Reklama

Polityka obronna

W Krakowie odbędzie się II Sympozjum Obrony Terytorialnej

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich na wspólnych ćwiczeniach z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej.
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich na wspólnych ćwiczeniach z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej.
Autor. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, www.wojsko-polskie.pl/3bot/

Amerykanie widzą ważny wymiar wykorzystania zasobów obrony terytorialnej swoich sojuszników z NATO i partnerów strategicznych na wypadek potrzeby prowadzenia operacji wojskowej na dużą skalę. Tym samym, kluczowe jest dziś opracowywanie niezbędnych form wymiany doświadczeń właśnie na linii wojska operacyjne - obrona terytorialna. Będzie to ważnym punktem II edycji Sympozjum Sił Obrony Terytorialnej w Krakowie.

Reklama

W tym roku w Krakowie, w dniach 21-22 października, będzie odbywało się II Sympozjum Sił Obrony Terytorialnej (ang. Territorial Defense Forces Symposium). W jego ramach przedstawiciele 2 Korpusu Polskiego, V Corps U.S. Army, U.S. Army National Guard State Partnership Program, a także sił sojuszników z NATO będą dyskutować o współpracy w kontekście prowadzenia operacji bojowych na dużą skalę. Celem ma być zbudowanie platformy wspólnego zrozumienia, jeśli chodzi o role i obowiązki poszczególnych sił w zakresie działań obronnych w warunkach kryzysu.

Czytaj też

Jak podkreślają organizatorzy, uczestnikami sympozjum będzie ponad 40 przedstawicieli z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji i USA. Jeśli chodzi o obronę terytorialną to uwaga będzie skupiona na reprezentacji polskich Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), ale także terytorialsów z Estonii, Łotwy, Litwy. Amerykanie z V Corps U.S. Army podkreślają, że współcześnie kluczowe są wspólne działania z siłami członkowskimi NATO w celu poprawy sposobu komunikacji i sposobów prowadzenia walki na europejskim teatrze działań. Zaś już od dłuższego czasu, wiele z dyskusji odnoszących się do wzmocnienia flanki wschodniej NATO obejmuje problematykę odpowiedniego włączenia w działania właśnie zasobów istniejących tam narzędzi obrony terytorialnej. Co ważne, według Amerykanów siły obrony terytorialnej państw naszego regionu są postrzegane jako znacząca zdolność bojową i mnożnik siły na całym polu bitwy.

Reklama

Organizatorzy seminarium podkreślają, że integracja sił obrony terytorialnej z różnych państw do działań sojuszniczych pomaga V Corps U.S. Army uzyskać strategiczną przewagę na wypadek potrzeby podjęcia działań bojowych. Jednocześnie poprawiając zdolność do prowadzenia działań bojowych we współpracy z sojusznikami NATO i krajami partnerskimi w skomplikowanym środowisku operacyjnym. Co ważne, będzie to drugie „polskie Sympozjum”, bowiem wcześniejsze odbyło się w dniach 12–15 lutego 2024 r. pod przewodnictwem zastępcy dowódcy generalnego ds. interoperacyjności V Corps U.S. Army, generała dywizji Macieja Jabłońskiego.

Czytaj też

Organizatorzy II Seminarium zauważają, że polskie Wojska Obrony Terytorialnej są częścią szerszej wizji nakreślonej w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 2020, której celem jest opracowanie wspólnej gotowości do obrony powszechnej na terytorium całego kraju. Dodając, że właśnie polskie WOT zademonstrowały już na poprzednich sympozjach swoją zdolność do prowadzenia skutecznych działań taktycznych na szczeblu drużyny, w tym w zakresie procedur oczyszczania budynków i reagowania na ogień przeciwnika. Zaś estońska obrona terytorialna uczestniczyła w ćwiczeniu Austere Challenge 24 i wykazała się współpracą z U.S. Army’s 4th Security Forces Assistance Brigade. Co więcej, litewskie i polskie jednostki obrony terytorialnej uczestniczyły w ćwiczeniu Avenger Triad 24 we wrześniu tego roku. Jednakże, cały czas należy pogłębiać współpracę i wzajemne zrozumienie stąd też kolejne przedsięwzięcia w stylu nadchodzącego seminarium.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama