Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Turcja już nie chce kupować F-16?; Kijów prosi o bomby kasetowe

Fot. Millî Savunma Bakanlığı

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Anna Kulwak, Wirtualna Polska, „Zdumiewająca wolta Turcji. Ankara się wycofuje": Jeszcze w styczniu 2023 roku turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu wyraził nadzieję na szybkie przezwyciężenie trudności w sprawie F-16 z Waszyngtonem. „Turcja prawdopodobnie nie kupi amerykańskich odrzutowców F-16 - informuje jeden z tureckich urzędników. Wniosek o zakup 40 amerykańskich myśliwców i 80 zestawów modernizacyjnych dla posiadanych już samolotów bojowych został złożony pod koniec 2021 roku. \[...\] Ankara prawdopodobnie cofnie swoją decyzję o zakupie amerykańskich odrzutowców F-16 z uwagi na wysoką cenę. Drugi powód nagłej niechęci Turków do F-16 to wiek odrzutowców. Na rynku pojawiły się 'bardziej nowoczesne opcje'. Taką informację przekazał w poniedziałek członek tureckiej Rady Bezpieczeństwa i Polityki Zagranicznej."

Radosław Opas, Wirtualna Polska, „Chcą otoczyć Bachmut. 'Rosja rzuciła dodatkowe siły'": Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski oświadczył, że walki o Bachmut osiągnęły najwyższy poziom intensywności. „Jak powiadomiły służby prasowe ministerstwa obrony, 5 marca Syrski po raz kolejny odwiedził jednostki broniące Bachmutu w obwodzie donieckim. - Wróg rzucił do walki dodatkowe siły (formacji najemników) Wagnera. Nasi wojskowi mężnie bronią pozycji na północy Bachmutu, usiłując nie dopuścić do otoczenia miasta - powiedział Syrski.\[...\] Obrona Bachmutu była w poniedziałek tematem narady prezydenta Ukrainy z dowódcami - gen. Syrskim i naczelnym dowódcą gen. Walerijem Załużnym. Według oficjalnych komunikatów wojskowi mieli się opowiedzieć za kontynuowaniem obrony Bachmutu."

Sylwia Bagińska, Wirtualna Polska, „Chiny wzmacniają wojsko. Mają specjalny fundusz": Armia Chin jest jedną z największych na świecie pod względem liczby żołnierzy. „Chiński premier Li Keqiang przekazał, że wojsko w jego kraju musi wzmacniać gotowość bojową. W związku z tym wydatki na obronność mają iść w górę o 7,2 proc. \[...\] Nasze siły zbrojne, skupiając się na celach na stulecie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 roku, powinny pracować na rzecz wykonywania operacji wojskowych, wzmocnić gotowość bojową i podnieść zdolności militarne -powiedział premier Chin."

Maciej Zubel, Wirtualna Polska, „Kadyrow rośnie w siłę. Rekrutuje bojowników na nowych terenach": Ramazan Kadyrow powiększa liczebność swoich oddziałów. „Lider czeczeńskich bojowników ma w Ukrainie coraz większe wpływy - alarmuje 'Ukraińska Prawda', powołując się na informacje armii. Ramazan Kadyrow powiększa liczebność swoich oddziałów.\[...\] Nowych bojowników rekrutuje już nie tylko spośród swoich rodaków z Czeczenii, ale też wśród prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. \[...\] Jednocześnie, jak przekazała ukraińska armia, oddziały Kadyrowa rzadko bezpośrednio biorą udział w starciach na froncie. Wpływa to na powiększenie frustracji wśród innych walczących w Ukrainie po stronie Rosji formacjach, które wciąż ponoszą bardzo duże straty."

