Reklama

Siły zbrojne

Polscy lotnicy wrócili z Kuwejtu

I Zmiana PKW OIR Kuwejt powróciła do Łasku. Fot. st. chor. sztab. Rafał Olejniczak (32 BLT)
I Zmiana PKW OIR Kuwejt powróciła do Łasku. Fot. st. chor. sztab. Rafał Olejniczak (32 BLT)

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyło się uroczyste przywitanie żołnierzy, którzy powrócili z I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego  w Kuwejcie. 

Uroczysta zbiórka żołnierzy, biorących udział w I zmianie PKW OIR Kuwejt odbyła się na terenie lotniska 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W skład tej zmiany weszło 116 żołnierzy i cztery samoloty wielozadaniowe F-16. Dowódcą komponentu był ppłk pil. Tomasz Jatczak, który w trakcie zbiórki odebrał akt mianowania na stopień pułkownika oraz został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Czytaj więcej: "Oczy" polskich F-16 nad Irakiem 

Podczas uroczystości Dowódca PKW wręczył Szefowi Sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ polską flagę, która powróciła wraz ze zmianą z Kuwejtu. Podpisano formalne przekazanie przez Dowódcę Operacyjnego podległości żołnierzy kontyngentu Dowódcy Generalnemu.

Polski Kontyngent Wojskowy pełni misję w Kuwejcie na mocy postanowienia podpisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z dnia 17 czerwca 2016 o użyciu Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve. Żołnierze wspierają działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. państwem islamskim. Głównym obszarem działań pilotów jest Irak, wykonują oni misje rozpoznawcze. W Kuwejcie przebywają już żołnierze II zmiany.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama