznych, co zresztą już się dzieje w Niemczech, a o czym się nie mówi. Nie obrażając nikogo dla mnie przypadek Angeli Merkel to przypadek medyczny wymagający leczenia. Co to jest wolna prasa i wolność słowa ? Ja rozumiem ją jako tolerancję i publikowanie opinii niekoniecznie zgodnych z moich albo głównym nurtem. Dlaczego w mediach głównego nurtu nic nie mówi się o ponad 400 atakach na ośrodki azylantów w ostatnich 9 miesiącach w Niemczech ? O sytuacji gminy Sume, liczącej nie więcej niż 100 osób, w którym zakwaterowanie znajdzie 1000 "uchodźców" i Niemcy będą stanowiły 9 % mniejszość, o masowych protestach z udziałem całych rodzin w niemieckich miastach, gdzie Angelę Merkel nazywa się "zdrajczynią", o wyłączeniu z jurysdykcji francuskiej 2 z 20 okręgów Paryża, o właściwie całkowicie zarabizowanym południu Francji, gdzie szerzy się przestępczość i handel narkotykami, o zawłaszczaniu przestrzeni publicznej np. samowolnym zamykaniu ulic na czas modłów ? Czy mówienie o tych faktach jest rasizmem i ksenofobią ? Czy obawy ludzi można tłumaczyć jedynie rasizmem i ksenofobią ? A może te obawy są uzasadnione ? Polska jest domem dla setek tysięcy Ukraińców, Białorusinów, Chińczyków i Wietnamczyków i jakoś nikt nic przeciwko nim nie ma. Dzieci chodzą do polskich przedszkoli i szkół, świetnie się integrują. Często są prymusami. Jest też sporo Hindusów. Polska korzysta na takiej różnorodności. Islam to jednak co innego, to ideologia i religia w jednym, która ma w swoim centrum walkę z niewiernymi bez względu na koszty oraz kompletny brak tolerancji nawet wobec swoich wyznawców. Czy gdyby ideologia stalinizmu i hitleryzmu była religią, również byśmy ją tolerowali ? Mówi się, że "po owocach ich poznacie". Jakie są owoce islamu, dobre czy złe ? Dlaczego mamy rezygnować z własnej kultury, wciąż moim zdaniem tolerancyjnej ale mającej prawo do obrony w sytuacji zagrożenia, własnego stylu życia, własnych przekonań i wierzeń ? Za to wszystko cierpiało miliony Polaków w historii a teraz mamy się na wszystko zgodzić od tak ? Przecież te zagrożenia są jak najbardziej realne.

  1. Czakilbn

   Święta prawda.

 2. em

  Już w formacji nie służą ci, którzy w przeszłości dokonywali "okrążenia" (we dwóch) , pięćdziesięcioosobowych grup Romów (podobno to lepiej brzmi) rumuńskich. Wystarczy przekopać archiwalia i wykorzystać ;)

 3. addominum

  No cóż, jeśli wyborcy nie zabezpieczą sami siebie w dniu 25.10. br wyborem PiS do rządów i większości w Sejmie, to Polakom nie pomoże ani Święty Boże! Parę milionów muzułmanów żyjących naszym kosztem mamy zapewnione, z błogosławieństwem pani A.Merkel

  1. Vega

   A nie miliardy? Jaka jest teraz wersja oficjalna kampanii wyborczej PiS?

 4. Black

  Dobrze , że wspieramy Węgry, ale ilość naszych strażników jest za mała do ochrony naszych granic, powinno się podwyższyć liczbę członków formacji.

  1. ass

   personelu lub pracownikow. Liczba członkow jesy constans

 5. Zygfryth

  I bardzo dobrze.usa chce nas uczyc to czemu odgrodzili sie od meksyku?

 6. A_S

  Nie raz ratowaliśmy Europę przed Islamistami. Teraz robimy to w sposób proporcjonalny do swoich możliwości. Jeden śmigłowiec i jeden pojazd przeciw 400 tysiącom. Respekt Panowie respekt.

 7. opo

  Pamiętam jak byłem w Budapeszcie i stwierdziłem że to cała prawda że Węgrzy nas uważają za świetnych ludzi itp. przekonałem się na własne oczy a nie tylko z opowieści.... Pamiętam sytuacje w "pubie" gdzie miejsca nigdzie nie było...po minucie się one znalazło !!! Mają dużą sympatię do Polaków wiadomo dlaczego. Więc trzeba sobie pomagać obustronnie jak zawsze to było.

  1. Kael

   Oj nie zawsze, nie zawsze...

 8. PRZEMEK

  Bardzo dobrze niech testuja sprzet i sie ucza na goracym odcinku. Bdea skuteczni w Polsce wrazie W

  1. Ymir

   W razie "W" mają być skuteczni w kwestii... kontroli nielegalnego przekraczania granicy. I co, wrogowi mandaty będą wlepiać czy o paszporty pytać? albo lepiej, wysyłać "pojmanych" żołnierzy do odpowiednich punktów by ich potem deportować.

 9. sebo

  dobry znak, jak już pisałem lepiej trzymać z dala imigrantów. Ktoś powie że nie są zainteresowani polską ale isis może być nią zainteresowane. Zwiększyć liczbę SG i zakupić lepszy sprzęt i wspierać kraje takie jak węgry...

Reklama