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Bronić Bachmutu czy się wycofać? 'Pozostawanie tam jest czysto polityczną decyzją'": Czy Ukraina wycofa się z Bachmutu? „Ukraińscy dowódcy wojskowi nie chcą opuszczać miasta, o które walczą już ósmy miesiąc. – Kiedy idziesz na pozycje, do okopów, nie masz nawet 50 procent szans, że wyjdziesz stamtąd (żywy). \[...\] W Ukrainie coraz natarczywiej pytają, po co broniona jest miejscowość niemająca z punktu widzenia wojska dużego znaczenia. Ósmy miesiąc trwają o nią zajadłe walki, w których rosyjska armia poniosła ogromne straty. Ale ukraińska krwawi równie mocno."

Rzeczpospolita, „Kijów prosi Stany Zjednoczone o zakazaną broń": Amunicja kasetowa o która prosi Ukraina jest zakazana w ponad 120 krajach, ze względu na potencjalne rażenie cywilów na dużym obszarze. „Ukraina rozszerzyła swoje prośby do Waszyngtonu dotyczące uzbrojenia o kontrowersyjne bomby kasetowe. Kijów wezwał członków amerykańskiego Kongresu o wywieranie nacisku na Biały Dom w celu wyrażenia zgody na wysłanie na Ukrainę bomb MK-20, znanych też jako CBU-100. \[...\] MK-20 przenoszone są przez samoloty. Otwierają się w trakcie spadania, uwalniając ponad 240 mniejszych pocisków.\[...\] Amerykański producent takiej amunicji, Textron Systems Corporation, zaprzestał produkcji MK-20 w 2016 roku po tym, jak Stany Zjednoczone wstrzymały jej sprzedaż do Arabii Saudyjskiej,"

Jan Manicki, Interia, „Wojna w Ukrainie. Rośnie zapotrzebowanie na dmuchane atrapy uzbrojenia": Czeska firma zwiększyła produkcję dmuchanego uzbrojenia o 20 procent. „W związku z wojną w Ukrainie rośnie zapotrzebowanie na dmuchane uzbrojenie. Czeska firma Inflatech zwiększyła w ubiegłym roku produkcję atrap czołgów, transporterów opancerzonych, haubic i samolotów aż o 20 proc. \[...\] Wolałbym robić dmuchane zamki dla dzieci, ale najpierw musimy zbudować dla nich bezpieczny świat - opisuje właściciel przedsiębiorstwa Vojtech Fresser.\[...\] Czeska firma Inflatech produkuje ponad 30 typów wabików. Przedsiębiorstwo sprzedaje dmuchane czołgi, transportery opancerzone, samoloty i haubice. Opracowało także atrapę systemu artyleryjskiego HIMARS."

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „To już jest III wojna światowa": Wywiad z z Katarzyną Pisarską, Markiem Belką i prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim podczas debaty „Ku strategicznej niezależności europejskiej". „Aleksander Kwaśniewski: Czyli Putin nie musi za bardzo liczyć się z czasem, natomiast czas gra na niekorzyść Ukrainy. Putin nie odważył się robić mobilizacji w Moskwie czy w Petersburgu, ale ma dość ludzi na prowincji, czerpie szerokim gestem z chłopców z Syberii, z odległych regionów Federacji. Natomiast ukraińskie oddziały to trochę casus powstania warszawskiego – studenci, lekarze, inżynierowie. Dlatego są tak sprawni, elastyczni, nieschematyczni i zdeterminowani, dlatego tak szybko opanowują, a nawet udoskonalają tę supernowoczesną broń – niemniej trzy-cztery lata takiej wojny podkopią potencjał ludzki Ukrainy."

Bogdan Klich, Gazeta Wyborcza, „Kto da im skrzydła?": Opinia byłego szefa resortu obrony narodowej. „Państwa NATO powinny przekazać Ukrainie cały posiadany przez siebie sprzęt wojskowy produkcji sowieckiej i rosyjskiej, włącznie z samolotami \[...\] Trzeba zatem wysłać do Ukrainy wszystkie zapasy i wznowić produkcję aż to wyczerpania potrzeb, czyli zejścia z placu boju ostatnich czołgów i armat produkcji sowieckiej i rosyjskiej. Kiedy to nastąpi? Trudno prognozować, gdyż największym dostawcą czołgów i artylerii są... Rosjanie porzucający sprzęt. Co do amunicji formatu natowskiego chodzi nie tylko o dostawy, lecz także o rozbudowanie produkcji w krajach europejskich. I tu na wysokości zadania stanęła Komisja Europejska. Już w najbliższych dniach przedstawi w Sztokholmie państwom członkowskim plan radykalnego zwiększenia produkcji."

