Reklama

Polityka obronna

#WdzięczniBohaterom. MON ogłasza konkurs upamiętniający Powstanie Warszawskie

Fot. #WdzięczniBohaterom/YouTube
Fot. #WdzięczniBohaterom/YouTube

Minister obrony narodowej ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu pod hasłem Wdzięczni Bohaterom. Jest on skierowany do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na jego realizację łącznie 3 mln zł.

Jesteśmy wdzięczni bohaterom, bo to dzięki ich postawie, zaangażowaniu i ich ofiarności dziś możemy cieszyć się wolnością. To oni udowodnili, że można odnieść zwycięstwo mimo tego, że Powstanie Warszawskie zakończyło się porażką. Ale ta porażka została przekuta w zwycięstwo. Oni pokazali, że można być wolnym – podkreślił szef MON podczas rozmowy w studio TVP 3 Warszawa na temat programu „Wdzięczni Bohaterom”.

Jak zaznaczył minister Błaszczak, program jest skierowany do organizacji pozarządowych i młodzieży, a jego zadaniem jest upowszechnienie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego. Na temat postaw patriotycznych, postaw pełnych poświęcenia tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki - dodał szef MON. Program skierowany jest także do tych, którzy będą w stanie pomoc bohaterom w życiu codziennym np. transporcie czy zakupach. MON chce, "aby młodzież mogła czerpać wiedzę na temat tego, co wydarzyło się w 1944 r., ale żeby też mogła mieć kontakt z ludźmi, których nazywamy bohaterami, którzy są wzorami jeżeli chodzi o postawy –dodał minister Mariusz Błaszczak.

Pamięć jest najważniejsza, ale pomoc też potrzebna.

minister Mariusz Błaszczak w spocie informującym o programie Wdzięczni Bohaterom.

Celem konkursu jest upamiętnienie bohaterskich walk Powstania Warszawskiego oraz pomoc żołnierzom II wojny światowej, żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności Powstańcom Warszawskim. Chodzi o zapewnienie transportu na uroczystości, na groby współtowarzyszy broni, a także wsparcie w życiu codziennym np. przejazdy do przychodni, sklepów itp., przekazywanie paczek z artykułami pierwszej potrzeby, pomoc pielęgnacyjna, realizacja zakupów pierwszej potrzeby, pomoc w załatwianiu spraw związanych z naprawą wyposażenia domowego oraz w domowych pracach gospodarczych. 

Program Wdzięczni Bohaterom ma również angażować młodzież, wolontariuszy, harcerzy i uczniów klas mundurowych. Ma zachęcać do budowania więzi między pokoleniami, do pielęgnowania tradycji oręża polskiego i do poznawania osobistych relacji bohaterów. Program ma zapewnić otaczanie opieką miejsc pamięci Powstania Warszawskiego i grobów Powstańców Warszawskich, także ich „zapomnianych mogił”.

Otwarty konkurs ofert składa się z trzech szczegółowo opisanych zadań:

 1. Młodzież wspiera Powstańców Warszawskich: łączna kwota dofinansowania 1 mln zł. – skierowany do organizacji pozarządowych i podmiotów współpracujących w szczególności z młodzieżą klas mundurowych i harcerzami. 
 2. Uczniowie poznają Bohaterów Powstania Warszawskiego: łączna kwota dofinansowania 1 mln zł. - skierowany do organizacji pozarządowych i podmiotów współpracujących z uczniami, szczególnie ze szkół, których patron jest związany z Powstaniem Warszawskim,
 3. Wszyscy pomagamy Bohaterom: łączna kwota dofinansowania 1 mln zł. - skierowany do wszystkich organizacji pozarządowych i podmiotów, które pomagają żołnierzom II wojny światowej oraz żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności uczestnikom przeprowadzonej przez Armię Krajową Akcji Burza.

Termin zgłaszania ofert mija 26 czerwca 2018 roku. Zadania będą realizowane od 16 lipca do 28 grudnia 2018 roku. Realne wsparcie dla Powstańców, będzie możliwe już przed 1 sierpnia.

Reklama

Komentarze (3)

 1. M.M

  Za co właściwie mamy być im wdzięczni? Gdyby Ci wszyscy bohaterowie w godzinę \"W\" strzelili sobie w łeb, byłoby to z większym pożytkiem dla Polski i dla Narodu. Nie rozumiem tego sadomasochistycznego uwielbienia dla powstań w ogóle, a dla Warszawskiego w szczególności. Inne narody jakoś nie miały bezsensownych powstań i wcale nie utraciły tożsamości oraz są niepodległe.

 2. Victor

  Polecam ministrowi zapoznanie się z książka P. Zychowicza \"Obłęd\'44\". Przywódcy Państwa Podziemnego podjęli decyzję, która kosztowała życie 200.000 mieszkańców stolicy i doprowadziła tą stolicę do ruiny. Nie osiągnięto niczego. Minister twierdzi, że klęska ta została przekuta w zwycięstwo. Ja tego jakoś nie dostrzegam, ale ostatecznie nie jestem ministrem. Bohaterstwo powstańców jest powodem do dumy, ale głupota przywódców na pewno nie. Zarówno 74 lata temu jak i obecnie.

  1. Wnuk Powstańca

   Proponuje porozmawiać z ludźmi którzy wtedy żyli i walczyli a nie tylko czytać oceny i komentarze

  2. Victor

   Z całym szacunkiem dla ludzi, którzy walczyli i ich bohaterstwa czy możesz powiedzieć co osiągnęli? Czemu ta ofiara z ludzi i miasta służyła?

  3. Olekfasolek

   Otóż to, niestety jesteśmy krajem ignorantów, bez znajomości historii, bez krzty krytycyzmu

 3. Gts

  3 mln, do tego 3 mln na obsluge, 3 na kolnsultacje, 3 na analizy, jeden wv3nt drugi, trzeci... i nim sie obejrzysz poza efektem PRowskin wsrod rosnacej liczby weterenow powstania nie zostaje nic, kasa pusta. Czy takich akcji nie powinny organizowac muzea i IPN? Nie mam nic do obchodow upamietniajacych bohaterow, ale w gestii MON chyba inne wydatki powinny miec priorytet zwlaszcza przy tak duzym zapoznieniu naszej armi.

Reklama