Reklama

Polityka obronna

„Wakacje z WOT” – tym razem w Wielkopolsce

Autor. DWOT

Ponad 170 ochotników postanowiło spędzić wakacje inaczej niż zwykle. Przez szesnaście dni będą uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego, by spełnić swoje marzenie – złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama

Dla kogo szkolenie?

Reklama

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszy dzień minął pod znakiem pobierania umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty).

Autor. DWOT

Podczas wcielenia w wojskowe szeregi kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy. W czasie „szesnastki", przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Ostatni dzień szkolenia to egzamin - tzw. „pętla taktyczna". Podczas egzaminu instruktorzy i dowódcy sprawdzają, czego kandydaci nauczyli się podczas „szesnastki". Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę", złożą uroczystą przysięgę. Wówczas zasilą bataliony 12. WBOT.

Reklama

Projekt „Wakacje z WOT" to dopasowanie terminu szkoleń do przerwy w nauce i nie różni się od zaplanowanych, cyklicznych szkoleń. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, jaką musi przejść żołnierz. Cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Tym razem za szkolenie odpowiada 124. blp ze Śremu. Ochotnicy będą ćwiczyć w oparciu o poligon w Biedrusku, który należy do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama