Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów; Mundur rozwiązaniem sporu z MON?; Rosyjska propaganda w rękach wnuka Mołotowa

Autor. Związek Pracowników Wojska „Tarcza”

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Mateusz Roszak, Dziennik Gazeta Prawna, „Szwecja bliżej NATO": W Oslo spotkają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i Szwecji. Wygrana Erdogana w Turcji stwarza możliwość na przyspieszenie akcesji. „Wygrana Erdogana w Turcji stwarza możliwość na przyspieszenie akcesji na zarzuty Turcji, jakoby Szwecja była 'rajem dla terrorystów'. Umożliwi ona wzmocnienie przepisów antyterrorystycznych. Zmiana została przegłosowana 278 głosami w 349-osobowym szwedzkim parlamencie w listopadzie ub.r. Zgodnie z nią władze będą mogły ograniczać wolność zgromadzeń w przypadku stowarzyszeń, które angażują się lub wspierają terroryzm. Przedstawiciele szwedzkiego rządu unikają jednak - zarówno w oficjalnych, jak i nieoficjalnych rozmowach - łączenia zmian w konstytucji z oczekiwaniem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana dotyczącym ograniczenia działalności Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i umożliwienia ścigania jej członków chociażby za różne formy manifestacji poparcia dla Kurdów, w tym publicznie wywieszanie flag czy organizację demonstracji."

Reklama

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Błaszczak swoich ludzi widzi w kamaszach": Czy „uwojskowienie" cywilnych pracowników wojska spotka się z pozytywną odpowiedzią protestujących związkowców? „Odpowiedzią szefa resortu obrony narodowej na protest pracowników cywilnych wojska jest propozycja, aby włożyli mundur i stali się żołnierzami. \[...\] Przed budynkiem MON w Warszawie rozpoczął się protest cywilów, którzy zatrudnieni są w instytucjach podległych resortowi obrony. Postulaty związkowców dotyczą zmian w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, ustalenia nowej siatki płac, podniesienia funduszu wynagrodzeń pracowników do 8 proc. budżetu MON. Teraz to najbiedniejsza grupa pracująca na rzecz Sił Zbrojnych, licząca ok. 45 tys. osób. To grupa, która nigdy nie była w kręgu szczególnego zainteresowania Mariusza Błaszczaka, bo ich nie można zaprosić na defiladę czy postawić w szeregu na tle uzbrojenia. Liczba cywilów pracujących na rzecz armii spada, pomimo że szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy."

Adam Zygiel, Wirtualna Polska, „Rosja wysłała na Białoruś broń. Rakiety mogłyby dolecieć do Warszawy": Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało o otrzymaniu od Rosji kolejnego zestawu systemów S-400. Opublikowano także zdjęcia oraz nagrania z transportu sprzętu. „Rosja przekazała Białorusi kolejny zestaw przeciwlotniczych systemów S-400 - poinformowały władze w Mińsku. Ich zasięg to ok. 400 kilometrów. To już kolejny transport tych systemów od grudnia ubiegłego roku. \[...\] Podkreślono, że Białorusini są gotowi wykorzystać swoje umiejętności 'dla zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego'. - Rakietowy system przeciwlotniczy S-400 jest i pokojową pracą naszych obywateli - przekonywał Andriej Łukjanowicz, dowódca sił powietrznych i obrony powietrznej Białorusi."

Reklama

Paulina Musianek, Wirtualna Polska, „Korea Północna ostrzega przed wystrzeleniem satelity. Japońska obrona przeciwrakietowa w pogotowiu": Japonia wzywa Koreę Północną do wycofania się z planów wystrzelenia satelity, który prawdopodobnie jest rakieta balistyczną. „W poniedziałek w nocy Korea Północna powiadomiła japońską straż przybrzeżną, że planuje wystrzelić satelitę pomiędzy 30 maja, a 11 czerwca - poinformował Reuters. Według oceny japońskiej administracji jest to w rzeczywistości międzykontynentalny pocisk balistyczny, który kierownictwo Korei Północnej nazywa 'satelitą'. \[...\] Według japońskiego premiera Fumio Kishidy i szefa gabinetu Hirokazu Matsumo wystrzelenie satelity lub rakiety przez Koreę Północną byłoby naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Kishida powiedział, że jest to poważny problem, który wpływa na bezpieczeństwo obywateli Japonii."