Komentarze (8)

 1. DRB

  Klich to jest totalne dno, nikt nie zobił tyle dla osłabienia obronności Polski ile on - najgorszy minister ON bez dwóch zdań. Nie zna sie na temacie, ale nieustannie wypowiada. głupoty - miła możliwość wprowadzić nas do programu f35, ale sprawę olał a teraz udaje wielkiego znawcę.

  1. Davien1

   Macierewicz gorszy nawet od Klicha

  2. Gregorius

   O przepraszam, jeden przebił wszystkich razem wziętych MACIEREWICZ, można by się zastanawiać czy był tak nieudolny czy to coś więcej, nawet swoi wyczuli jakiś smród i go odwołali.

 2. Darek S.

  Może zaproponować Turcji, że od nich odkupimy te F-16, których oni nie będą mogli nawet modernizować ? Turcy mogą kupić u Francuzów coś do latania.

 3. Chinol

  Co do Turcji - Eurofitery bym bral na ich miejscu.

  1. Davien1

   A kto im je sprzeda?

 4. VIS

  Amunicja kasetowa jest zakazana konwencją z 2010 roku.

  1. piter4440

   Którą przepchnęło ruskie lobby na zachodzie doskonale zdające sobie sprawę że zachodu z kasetami nigdy nie ugryzą. Całe szczęście nie podpisaliśmy tej konwencji :)

  2. Davien1

   VIS jedynie dla państwa które podpisało tą konwencję. Ukraina i USA nie zrobiły tego

  3. kukurydza

   Zakazana TYLKO państwom-sygnatariuszom owej konwencji które dobrowolnie przyjęły na siebie to ograniczenie, i jako suwerenne państwa mogą w dowolnym momencie wypowiedzieć ową "konwyncję" jak tylko przestaną w tych państwach rządzić zidiociałe dzieci-kwiaty bredzące coś o wiecznym pokoju, i o tym że ofiara napaści powinna się poddać by nie ranić uczuć napastnika. Dla porządku przypomnijmy, że tej ruSSkiej konwencji NIE PODPISAŁY - Rosja, USA, Chiny, Polska... między innymi. Polska dobrowolnie raportuje zapasy broni kasetowej, a także - dotąd - nie eksportowała takiej broni.

 5. szczebelek

  Sztos głupot szczególnie w GW

  1. Krzysztof33

   umotywuj "znafco"

  2. Chyżwar

   @Krzysztof33 A po co? Jest powiedzenie, które mówi: "po czynach ich poznacie". Czyny tego "eksperta" znamy bardzo dobrze.

 6. DRB

  Zresztą nie ma się co dziwić, że GW, żeby tylko namącić jeszcze więcej, nawet Klicha traktuje jako "specjalistę", jak nie Onet to Gw mącą albo sieją zamęt.

 7. PPPM

  Pan Klich powinien mieć dożywotni zakaz wypowiadania się w przedmiocie obronności. On i Parys to byli najgorsi szefowie tego resortu, jacy mogli się przytrafić Polsce.

  1. kapusta

   to rzeczywiście skandal, że Klich apeluje o przekazywanie Ukraincom broni

  2. VIS

   Zapomniałeś o Siemoniaku.

  3. Krzysztof33

   Nienawiść uniemożliwia ci myślenie ;)

 8. Ma_XX

  po trzęsieniach ziemi Turcy nie bardzo mają wyjście, i zgodzą się na rozszerzenie NATO i zakładam, że od tych nowych członków przyjmą pomoc humanitarną