Paulina Musianek, Wirtualna Polska, „Rosyjscy uczniowie otrzymają podręcznik o wojnie na Ukrainie. Napisał go wnuk stalinowskiego ministra": Współautorem podręcznika jest Wiaczesław Nikonow - członek rządzącej partii Jedna Rosja - i jednocześnie wnuk stalinowskiego ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa. „Podręcznik 'Historia Rosji', której współautorem jest między innymi wnuka stalinowskiego ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa, trafi niebawem do szkół. Uczniowie z nowej książki będą mogli przeczytać, że rosyjska inwazja to 'środek zapobiegawczy', a Zachód chciał wykorzystać Ukrainę jako 'odskocznię do ataku Sojuszu Północnoatlantyckiego' i 'pięść wycelowaną w Rosję'. \[...\] Na początku operacji, jak napisano w książce, zaczęła się przejawiać się 'przytłaczająca przewaga naszych \[rosyjskich - przyp.red.\] sił zbrojnych w powietrzu i na morzu', a układ sił na polu bitwy 'nieubłaganie przechylił się na korzyść Sił Zbrojnych Rosji'. Jednocześnie w podręczniku nie pojawiła się żadna wzmianka o np. opuszczeniu Iziuma i Chersonia przez wojska rosyjskie."

Karolina Modzelewska, Wirtualna Polska, „Izrael zakończył testy C-Dome. To Żelazna Kopuła w morskiej wersji": Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o pomyślnie zakończonych wielopoziomowych testach morskiej wersji Żelaznej Kopuły. „Testy zostały przeprowadzone m.in. przy udziale Oddziału Morskiego Izraelskich Sił Zbrojnych, Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej, która jest oddziałem Dyrekcji Badań i Rozwoju Obrony (DDR&D) w Ministerstwie Obrony Izraela, a także Rafael Advanced Defense Systems. Izraelskie przedsiębiorstwo w komunikacie zamieszczonym na LinkedIn podkreśliło, że C-Dome, czyli morska wersja systemu Iron Dome, z powodzeniem poradziła sobie z zaawansowanymi zagrożeniami dla infrastruktury i aktywów strategicznych w wyłącznej strefie ekonomicznej Izraela."

Reklama

Komentarze (3)

  1. vil

    ponownie mój komentarz nr 1 - do którego potem uzupełniałem, tekst pana ministra by cywilnych pracowników w mundur dawać to delikatnie mówiąc nie mądra jest, bo pracownicy cywilni to często osoby mniej sprawne fizycznie mówiąc eufeministycznie, u mnie jest nieco inwalidów czy to o kuli czy na wózku, panie lat 50+ , panowie lat 60+, osoby przewlekle chore etc. to jest duża część urzędników którzy chcą zarabiać normalnie a minister im mówi "to załóż mundur" ? a no własnie on sam w jakim czasie 3 km przebiega albo prezes partii ? 3 km z plecakiem ?

  2. vil

    uzupełniam - mam na myśli to że cywilny pracownik często jest cywilny bo ma problemy zdrowotne , kategoria D, a on urzędnikom proponuje mundur... kobieta 50+ utykająca i chodząca o kuli co jest np księgową nie przebiegnie 3 km z plecakiem. Urzędnik cywilny pracownik wojska policji nie powinien zarabiać pensji sprzątaczki czy mieć mniej niż płaci dyskont. Na zachodzie to grupa zawodowa którą USA, Kanada, Niemcy, Belgia i inne państwa zachodu cenią powiedzmy na 3 krotność pensji minimalnej w ich krajach. W Polsce kwota bazowa w służbie cywilnej jest zamrożona przez łącznie 12 lat. W 2008 r kwota bazowa wynosiła 1874 brutto, w r 2019 wynosiła tyle samo, w 2022 to 2032 brutto, teraz od kwietnia 2190 brutto, pensja minimalna ma być 4200 czy 4300 od 2024 r. Pensja minimalna wzrosła za PISu o 130%, w 2024 będzie wynosić 230% kwoty z 2016 r czy 2015 r. tymczasem urzędnikom, pracownikom cywilnym, administracji , laborantom, ta kwota w ciągu 15 lat wzrosła o ... uwaga 16% , 16% versus 130%

  3. Adr

    Jeszcze ZDZy i będzie prawie 300tys

Reklama